logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

8

Wicia20

1 rok temu

Czy seria Uncharted jest fajna?

Recenzja serii gier Uncharted (1-3)

 

   Gry z serii Uncharted, są tworzone przez studio Naughty Dog, i są to jedne z najbardziej rozpoznawalnych gier na konsole PlayStation, firmy Sony. Cała seria opowiada historię Nathana Drake’a, łowcy skarbów, którego przodkiem był Sir Francis Drake. W tym artykule skupię się na częściach: pierwszej, drugiej i trzeciej. Po pierwsze są to, według mnie, najciekawsze i najlepsze gry z całej serii, a po drugie tylko w nie grałem i będę w stanie je rzetelnie ocenić i opisać. Ogólnie rzecz biorąc gry Uncharted są to gry przygodowo-akcyjne, z dobrze rozbudowanymi mechanizmami strzelania oraz wspinaczki. Gry doczekały się wielu wyróżnień oraz nagród, między innymi status wyróżnionych gier na PS3- Essentials. 

                                                                                                                                                             

Opis głównych postaci w serii

        Nathan Drake, Nate. Jest to główny bohater w całej serii. W prawie wszystkich częściach serii wcielamy się właśnie w niego, poczynając od nastolatka, kończąc na szczęśliwym, dorosłym mężu i ojcu. Jak już wspomniałem we wstępie, jest on krewnym Sir Francisa Drake’a. Pierwszy raz poznajemy go w pierwszej części gry, gdy nurkuje w celu odnalezienia księgi jego przodka.Jest to bardzo sprytna, przebiegła, ale też przystojna postać. Ma brązowe włosy, zawsze ładnie ułożone. Ma zarówno wielu sojuszników, ale jeszcze więcej wrogów. Walczy bowiem, najczęściej z kilkunastoma przeciwnikami naraz. Już od małego chłopca miał smykałkę do złodziejstwa i bycia chuliganem. W przyszłości ewoluował i te cechy, niegdyś uważane za niegodne podziwu, teraz wykorzystuje bardzo skutecznie w swoim fachu.                                                                                                       

     Victor Sully Sullivan. Jest to najlepszy przyjaciel Nate’a, pomimo dużej różnicy wieku ( pierwszy raz Sully spotyka Nate’a w wieku około 30-40 lat, a nasz główny bohater, Drake, miał wówczas kilkanaście lat, coś w stylu 16-18. Nie zmienia to jednak faktu, że Victor to bardzo ciekawa postać. Pomimo tego, że jest już ,szczerze powiedzmy, dziadkiem, to nadąża za Drake’m we wspinaczkach i strzelankach. Bardzo charakterystyczne cechy Sully’ego to: palenie cygara, według Drake’a zawsze cuchnącego oraz nieco zboczone teksty. Dzięki temu niejeden gracz bardzo polubił Sully’ego.                                              

     Elena Fisher. Żona Nate’a w późniejszych częściach gry. Poznajemy ją pierwszy raz obok Drake’a, gdy nagrywa jego nurkowanie na dno w pierwszej części gry. Jest ona wtedy dziennikarką, ale widać w tamtym czasie, zarówno ze strony Eleny, jak i od Nate’a, że coś między nimi się zaczyna. Po epizodzie w pierwszej części, głos o niej zanika, aż do połowy drugiej części gry. Jest to blondynka, została nawet wybrana jako miss któregoś roku.                

    Cloe. To wspólniczka Nate’a. Poznajemy ją w drugiej części gry, na samym początku. Jest bardzo atrakcyjną trzydziestolatką, czarnowłosą. Po drugiej i trzeciej odsłonie Uncharted, wcielamy się w nią bodajże w piątej części serii. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ we wszystkich innych częściach gry gramy jako Drake.                                                                 

    Są to główne postaci z części 1-3. W późniejszych częściach spotykamy między innymi brata Drake’a. Do największych przeciwników możemy zaliczyć Zorana Lazarevicia(2 część), Katherine Marlowe( 3 część). Poza tym w grze mamy do czynienia z różnymi bossami, między innymi yeti, stwory w Szambali, zombie w porzuconym U-Boocie.

                                                                                                                                                   

                                                       Bronie w częściach jeden-trzy

W całej serii mamy do dyspozycji wachlarz przeróżnych broni, poczynając od pistoletów, przez karabiny snajperskie, po wyrzutnie rakiet i miniguny. Dzięki temu, każdy znajdzie coś dla siebie. Do dyspozycji mamy 2 sloty uzbrojenia, to znaczy jeden na broń krótką, pistolety, a drugi na karabiny lub inne potężne bronie, chociażby kusze czy granatniki. Nie można zapomnieć o amunicji, ponieważ odgrywa ona kluczową rolę przy wyborze broni po pokonanych przeciwnikach. Pociski do tej samej broni się sumują, to znaczy że na przykład naboje do AK-47 można uzyskać przez podniesienie innego AK. Ta zasada obowiązuje we wszystkich broniach. Bardzo ciekawe są sekwencje gry, w których możemy skorzystać z dział maszynowych, inaczej mówiąc opancerzonych, stacjonarnych CKMów. Dzięki takim stanowiskom możemy bez większego problemu pokonać w pojedynkę naprawdę wielu przeciwników naraz. Najbardziej ikoniczna sekwencja z wykorzystaniem takiej maszyy śmierci to niszczenie helikoptera za pomocą bardzo potężnego karabinu stacjonarnego zamontowanego w pojeździe gąsienicowym podczas jazdy na pociągu. W późniejszej części artykułu opiszę dokładniej fabułę każdej z serii gry i tam się dowiesz dlaczego na przykład jechaliśmy pociągiem w grze przygodowej.                                                                                                                                                 

Każda z części Uncharted ma swoje inne bronie, na przykład brnie z pierwszej części w większości nie występują w trzeciej części i na odwrót. Broń, która występuje w największej ilości odsłon gry to MP40, broń z czasów drugiej wojny światowej wykorzystywana przez nazistów. Dlatego też możemy ją znaleźć w niemieckim U-Boocie, w podziemnych lochach oraz przy ciałach członków ekspedycji nazistów w górach niedaleko Tybetu. Co ciekawe, gra dostarcza też wielu cennych informacji historycznych. Także grając w gry z serii można się sporo dowiedzieć, chociażby o Sir Francisie Drake’u.                                                                   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Streszczenie pierwszej części

Tak jak wcześniej pisałem, zaczynamy tą grę na łodzi w obecności Nate’a oraz Eleny. Akcja rozgrywa się w okolicach roku 2005. Przewodnim motywem gry jest pościg o to, kto pierwszy znajdzie słynne Eldorado. Po drodze znajdujemy się w dżungli, gdzie eksplorujemy porzuconą,  nazistowską łódź podwodną. Po wyjściu z niej, napotykamy pierwszy raz swoich przeciwników w wyścigu po skarb. Przeszkadzają oni nam regularnie podczas całej rozgrywki.  W tej części z pewnością nie brakuje pięknych lokacji, takich jak chociażby zamek w gęstej, tropikalnej puszczy, miasto zalane wodą, po którym przemieszczamy się za pomocą motorówki wodnej. Jest to pierwsza gra z serii, zarazem najstarsza, ale z pewnością nie odbiega daleko od przyszłych odsłon. Gra momentami trzyma w napięciu, szczególnie gdy jesteśmy w późniejszym etapie gry ponownie w U-boocie i walczymy z zombie, czyli zmarłymi nazistami z czasów drugiej wojny światowej. Jest to najbardziej przerażająca sekwencja z całej serii. Walczysz z dziesiątkami białych potworów w ciemnym, opuszczonym statku. Po tej morderczej akcji, jesteśmy bardzo blisko Eldorado, ale niestety uprzedza nas przeciwnik. Na jego nieszczęście, po otworzeniu skarbu przemienia się w jednego z potwornych zombie i zostaje zabity strzałem w głowę przez swoich ludzi. Po walce z ostatnim bossem, czyli głównym pomocnikiem zmarłego przywódcy, Eldorado zostaje zrzucone w otchłań oceanu, a Nate i Elena są razem.      

                                                      

 

Streszczenie drugiej części

   Jest to moja ulubiona gra z całej serii, jest kontynuacją wydarzeń z pierwszej odsłony Uncharted. W tej części naszym celem jest odnalezienie Szambali, mitycznej                     

krainy z wielkim drzewem życia i wielkim szmaragdem, o którym marzyli najwięksi ludzie w historii, na przykład Stalin, Hitler, Czyngis Han. Na naszej drodze staje wielki zbrodniarz wojenny, Zoran Lazarevic. Ma on do dyspozycji całą armię swoich wojowników, jest fanatykiem kamienia z Szambali. Nic dziwnego, był to tak wielki kamień, że ,,mąż nie obejmie go rękoma’’ jak powiedział Victor Sullivan. Ten kamień był warty fortunę, dlatego też pościg do Szambali był tak dynamiczny i niebezpieczny. Grę rozpoczynamy od bardzo popularnej sekwencji- uciekamy z wiszącego nad skarpą gór pociągu. Jest to dziwne rozpoczęcie gry, ponieważ nie wiemy co było przed tą akcją i dlaczego znajdujemy się z raną na brzuchu, wokół jest pełno krwi Drake’a, a siedzi on w zsuwającym się wagonie.

W trakcie rozgrywki poznajemy zawiłą fabułę, poznajemy historię trzynastu okrętów Marco Polo, które tajemniczo zniknęły, a nikt nie wiedział co się z nimi stało. Po drodze do wrót do Szambali, pokonujemy niezliczone ilości przeciwników, w tym helikopter strzelając z działka maszynowego. Pod koniec gry dostajemy się do upragnionej krainy, gdzie atakują nas niebiescy mieszkańcy tej mitycznej krainy. Strzelają oni do nas z kusz, które były  bardzo potężne w tej grze. Na samym końcu bohaterowie dowiadują się, że kamieniem, o którym marzyli, są tak naprawdę soki drzewa życia. Lazarevic, po spożyciu tych soków, stał się potężnym, niemal nie do pokonania przeciwnikiem. Jego blizny zniknęły, krew stała się czarna, był bardzo odporny na obrażenia. Po walce z nim, Nate staje przed wyborem zabicia Zorana, jednak dokonują tego mieszkańcy Szambali, a Drake ucieka po walącym się moście. Cała bowiem Szambala, podczas wali Nate’a z Lazareviciem ulega trzęsieniu ziemi i ogromnemu zniszczeniu. Finalnie, Nate staje się parą z Eleną i rozmawiają patrząc na piękny widok Himalajów.   

                                                                                                          

                                                                                      

Streszczenie trzeciej części

   W tej odsłonie zaczynamy jako młody Nate, poznajemy wówczas Sully’ego. Naszym celem jest odnalezienie mitycznego miasta na pustyni. Po drodze walczymy i wypadamy z samolotu nad pustynią, na której ocieramy się o śmierć, walczymy na wielkim cmentarzysku statków na oceanie. Mamy do czynienia z Cloe, Sully’m oraz Cutlerem. To właśnie z tą ekipą przeszukujemy twierdzę w celu znalezienia poszlak na temat poszukiwanego miasta. 

                     

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022