grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

rafiigameplay

2 lata temu

Hearts of Iron 4 - opis gry

HEARTS OF IRON 4 - OPIS GRY

Hearts of iron to seria strategicznych gier czasu rzeczywistego wydanych przez Paradox Interactive, pierwsza odsłona o tytule Hearts of Iron miała premierę 26 listopada 2002. Do tego czasu zostały wydany kolejne trzy częsci oraz dodatków do nich. W tym artykulę przyjrzymy się najnowszej odsłonie tej gry wydanej 6 czerwca 2016 roku. Przedstawię Wam jej podstawowe żałożenia i postaram się przekonać że warto samemu zagrać w tą jakże wciagającą grę w której mamy wpływ na losy naszego kraju, możemy ciekawie rozplanować kampanię, żeby uzyskać przewagę nad wrogami. Oczywiście omówienie całej gry od a do z, zajełoby masę czasu, więc niektóre rzeczy na pewno pominę. Bez przedłużania zaczynajmy.

Na starcie gra daję nam możliwość wyboru daty od której zaczniemy przygodę, mamy do wyboru rok 1936 oraz 1939. Zazwyczaj dla nowych atrakcyjniejsza wydaję się druga opcja, gdyż mamy już kraje rozwinięte gospodarczo, z większymi armiami i można skupić się na prowadzeniu wojny. Z czasem jednak sami stwierdzicie że opcja pierwsza gwarantuję dużo więcej rozgrywki. Możliwość zarządzania gospodarku, odpowiednie zarządzanie polityką, zbudowanie armii odpowiadającej możliwością kraju który wybierzemy, te i dużo innych czynników tworzą tą opcję lepszą. Po wybraniu roku staniemy przed wyborem jednego z masy dostępnych krajów. Mamy tutaj państwa dysponujące dużym potencjałem takie jak: Wielka Brytania, Francja, Rzesza Niemiecka itd, kraje średnie którymi jak najbardziej można dużo zdziałać przy odpowiednim zarządzaniu oraz małe którymi dominacja nad światem jest ciężka i będzie wymagać od nas dużo większej wprawy. Na start dobrze wybrać kraj mocny np: Rzeszę Niemiecką. To czym Hearts of Iron 4 może przerazić to interfejs, bo niby mamy mapę a na niej kraje, tu wszystko jest jasne, natomiast opcję rozbudowy kraju, rekrutowania armii, szkolenia jednostek, prowadzenia państwa mogą wydawać się ciężkie na start. Na pewno w kilku pierwszych kampaniach nie będziecie do końca wiedzieć co się dzieję, odkrywać nowe rzeczy za kazdym podejściem, ale po jakimś czasie ogarniecie podstawy które zapewnią możliwość miłej i swobodnej gry. Po wybraniu państwa zaczynamy rozbudowę kraju, warto dodać że niektóre kraje ( te większe i znaczące podczas 2 Wojny Światowej) mają swoje własne, unikatowe cele polityczne. Są to decyzję w którą stronę ma iść kraj pod względem polityki, decyzji oraz gospodarki. Większość krajów takowych nie ma i posiadają te same drzewka. Tutaj przechodzimy do kolejnego wielkiego atutu gry, czyli społeczności. Na warsztacie Steam dostępnych jest masa modów dodajacych różne drogi dla konkretnych krajów, a nawet dla prawie wszystkich w grze. Nowe alternatywne scenariusze albo możliwość sprawdzenia sie w klimatach 1 Wojny Światowej oraz wiele więcej to wszystko zapewniają nam treści tworzone przez graczy. 

