grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

17

kolek132

1 rok temu

Hearts of iron 4 -recenzja

Wstęp

Hearts of Iron IV jest grą komputerową o tematyce II Wojny Światowej. Została wydana 6 czerwca 2016 roku przez szwedzkie studio Paradox Interavtive. Gra jest dostępna na platformach takich jak: Windows, Linux, MacOS. Dostępny jest tryb jednoosobowy jak i tryb wieloosobowy. Jest kontynuacją gry Hearts of Iron III z 2009 roku. 

Rozgrywka

Gra umożliwia wybranie nam jednego z dwóch scenariuszy rozgrywki. Pierwszy z nich zaczyna się od roku 1936 i trwa aż do 1948 - pozwala na większe przygotowanie do kolejnej wojny światowej. Drugi z nich zaczyna się w połowie 1939 i trwa również do 1948 roku. Po wyborze scenariusza nadszedł czas na wybór kraju. Gra ukazuje najciekawsze kraje: Francje, USA, Wielką Brytanię, III Rzeszę Niemiecką, Włochy, Japonie i ZSRR. Grafika poniżej.

Oprócz głównych krajów mamy opcje wybrać inne kraje w tym Polskę czy neutralną Szwajcarie.

Kiedy wybraliśmy kraj musimy ustawić poziom trudności od najłatwiejszego: Cywil-Rekrut-Zawodowiec-Weteran-Elita

Teraz trochę o ikonkach i ich funkcji w grze. Zaczynając od lewej znajduje się flaga wybranego przez nas kraju. Po kliknięciu w nią ukazuje nam się zakładka o nazwie "Poliytka" - to właśnie w niej ustalamy jaki % ludzi ma służyć w wojsku, ustalamy dowódców, którzy dają specjalne premię, zarządzamy terenami okupowanymi oraz najważniejsze - Drzewo Polityczne to właśnie przez nie ustalamy nowe ustawy.

Kolejną drugą ikonką na dole jest zakładka "Decyzje" - Za punkty polityczne wykonujemy rozkazy, najpopularniejsze z nich to: Akcje antykomunistyczne/faszystowskie/demokratyczne (kiedy popularność danej ideologi spadnie możemy daną partię zdelegalizować).

Następną opcją są Badania - badane są nowe technologie/pojazdy/bronie/premie do przemysłu itd.. Przykładowo zbadamy nowy myśliwiec to możemy zacząć go produkować.

Trzecią z koleji jest Dypolmacja - tam poprawiamy stosunki z innym państwem jak również możemy wypowiedzieć jemu wojnę.

Dalej znajduje się opcja Handel - kupujemy surowce, które posłużą nam do produkcji sprzętu wojennego. Warto wspomnieć że za 8 produktów płacimy jedną fabryką cywilną. Moim zdaniem nie opłaca się to, kiedy w państwie mamy mniej niż 16 fabryk.

Idąc dalej od lewej strony ukazuje nam się zakładka Budowle - to właśnie tutaj zarządzamy budowlami w naszym państwie. Mamy opcje wybudowania fabryk cywilnych jak i wojskowych, zbiornik paliwa, fortyfikacje, porty morskie, tory, bazy powietrzne i wiele więcej.

Szósta ikonka oznacza zarządzanie produkcją sprzętu/pojazdów/statków wojskowych. Od produkcji okrętów służa stocznie, a od sprzętu wojskowego - fabryki wojskowe.

Przed ostatnią rzeczą na tej liście jest Logistyka - to właśnie tam ukazuje nam się ile i jakiego sprzętu wojskowego mamy za mało/bądź w magazynie. Jakich surowców potrzebujemy i na co idzie ich najwięcej.

Ostatnią ikonką na liście jest Korpus Oficerski - Ustalamy 3 głównych dowódców: Marynarki, Lotnistwa, Armii lądowej oraz kilku pobocznych, którzy dają nam bonusy.

Wielka Wojna

W roku 1939 Wielka Brytania albo Francja dają gwarancje niepodległości Polsce (czyli jak inny kraj zaatakuje to automatycznie dołącza do wojny). Pan z wąsem przejmuje Austrię a następnie Czechosłowację aby w ostatecznośći przejąć Polskę. Niemcy zaczynają agresję na nasz kraj to jak wyżej napisałem automatycznie rozpoczyna się największa wojna w tej grze. Potem w zależności co gra wymyśli dzieją się różne rzeczy typu: Upadek ZSRR i Wielkiej Brytanii, Niemcy atakują Japonia i wiele innych. Gra trwa do 1948 roku co wydaje się być krótkim czasem, lecz dynamika gry rozciąga ten czas i nie czujemy że ten czas wolno leci. 

Wymagania techniczne:

Poniżej są przedstawione wymagania minimalne oraz zalecane na podstawie informacji z oficjalnej strony steam.

System operacyjny: Minimalne: Windows 7. Zalecane: Windows 11

Pamięć RAM: Minimalne: 4 GB Ramu. Zalecane: 6 GB Ramu.

Procesor: Minimalne: Intel i5 750 (50 zł) Zalecane: Intel i5 2500K (około 100zł)

Karta graficzna: Minimalne: GTX 470 - 1GB Vramu. Zalecane: GTX 570 - 1GB Vramu.

Miejsce na dysku: W obu przypadkach przynajmniej 2 GB.

Cena:

Obecnie gra Hearts of Iron IV na steamie kosztuje: 158,99 zł. Na przecenie ta cena potrafi wachać się w okolicach 30 - 50 zł co jest kwotą 3-5 razy mniejszą niż podstawowa cena. W sklepie GrynaPlus owa gra kosztuje 4999pkt czyli nie co ponad 30zł, więc opłaca się. 

Podsumowanie:

Hearts of Iron IV pomimo swojego 7 letniego wieku dalej spisuje się na medal, jest świętna na zabicie czasu podczas nudy dla każdego kogo interesuje II wojna światowa. Małe wymagania technicze pozwalają na większej ilości osób w zagranie w ową produkcję. Co do ceny nie opłaca kupywać się jej za podstawową jej wartość. Warto poczekać na przecenę albo odebrać nagrodę z sklepu Grynaplus. To tyle w tym artykule dziękuję za przeczytanie.

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy