logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

6

Hubert64

1 miesiąc temu

11 ciekawostek o grach

Gry komputerowe są obecne w naszym życiu już od kilkudziesięciu lat i ciągle zyskują na popularności. Można powiedzieć, że stały się one prawdziwą kulturą masową. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek dotyczących tego fenomenu. Swoją drogą część ciekawostek zostało wygenerowanych przez sztuczną inteligencję.

 1. Gry komputerowe zostały zapoczątkowane przez grę "Tennis for Two" z 1958 roku, która została stworzona przez amerykańskiego fizyka Williama Higinbothama.
 2. Największy sklep z grami na świecie znajduje się w Japonii i nosi nazwę "Super Potato". Sklep ten ma ponad dwa tysiące metrów kwadratowych powierzchni i oferuje ponad 150 tysięcy gier na różne platformy.
 3. Największa liczba sprzedanych egzemplarzy gry komputerowej na świecie to "Minecraft", która została sprzedana w ponad 200 milionach egzemplarzy.
 4. Grę komputerową, która najdłużej trwała bez przerwy to "Draenor", która trwała ponad 8 lat. Gracze łącznie spędzili przy tej grze ponad 6 milionów godzin (czyli około 685 lat).
 5. W 2013 roku powstała gra komputerowa "That Dragon, Cancer" inspirowana historią choroby syna twórców gry. Gra ta została nominowana do nagrody BAFTA w kategorii "Najlepsza oryginalna muzyka".
 6. W grach komputerowych istnieje tzw. "efekt Tetris", który polega na tym, że gracze wyobrażają sobie kształty z gry w rzeczywistości po jej zakończeniu. (Jakby ktoś nie wiedział tetris to ta gra, gdzie trzeba dopasować te bloczki)
 7. Pierwsza gra MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game) powstała w 1991 roku, jest nią "Nexus: The Kingdom of the Winds".
 8. Pierwsza gra z serii "The Sims" została wydana w 2000 roku i od tego czasu seria ta sprzedała się w ponad 200 milionach egzemplarzy na całym świecie.
 9. Pierwszą w historii konsolę stworzył w 1972 Ralph Baer, nazwał ją „Magnavox Oddysey”.
 10. Kształt Pacman’a pochodzi od kształtu pizzy. Tohru Iwatani – twórca gry na kolację z przyjaciółmi postanowił zamówić pizzę, gdy zjadł jej pierwszy kawałek, przyszedł mu do głowy  pomysł na kształt tej postaci.
 11. Za najlepszego gracza Pacman’a uważa się Billy’ego Mitchel’a, który zdobył rekordowy wynik - 3.333.360 punktów dochodząc do 255 poziomu (błąd w grze powodował błędne wyświetlanie poziomu 256 i uniemożliwiał kontynuowanie gry).

Powyższe ciekawostki pokazują, jak wiele różnorodnych rzeczy dzieje się w świecie gier komputerowych. Od długotrwałych rozgrywek po nagrody przyznawane za oryginalność, gry komputerowe z pewnością mają wiele ciekawych aspektów i historii. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym graczem, czy po prostu lubisz poznawać ciekawostki, warto zapoznać się z tym fenomenem i odkryć wszystko, co ma do zaoferowania.

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022