W grze mamy dostępną dużą ilość dodatków, te większe zapewniają nam cele polityczne dla konkretnych państw, decyzję do podjęcia oraz nowe mechaniki, które bez ich zakupu nie uświadczymy. Bo o ile sama podstawka nie jest taka droga, a można ją uzyskać nawet za darmo na stronie grynaplus jeśli uzbieracie 5000 punktów to dodatki potrafią przyprawić o zawrót głowy, a własciwie ich cena. Paradox "wyszedł jednak w stronę graczy" i od pewnego czasu jest możliwość zakupienia abonamentu od 18 zł na miesiąc za wszystkie dodatki co jest atrakcyjną opcją. Dodatki nie są oczywiście wymagane na start, jeśli podstawka Wam się nie spodoba to dodatki nic nie zmienią w tej materii, one jedynie dodają trochę treści do gry, są miłym dodatkie, ale nie zmieniają jej znacząco. Warto dodać że w hoiu mamy tryb single oraz multiplayer. Jesli osoba która hostuję grę ma wszystkie dodatki, to Wy kiedy wejdziecie do takie lobby i nawet jeśli nie posiadacie żadnego dodatku, to gdy gra wystartuje będziecie mogli się cieszyć urokami dlc, więc jeśli macie jakiś kolegów grających w gre, to możecie spróbować wyprosić jakiegoś hosta. W singlu można bawić się setkami godzin, testując nowe państwa, dziwaczne drogi do potęgi, walka na najcięższych poziomach trudności czy też próbując podbić świat bardzo małymi państwami bez prawie żadnych gospodarek albo próbując zdobyć wszystkie osianięcia w grze. Natomiast tryb multi to kolejne setki godzin jak nie więcej, możliwość rywalizowanie z graczami którzy myślą jak my, potrafią przewidzieć nasze ruchu i dostasować się do nich, ta rywalizacja dodaje magii rozgrywce. Zazwyczaj kampanię multi toczone są w kilka/ kilkanaście osób, gracze wybierają sobie poszczególne frakcję a potem rywalizują miedzy sobą o dominację. Może być to w sposób historyczny, z określonymi zasadami lub w jakikolwiek inny który przyjdzie Wam do głowy. 

W naszej kampanii możemy wybrać cele historyczne lub grać bez nich. Jesli zdecydujemy się na pierwszą opcję wtedy bot będzie starał się odwzorowywać historycznę wydarzenia i grać w ten sposób. Druga opcja jest bardziej zwariowana i pozwala botowi "rzucić monetą" i grać w nietypowy sposób. Nie zawsze to działa i czasem wybierając cele historyczne bot nie postępuje zgodnie z nimi, ale myślę że to kolejny urok tej gry, że każda kampania jest na swój sposób inna. To wszystko nie jest takie statyczne i niekiedy postanawiamy związać się z jakąs frakcją, mija czas i naglę okazuję się że jej przywódca jest w wojnie z większością świata a my musimy decydować co robić. To przykład ale takich wariantów sytuacji jest dużo więcej. W grze to testownie róznych dróg, na różnych państwach, strategiczne planowanie polegające na związaniu się z mocniejszymi państwami lub wbicie im noża w plecy gdy będa walczyć z innymi, postawienie na swoje unikatowe pomysły i dostosowywanie działań do zmieniających się wydarzeń w kampanii to daję ciekawość co wydarzy się w każdej z konkretnych kampanii. Napewno gra będzie fajna dla osob które lubią historię, ale nawet jeśli nie przepadacie za nią, to gwarantuję Wam ze jeśli chwilę przegracie to siłą rzeczy będziecie wiedzieli o tej 2 Wojnie Światowej więcej, niż przed. Hearts of Iron 4 to jeden z lepszych strategii jakie grałem, mam tutaj kilkaset godzin, w których świetnie spędziłem czasu poszerzając granice moich państw. Najcieższe dla początkujących zapewne będzie ogarnięcie interfejsu, co gdzie jest oraz podstawy mechanik. Ale uwierzcie że potem jest już tylko z górki, kolejne rzeczy będą przychodzić łatwiej i z godziny na godzinę będziecie poszerzać swoją wiedzę o grze. Gorąco polecam zagrać i samemu przekonać się czy tego typu rozgrywka Wam odpowiada. Bo niby to tylko mapa i mogłboby się wydawać że tylko ruszanie liczbami dywizji, natomiast daję naprawdę sporo frajdy i umila czas. Widzimy się na froncie!

 

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy