logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

MrDomi021

1 rok temu

Fifa 22 - opowiastka

Siema tu Domi a teraz poprzynudzam wam artykłem o Fifie 22.

Bez alarmów i niespodzianek, EA Sports wypuściło kolejną aktualizację do swojej serii symulacji piłki nożnej. Grafika w grze FIFA 22 została ulepszona, a nowa technologia animacji sprawia, że piękna gra staje się jeszcze lepsza, a bramki wymagają bardziej przemyślanego i satysfakcjonującego stylu gry. Drobne poprawki udoskonalają także tryb kariery i Volta Football w grze FIFA 22, zanim zostanie ona gruntownie odświeżona. Jednak poza tymi drobnymi, ale w dużej mierze pozytywnymi zmianami, jest to ta sama gra w nowej parze spodni - co oznacza, że mikrotransakcje są tak samo chętne jak zawsze, aby skłonić cię do wywrócenia kieszeni na lewą stronę.

David Beckham zamówił naleśniki na paryskim balkonie. W momencie, gdy serwer kładzie przed nim talerz, widać, jak poszczególne borówki chwieją się. Następnie kamera przesuwa się w dół piętra, mija falujące flagi i kwietniki, by ukazać Ciebie, bohatera gry FIFA 22, który beztrosko się wyleguje. Nie martw się, EA Sports nie przekształciło swojej ukochanej serii piłkarskiej w grę JRPG (to byłoby zbyt interesujące), ale po prostu przygotowało absurdalnie wystawne otwarcie, aby przekonać nas wszystkich, że to kolejna generacja wirtualnej piłki nożnej. Część tej kasy z Ultimate Team musi się gdzieś podziać, prawda? Po przesiadce na PlayStation 5 i Xbox Series X w tegorocznej grze szybko zauważyłem estetyczny lifting. W oczy rzucają się głównie drobiazgi, takie jak sposób, w jaki koszulka piłkarska przylega do skóry zawodnika, czy połysk na czole zapracowanego skrzydłowego. Jednocześnie nadal istnieje bardzo wyraźna przepaść w spójności modeli postaci; najpopularniejsi piłkarze świata są odwzorowani z niezwykłą szczegółowością, mają sprężyste włosy i wyraziste rysy twarzy, podczas gdy menedżerowie, z drugiej strony, wyglądają, jakby wszyscy mieli przeszczepione głowy na to samo ciało. Dzięki temu, że akcja zarówno na boisku, jak i poza nim, wygląda lepiej niż kiedykolwiek, gra FIFA 22 może często zachwycać niesamowitą atmosferą, ale to tylko powierzchowne ulepszenia. Jeśli jesteś stałym bywalcem FIFA, wiesz, że grafika to fajna rzecz, ale rozgrywka jest najważniejsza. To właśnie w tej dziedzinie FIFA 22 poczyniła znaczący postęp. Większość z tegorocznych usprawnień można przypisać "HyperMotion", nowej technologii motion-capture, którą EA wykorzystuje, aby FIFA 22 była bardziej płynna na konsolach nowej generacji, dodając ponad 4000 nowych animacji zebranych z prawdziwych meczów. Może to brzmieć jak marketingowy żargon, ale w rzeczywistości przekłada się to na namacalne usprawnienia na boisku.

