grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

9

Lubiekroliki

2 lata temu

Ciekawe seriale na nickelodeon

Ciekawe seriale na nickelodeon

Witaj, w tym artykule przedstawię Wam (moim zdaniem) najciekawsze seriale emitowane na nickelodeon. Seriale te są przeznaczone głównie dla starszych dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że mój artykuł Wam się spodoba i zachęci Was do obejrzenia któregoś z tych seriali :) 

Co łączy wszystkie seriale na nickelodeon?

Seriale na nickelodeon są naprawdę różne, ale jedno je łączy - wszystkie nazywane są serialami komediowymi, a tak naprawdę kryją w sobie głębokie przesłanie. Co ciekawe, w większości tych seriali zauważyłam cechy pewnych chorób lub zaburzeń psychicznych, które nigdzie nie zostały nazwane wprost, lecz bardzo łatwo je wychwycić. Także wydaje mi się, że już rozumiecie, dlaczego te seriale są naprawdę genialne. A teraz już nie przedłużając przedstawię Wam te seriale.

Harmidom

Główny bohater - Hirek - ma 10 sióstr i ani jednego brata. Z tego powodu bardzo cierpi i nieraz chętnie by się zamienił z kimś innym rodziną, jednak gdy przychodzi co do czego, zawsze zmienia zdanie. Tak szczerze nie przepadam za serialami annimowanymi i oglądam je bardzo żadko, jednak chciałam, żeby na tej liście znalazł się jakiś serial animowany także z pośród wielu postanowiłam wybrać ten. Serial wbrew pozorom jest naprawdę ciekawy. Harmidom bardzo dobrze się przyjął, ma aż 6 sezonów i swój 3-sezonowy spin-off ,,Wielkodomscy''.

(przepraszam że napisałam o tym serialu tak mało ale nie za często go oglądam i nie wiedziałam co jeszcze napisać)

Grzmotomocni

Serial Grzmotomocni przedstawia ,,podwójne życie'' rodziny Grzmotomocnych:

mamy Barb, taty Henka oraz dzieci: bliźniąc Pheobe i Maxa, Billego, Nory oraz Chloe

Podwójne życie polega na tym, że oprócz zwyczajnego życia są też superbohaterami i muszą ukrywać to przed innymi. Jako prawdziwi superbohaterzy mają też swoje włane supermoce! Barb może ,,rzucać'' piorunami za pomocą ręki, Henk jest supersilny i umie latać, Pheobe i Max jako bliźniaki mają te same moce: ,,żardech'', ,,zimdech'', telekinezę oraz siłę bliźniąt, o której dowiadują się w ostatnim odcinku 4-tego (ostatniego) sezonu. Nora ma lasery w oczach, a Billy jest superszybki. Chloe natomiast jest najmłodsza z rodziny - urodziła się dopiero w 3 sezonie. Jako superbohaterka szybko urosła, lecz przez kilka odcinków 3-go sezonu miała jeszcze dziecięcą moc - gdy się ją gigotało, z jej brzucha wydobywały się bańki mydlane. Po czasie aktywowała się jej stała supermoc - teleportacja.

Co do mocy Maxa i Pheobe, mogą się one wydawać niejasne. Żeby przekonać się dokładnie o co z nimi chodzi, trzeba obejrzeć pierwszy odcinek Grzmotomocnych (jest dostępny na netflixie, a jeśli go nie macie to jest za darmo na bajeczki.tv). W skrócie zimdech to zimny oddech z buzi, którym można coś/kogoś zamrozić lub ochłodzić, a żardech to gorący oddech, można nim np. coś/kogoś spalić. Gdy kogoś się zamrozi, można go potem odmrozić żardechem. Moc bliźniąt natomiast aktywuje się poprzez trzymanie się bliźniąt za ręce, wtedy mogą skierować ręce w stronę przedmiotu, który chcą wyeliminować, wtedy ten przedmiot wybucha. 

W serialu jest mnóstwo zwrotów akcji, często sekret rodziny wychodzi na jaw i muszą to jakoś odkręcić (co nie jest łatwe). Czasem przez ukrywanie przed przyjaciółmi swojego sekretu powoduje różne nieporozumienia, które również tzreba wyjaśnić.

A teraz czas na teorię o wspomnianych przeze mnie na początku chorobach/zaburzeniach psychicznych:

Teoria: Billy ma autyzm (zespół Aspergera)

Zespół Aspergera/ Autyzm (jak zwał tak zwał) jest zaburzeniem psychicznym utrudniającym życie. W serialach nickelodeon często aktorzy grają takie osoby, nie mówiąc tego wprost. Ludzie posiadający to zaburzenie mają nietypowe zainteresowania - Billy często zmienia swoje pasje, jednak często dla reszty rodziny wydają się one dziwne (np. kolekcjonowanie kamieni do tego stopnia, że zajmują one cały salon i chłopiec kolekcjonuje je tak poprostu - potem nic z nimi nie robi). Nie ma również przyjaciół, zdaje się, że jak jak Aspergerowcy ma trudność z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Często jego zachowania uznawane są przez innych jako dziwne, a jest to poprostu inne spostrzeganie świata. Ma też wiele innych objawów takich jak nierozumienie ironii, branie wszystkiego dosłownie, pewna ,,naiwność''. Dajcie znać w komentarzach, co o tym sądzicie, a tymczasem przechodzimy do kolejnego serialu.

Niebezpieczny Henryk

Nastoletni Henryk Hart chce poszukać dla siebie pracy. Gdy dociera na miejsce, okazuje się, że ma szansę zostać pomocnikiem słynnego superbohatera - Kapitana Be! Zgadza się na to i już tego samego dnia pomaga Kapitanowi pod pseudonimem Straszny Dzieciuch. Jednak nie jest to takie łatwe - na przykład w Grzmotomocnych cała rodzina to superbohaterzy, natomiast Henryk musi ukrywać swoją drugą tożsamość nawet przed rodzicami! Niestety nie do końca się to udaje - już w pierwszym sezonie jego przyjaciółka zaczyna coś podejrzewać. Od kiedy dowiaduje się prawdy, pomaga Henrykowi i Rey'owi (tak ma na imię Kapitan Be) między innymi w lokalizowaniu przestępców. W 3 sezonie dowiaduje się o tym również kolega Henryka - Jasper, a w 5 sezonie cała jego rodzina. Serial ten jest genialny (według mnie jest to najlepszy serial ze wszystkich które kiedykolwiek oglądałam!) Pokazuje on autentyczne problemy, jest ich tutaj zdecydowanie więcej niż w Grzmotmocnych. Siostra Henryka - Piper - ma problemy z agresją i atakami paniki. Jasper (kolega Henryka) najprawdopodobniej ma autyzm. Nie będę pisała dlaczego, bo jego objawy są dokładnie takie same jakie miał Billy, z wyjątkiem że Jasper ma kolegę i nie zmienia zainteresowań, lecz stale kolekcjonuje wiadra. Pomocnik Kapitana i Niebezpiecznego (W pierwszych sezonach, gdy Henryk miał 13-14 lat, pracował pod pseudonimem Straszny Dzieciuch, potem zmienił pseudonim na Niebezpieczny) ma problemy z samoakceptacją i poczuciem własnej wartości, co wyznał w odcinku But Theranos (5 sezon). Mama Henryka ma problem z Piper - zawsze przy napadach paniki i agresji usiłuje ją uspokoić. Tata - Jake jest uznawany za dziwnego, podobnie jak kolega z klasy Henryka - Oliver, wujek Henryka (pojawił się tylko w jednym odcinku), przestępca Jeff oraz nauczycielka - Pani Shapen. 

Fragmenty serialu można obejrzeć na yt, całe odcinku na cda, netflix lub niekclodeon.

Serial Niebezpieczny Henryk ma również swój spin-off NIebzepieczny Oddział. W spin-offie nie pojawia się już (niestety) Henryk, jednak muszę przyznać że mimo tego serial wydaje się naprawdę ciekawy.

Podsumowanie i zakończenie

Mam nadzieję, że ten dość nietypowy artykuł Wam się spodobał. Jeśli tak - będę bardzo wdzięczna, gdy wystawicie mi opinię :))

ps: Za wystawienie opinii dostaniecie dodatkowe 5 punktów <3

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy