logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

9

ModProYT

1 rok temu

Fallout 4 - Jak wygląda na tle współczesnych gier

Fallout 4 premierowo był hitem. Gra z genialną fabułą na ponad sto godzin gry, duża i bogata w lokalizacje mapa. Ale jak ta potęga 2015 roku prezentuje się pod koniec 2021 na tle innych potężnych tytułów z ostatnich lat?  Tego dowiesz się w tym artykule.

Chociaż po wstępie można by się spodziewać, że za dobrze nie będzie to wyglądało, ale jak patrzę na konkurencję Fallouta 4 to w to wątpię. Porównam w tym artykule Fallouta który dostał GOTY w 2015 z większymi ciekawymi tytułami ostatnich lat jak np. Horizon Zero Dawn, Just Cause 4. Pierwszą kwestią do omówienia jest grafika i optymalizacja. Oczywiście można już spodziewać się wyników tego porównania, ponieważ grafa się rozwija z biegiem czasu i to się nie zmieni już prawdopodobnie nigdy to mimo wszystko Fallout 4 nawet dziś stoi z tym dobrze. Porównując to z nowszymi grami przykładowo z Horizon Zero Dawn to nowszy tytuł bije na głowę starszego Fallouta, a co dopiero gry z 2018/19 (DOOM Eternal, Red Dead Redemption 2), a w takiej sytuacji nie ma co do nowszych gier tego porównywać. W każdym razie Fallout ma grafe dobrą i wystarczy ona każdemu. W przypadku optymalizacji natomiast to już nie wygląda tak kolorowo; w końcu wraz z rozwojem grafiki rosną wymagania (chyba, że gra ma super optymalizację) i tego nie da się zatrzymać. Przy porównaniu wymagań systemowych z tymi grami do których porównałem grafikę wygląda to tak: Horizon Zero Dawn ma GTX 780 w wymaganiach minimalnych, DOOM Eternal GTX 1050 Ti, a Red Dead Redemption 2 GTX 770; przy zestawieniu z 550 Ti minimalnych wymagań Fallouta wygląda to dość śmiesznie. Natomiast byłbym głupi nie wyróżniając Forzy Horizon 4 która wyszła na początku tego roku, a wymaga tylko GTX 650 Ti, a do dzisiaj jest uważana za jedną z najlepiej wyglądających gier; na niskich ustawieniach nie wygląda może najlepiej, ale przy tej kwestii należy to wyróżnić.
 
Drugą ważną rzeczą w której należało by porównać Fallouta jest mapa i jej urozmaicenie (bogactwo w miejsca do zwiedzania). Chociaż mapa w omawianej grze wydaje się niewielka, ponieważ posiada niecałe 10 kilometrów kwadratowych to musimy wziąć pod uwagę, że zawsze chodzisz tam z piecholota, nie masz do dyspozycji żadnych pojazdów; mapa jest na każdym kroku naszpikowana lokalizacjami, miastami i ogromną ilością zadań pobocznych dzięki czemu rozgrywki starcza na tak długo. Przy zestawieniu tego z mapami innych gier to jest naprawdę dobrze, ponieważ np. Horizon Zero Dawn rozgrywka trwa około 2 razy krócej, a mapa mniejsza nie jest w żadnym wypadku, Assassin's Creed Odyssey czy Valhalla mapa jest większa, a długość gry jest porównywalna; dla dodatkowego porównania Forza Horizon 5 posiada mapę o powierzchni bliskiej 107 kilometrów kwadratowych, a przemierzenie jej jest znaczni krótsze, ponieważ poruszamy się tam samochodami jeżdżącymi kilkaset kilometrów na godzinę. Tymczasowe bądź dodatkowe wydarzenia nie są mocną stroną fallouta (porównując do reszty jego aspektów), znajdziemy tam patrolujących członków bractwa stali, poruszającą się w okolicach Diamond City jego strażnicy bądź obozy bandytów, a jedynym większym tego typu zdarzeniem jest poruszanie się sterowca nad mapą. Natomiast wiele popularniejszych gier również nie wystawia na tą kartę zbyt wiele, Forza Horizon 5 to tymczasowe burze piaskowe i zmiany pogodowe, z kilkoma innymi dodatkami do dynamicznej pogody Battlefield 2042; większość gier stawia na spawnowanie przeciwników w mniej lub bardziej dopracowany sposób, co jest zrozumiałe.
 
Kolejnym punktem jest bogactwo pobocznych questów i lokalizacji, a w tej kategorii Fallout ma się czym chwalić; zawiera on wiele lokalizacji bogatych w przeciwników i przedmioty (zwykle bez pobocznych wątków fabularnych) i widać, że bethesda dopracowała ten element jak należało, uzbrojenie w detale i ilość pokoi w dodatkowych lokalizacjach zwykle bezproblemowo pokonuje dzisiejsze gry, ponieważ co drugi kilkupiętrowy blok można cały zwiedzić, wybić mieszkających tam przeciwników i zebrać trochę dodatkowych przedmiotów. Wiele gier faktycznie dba o ten element jak na przykład Red Dead Redemption 2, ale duża cześć gier nie próbuje wojować o ten element rozgrywki. Z gier które o te elementy dbają można by porównać do fallouta tylko wspomniane RDR2 i ewentualnie Fallout 76 (jeśli tak to porównać można). RDR2 posiada pokoje rozbudowane i zaawansowane, ale inaczej niż Fallout 4 gdyż jedna gra odbywa się mniej więcej za 200 lat, a druga 200 lat temu co daje rozbieżność 400 lat od siebie, więc stylizacji nie da się porównać, detali Fallout ma raczej więcej, ale ich wykonanie może przeważać na stronę Red Dead Redemption. Następnym punktem są NPC i zadania, a to jest element rozwijający się na bieżąco. Faktycznie Fallout 4 posiada rozbudowane kwestie dialogowe i questy opierają się na wykonaniu kilku lub nawet kilkunastu kroków, a w przypadku zadań fabularnych nawet kilkadziesiąt punktów do wykonania przed końcem zadania które również wymagają porozmawiania z różnymi innymi postaciami (które zwykle również dają Ci kolejne zadania do wykonania) i inne lokalizacje które musisz zinfiltrować by znaleźć jakiś przedmiot lub po prostu by zadowolić innego NPC. W tej kwestii inne gry są podobne, również prawie zawsze są to wielopunktowe, mniej lub bardziej skomplikowane zadania wymagające większego lub mniejszego wkładu, ale ten model już się przyjął, a dobrze wszyscy wiemy, że jak coś się wśród graczy przyjmie to na dłuższy czas na rynku pozostanie. Horizon Zero Dawn posiada taki właśnie model zadań fabularnych i czasami pobocznych; ja uważam, że jest to zrobione gorzej, ale to tylko moje prywatne odczucie, że Fallout 4 ma dużo lepiej zrobione zadania niż zdecydowana większość współczesnych gier. Wiadomo, że inne techniki zadań też są zastosowywane jak np. wymuszanie działania przez graczy w przyadku gdy posiadasz nienajedzonych lub niezadowolonych ludzi w Civilization 6, albo nakierowanie gracza na tory i dawanie mu wolnej ręki kiedy i jak chce coś zrobić bez ingerencji NPC (często używane w grach survival, np. Subnautica Below Zero). W tym punkcie nie ma już więcej do powiedzenia, ponieważ ciężko jest porównać do siebie questy z różnych gier (jeśli to jest w ogóle możliwe).
 
Następną kwestią którą poruszę w tym artykule jest różnorodność broni i jej modyfikacja, a to jest w Falloucie doskonałe zrobione. Same bronie to już dłuższy temat, ponieważ w fallocie posiadamy kilkanaście typów amunicji. Ogniwa fuzyjne służą jako amunicję do broni elektrycznych, zwykle są to półautomatyczne dość szybkostrzelne i z średnio-wysokimi obrażeniami karabiny i pistolety. Amunicja plazmowa natomiast zasila raczej nieco potężniejsze karabiny pozwalające na skuteczniejszą walkę. .44 służy jako amunicja do niektórych rewolwerów (np. Rewolwer Kelloga), .45 to pożywienie dla broni posiadających (zwykle) nieco wyższe obrażenia od domyślnych broni, .38 na podstawowe pistolety i karabiny, lepsze od nich jest prawie wszystko, .308 to zwykle amunicja do karabinów snajperskich o większej mocy, amunicja strzelbowa jak sama nazwa wskazuje amunicja pozwalają postrzelać z wszelkiego rodzaju strzelb, a rakiety i mini-atomówki do niektórych wyrzutni rakiet mających największą skuteczność pod warunkiem, że się nimi nie zabijesz; podobne działanie mają granaty odłamkowe, inne funkcje spełniają inne rodzaje granatów. Typów amunicji jest jeszcze więcej, ale to co wymieniłem powinno wyjaśnić ilość zawartych tam broni. Modyfikacja to zupełnie inna bajka, można modyfikować pancerze, broń białą i palną; żeby modyfikować bardziej zaawansowane bronie na bardziej zaawansowane dodatki musisz inwestować w odpowiednie perki (dokładniej opisane w następnym, czyli ostatnim punkcie), ale to oczywiście wymaga wyższego poziomu inteligencji (w przypadku modyfikacji broni palnej) i siły (w przypadku modyfikowania broni białej i pancerzy). Można modyfikować broń delikatni dodając jej celownik lub modyfikację wylotu lufy, a można całkowicie zmienić wygląd i działanie broni wymieniając jej lufę, kolbę wraz ze strukturą i zamek który zwykle dodaje stabilność broni lub dodatkowe tryby strzelania co nierzadko zmienia słabą broń w maszynę do zabijania. Grami które chociaż zbliżyły się do poziomu modyfikacji broni z Fallouta jest co oczywiste jego kolejna odsłona i Call of Duty: Modern Warfare z 2019 roku w którym modyfikacja znajdowała się na podobnym poziomie zaawansowania. Wiele gier nawet nie próbuje zbliżać się na bardziej zaawansowany poziom modyfikacji takie jak np. Battlefield 2042, ale są również gry które stosują metodę tej broni ulepszania nie modyfikowania jak np. DOOM Eternal lub Battlefield V. W Fallout 4 można również znaleźć trochę rodzajów pancerzy wspomaganych które kosztem energii zapewnianej przez drogie i trudne do znalezienia rdzenie fuzyjne zapewniają Ci wyższą odporność na obrażenia i siłę, ale nie spotkałem się z podobnym systemem w żadnej grze oprócz następnej odsłony Fallouta.
 
Ostatnią rzeczą do poruszenia jest najważniejsza cecha tego typu gier, czyli rozwój postaci. Fallout 4 posiada według mnie i bardzo dużego grona graczy rozwój postaci jest tam zrobiony najlepiej. Drzewko rozwoju naszej postaci jest nazywane „S.P.E.C.I.A.L.’, czyli w przetłumaczeniu na Polski: Siła, Percepcja, Wytrzymałość, Charyzma, Inteligencja, Zwinność i Szczęście; każda z tych rzeczy może zostać ulepszona 9 razy (aby odblokowywać nowe zdolności oraz ulepszać daną rozwijaną umiejętność) i za każdym razem z tych ulepszeń odblokowuje się nowa funkcja do zdobycia i wymaksowania jak np. Znawca Spluw (modyfikacja broni palnej). Większość z tych ulepszeń można rozwinąć kilkukrotnie co sprawia, że rozwinięcie postaci do końca jest bardzo długie. Podobny system zastosowało Ori i Horizon Zero Dawn i te gry też zrobiły to dobrze, ale nie tak dobrze by przebić lub chociaż dorównać Falloutowi. Wiele gier się starało, ale żadnej się nie udało.

I w ten właśnie sposób przeczytałeś to do końca. Reasumując artykuł to Fallout 4 prezentuje się dobrze na tle innych nowszych od siebie gier i jest on nadal dobrym wyborem jeżeli chcesz dobrej kampanii na długi czas. Gra na steamie kosztuje 80 złotych, a cena często spada do okolic 20 złotych co jest bardzo niskie jak na jakość produktu. 12.12.2021

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022