Nogi napastnika będą się uginać pod wpływem impetu po oddaniu strzału w górny róg spoza pola karnego. Pomocnicy naturalnie reagują na odbicie mocnego podania, a skrzydłowi z wysokimi statystykami dryblingu czują się bardziej elastyczni w przerwie. Zawodnicy nadal wpadają na siebie i zamieniają się w dobrze opłacane potwory Cronenberga, przez co trajektoria lotu piłki jest do odgadnięcia, ale tym razem to rzadkość. Wygląda na to, że kolizje zostały poprawione, a SI przeciwników jest przeciągana w górę. W efekcie FIFA 22 jest grą wolniejszą niż FIFA 21, ale nie oznacza to, że skupia się wyłącznie na obronie. Nie brakuje tu bramek, na które trzeba sobie zapracować starannymi podaniami i zdrową wizją. Cierpliwość często zdaje się przeważać nad tempem, co jest bardzo odświeżające. W tym roku częściej niż kiedykolwiek mruczałem "co za piłka", najczęściej po tym, jak zauważyłem jednego z moich skrzydłowych na wolnej przestrzeni i zamieniłem to na senny lob w poprzek boiska, który doprowadził do olśniewającego wyrównania. Zawsze byłem zwolennikiem używania obu spustów do kozłowania, przechwytywania podań i kontr w obronie w grze FIFA, a w grze FIFA 22 celowe rozgrywanie i wykorzystywanie tych okazji jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Tacy zawodnicy, jak Jack Grealish czy Jadon Sancho, są nie lada wyzwaniem, a nowa mechanika wybuchowego sprintu sprawia, że jeśli nie spróbujesz odczytać ich biegu, to zostawią cię w pył z przewrotką. Może się zrobić gorąco, gdy przeciwnicy zbliżają się do bramki, i to właśnie wtedy przełączanie zawodników staje się nieco zbyt szalone, gdy próbujesz wypełnić wszystkie luki w swoim pancerzu i przetrwać atak Tiki-taki. Nowa mechanika Icon Switch próbuje to naprawić, pozwalając ci kliknąć prawym przyciskiem myszy i przełączyć się na zawodnika, którego potrzebujesz, ale nadal nie jest to tak szybkie, jak uderzanie w zderzak, więc trudno to usprawiedliwić i w końcu czujesz się zbędny, gdy czas jest napięty.

Dzięki tym zmianom w grze FIFA 22 rzadko kończę mecz bezbramkowym remisem, choć zdarzyło mi się też wpuścić kilka nieudanych zagrań. Palce bramkarzy nie są już tak maślane jak w zeszłym roku, ale nawet najlepsi, jak Alisson, mogą się pomylić pod presją i sprawić, że będziesz się drapał po głowie. O wiele trudniej jest ich minąć w pojedynkach jeden na jeden, ale szybki fałszywy strzał lub długie dośrodkowanie w poprzek boiska przyprawiają ich o kryzys egzystencjalny. Szczególnie zabójcze wydają się być finezyjne strzały z dystansu, które statystyczni zawodnicy oddają jak gdyby nigdy nic. Moim ulubionym dodatkiem do gry FIFA 22 jest rozbudowany ekran statystyk, który można zobaczyć w trakcie i po każdym meczu. Na pierwszy rzut oka widać, jak skutecznie dryblujesz i jak celnie podajesz, ale jeśli poszperasz trochę głębiej, znajdziesz wykresy pokazujące, gdzie i jak traciłeś posiadanie piłki, pod jakimi kątami twoje strzały były blokowane i jak wyglądała twoja dystrybucja. To nieocenione informacje, które pomogą ci rozwinąć umiejętności gry z konkretnymi zawodnikami i drużynami, nawet jeśli twoja statystyka oczekiwanych goli może być przygnębiająca w meczu, który ci się wymyka. Wszystko to może ulec zmianie po wprowadzeniu poprawek, ale już teraz gra FIFA 22 sprawia wrażenie solidnej mieszanki ataku i obrony z zaskakującą ilością nadmiernej gry. To nowy, odważny świat, w którym spocone demony tempa nie mogą się po prostu rozpędzić, a silni napastnicy są realni. Wciąż jest jeszcze wcześnie, ale już zdążyłem nabawić się kompleksu, przez który zaczną mi się lepić ręce, gdy zobaczę Romelu Lukaku lub Erlinga Haalanda w Division Rivals.

Volta Football, tryb kariery i Ultimate Team

W tym roku wprowadzono kilka zmian w najważniejszych trybach gry FIFA, nie licząc zwykłej rozgrywki. Nie ma w tym nic rewolucyjnego, ale staranne poprawki tu i ówdzie sprawiły, że gra FIFA 22 jest przyjemna w każdym calu, a czas ładowania na konsolach nowej generacji i grafika zostały znacznie poprawione. Grałem na konsoli PlayStation 5, a niski szum haptyki DualSense to miły akcent, który wciąga mnie głębiej w akcję, gdy słyszę uderzenie dobrej piłki lub chrupnięcie paskudnego ataku, które dociera do moich dłoni. Każdy tryb w grze FIFA 22 jest również uzupełniony jedną z najlepszych licencjonowanych ścieżek dźwiękowych w ostatnim czasie, zawierającą utwory eklektycznej mieszanki artystów, w tym Brockhampton, Sam Fender i Kero Kero Bonito.

Tryb kariery jest bardzo podobny do wersji z gry FIFA 21, ale z kilkoma nowymi dodatkami, takimi jak możliwość stworzenia klubu. W tym osobnym trybie zastąpisz istniejącą drużynę i stworzysz własny herb, zestaw i stadion, dostosowując oczekiwania zarządu do własnych upodobań. To fajny pomysł, ale w praktyce wolę prowadzić prawdziwy klub w ekscytującym kierunku, niż rozwijać drużynę losowo generowanych androidów, więc szybko odłożyłem grę.

Tryb kariery gracza oferuje teraz w każdym meczu cele w stylu RPG, które musisz wykonać, aby zbudować relacje ze swoim menedżerem. Pomyśl o tym jak o powieści wizualnej, z tą różnicą, że próbujesz przekonać Steve'a Bruce'a, aby umieścił cię w wyjściowej jedenastce Newcastle United. Jest to świetna zabawa, jeśli stworzysz własnego zawodnika, ponieważ posiada on ogromne drzewo umiejętności, atrybuty do ulepszenia i atuty do odblokowania, które pomagają całemu zespołowi. Możesz poczuć się tak, jakbyś budował karierę piłkarza w znanym klubie, a to może zaboleć, gdy nie wykorzystasz swojego potencjału. Budowanie postaci pomaga również zrównoważyć nudne momenty, w których nie masz żadnej kontroli nad kierunkiem rozwoju drużyny. Jednak ulepszenie trybu kariery, które najbardziej doceniłem, to prosta zmiana jakości życia, która pozwala ominąć Dni Treningowe i symulować je na najwyższym poziomie, jaki wcześniej osiągnąłeś, co eliminuje wiele monotonii w menu. Miło było też usłyszeć Alexa Scotta, który opowiadał o bramkach zdobywanych na boiskach podczas meczów Premier League. Jak na standardy FIFA, pakiet trybu kariery jest solidny, ale jest powód, dla którego tak wiele osób wciąż woli Football Managera.

Tymczasem Volta Football zbliża się, ale nie do końca zobowiązuje się do bycia nową grą FIFA Street, na którą wszyscy liczymy. Tym razem nie ma trybu fabularnego, ale skłania się bardziej do absurdu z umiejętnościami, które dają nadprzyrodzone moce na boisku, takie jak błyskawica tempo i śmiertelne strzały. Bardziej skoncentrowany futbol pozwala docenić dodatkowe animacje i ulepszenia wizualne. Jak zawsze, Volta to przydatny poligon do ćwiczenia umiejętności bez presji pełnowymiarowego boiska.

W Ultimate Team po raz kolejny wprowadzono drobne zmiany w formule, która najwyraźniej bardzo dobrze sprawdza się w EA, nawet jeśli u wielu graczy wywołuje syndrom sztokholmski. Dodatkowe opcje dostosowywania stadionu pomogą sprawić, że klub poczuje się bardziej jak w domu, a ramy Division Rivals stały się bardziej wyrozumiałe dzięki punktom kontrolnym i nagrodom sezonowym. Ze względu na brak jakichkolwiek nowości, czekam na tryb treningowy, który pozwoli ci zagrać w gry zręcznościowe z twoją drużyną Ultimate Team, aby przyzwyczaić się do ich wspólnej gry przed meczami.

Pozostanę jednak przy sieciowym trybie wieloosobowym. Meta wciąż się zmienia, a gracze FIFA 21 pozbywają się samozadowolenia, na które pozwalają im karty z oceną 99 na koniec roku. Minęły też czasy, gdy przed meczem drżało się ze strachu na widok drużyny przeciwnika, ponieważ dysk SSD w PlayStation 5 i solidne połączenie z Internetem niemal całkowicie kasują proces ładowania, więc jeśli mrugniesz, przegapisz ekran, na którym są one wyświetlane.
Werdykt
Gra FIFA 22 zapowiada kolejną generację wirtualnej piłki nożnej i choć nie odkrywa piłki na nowo, rozgrywka w ataku i obronie zyskuje na płynności. Pomijając błędy bramkarskie i niespójności wizualne, tegoroczna FIFA to wciąż jedna z najbardziej dopracowanych i przyjemnych gier sportowych dla wielu graczy na rynku, a nowe dodatki do trybu kariery i Volta Football sprawiły, że główne tryby gry FIFA stały się jeszcze przyjemniejsze. Mikrotransakcje wciąż są w cenie, ale małe zmiany i moc nowych konsol sprawiają, że FIFA 22 jest warta uwagi i nie wymaga od EA niczego rewolucyjnego ani ekscytującego.

Koniec artykułu nara

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022