logo iconlogo text
users icon
ONLINE
ZDOBYTYCH DZISIAJ

Jak zrobić swój pierwszy beat?

star icon4.61
comments icon 102
calendar icon 21 czerwca 2023 13:40
6

Euzebiusz23mj

Użytkownik


                             WSTĘP 

Cześć!

   Witam, was w drugim moim artykule dziś jak mówi tytuł pokażę wam jak zrobić swój pierwszy beat, ale nie tylko! Dowiecie się również trochę o historii polskiej sceny oldschoolowego hiphopu. Czyli kolejny artykuł z nawiązaniem do muzyki, mam nadzieję, że kogoś tym zainspiruje i będzie to ciekawe. 

   Bez dłuższego wstępu zapraszam was do tego poradnika...

 

               OPROGRAMOWANIE

   Oczywiście na początek potrzebne wam będzie oprogramowanie w którym będziemy robić swój beat. Najlepsze według mnie to FL Studio, ale oczywiście możecie mieć inne zdanie. Ja zaczynałem na MPC Beats, ale nie udało mi się tam zrobić nic lepszego niż przeciętny beat, a to ze względu na małą ilość poradników w internecie. W przypadku FL Studio nie ma takiego problemu... Jest mnóstwo angielskich, ale również polskich poradników dotyczących tego oprogramowania. Do robienia beatów może wam się przydać (ale nie jest konieczne) keyboard:

   Nie wciągam was w większe zastosowanie tego ponieważ się mało na tym znam, ale napewno uda wam się coś znaleźć na internecie. Na keyboardzie można robić np. fajne melodie ale to wszystko z czasem i nauką tego urządzenia. Jeżeli pobierzemy już FL Studio możemy korzystać z wersji darmowej która ma jednak swoje wady ponieważ nie mamy dostępu do odtwarzania swojego beatu. Chodzi tu o to, że jeśli zapiszecie swój beat i spróbujecie go ponownie odtworzyć to nie będzie takiej możliwości, trzeba kupić wersję płatną.

   W komentarzach jednak mogą pojawić się osoby które napiszą, że FL Studio można łatwo ,,crakować" czyli jakby oszukać system i korzystać z niego za darmo, co oczywiście jest nielegalne lecz ogólnodostępne. Jako producent muszę wam oczywiście odradzić takiej próby lecz wiem, że prawie wszyscy postąpią w ten sposób.

   To wszystko jeśli chodzi o pobranie i korzystanie z oprogramowania, jednak przejdziemy jeszcze do robienia beatów w dalszej części.

 

                             VOCAL

   Zanim przejdziemy do robienia beatu muszę powiedzieć coś o vocalu, aby nagrywać vocal do waszego kawałka będziecie potrzebowali kilka rzeczy które szczegółowo opisałem w poprzednim artykule o budowie studia możecie tam teraz wrócić zostawić komentarz i zobaczyć co potrzebujecie. Jeśli uda wam się zebrać te przedmioty (mikrofon,interfejs,statyw,kabel) możecie nagrywać vocal czyli podkład głosowy do waszej piosenki, nic z niej jednak nie będzie gdy najpierw nie zrobimy beatu...

             BEAT TYPU NEWSCHOOL 

   Beat dzieli się na dwa typy szkół, newschool o którym zaraz opowiem oraz oldschool który też za chwilę będzie.

   Newschool to beat o którym jest zdecydowanie więcej poradników w internecie dlatego, że jest to beat używany teraz w obecnym czasie, osobiście nie interesuje się typem newschool jak i raperami newschoolowymi, ale jako przykład takiego polskiego rapera można podać kogokolwiek np.Oki możliwe, że go kojarzycie jeśli interesuje was polski rap. 

   Można powiedzieć, że newschool jest o wiele cięższym typem beatu do zrobienia dla producenta dlatego widać ogromną różnicę między rapem z 2023r. a tym z lat 90' wiele więcej dźwięków i sampli jest w użyciu przeciętnego nowego beatu.

   Ale jak rozróżnić te dwa typy beatu i dlaczego większy odsetek ludzi woli oldschool mimo tego, że jest stary i prosty w zrobieniu? Myślę, że taki typ muzyki trafia w większość, ponieważ gdy słuchasz starego hip-hopu to czujesz ten klimat starych lat właśnie o to chodzi w rapie, a nie o urozmaicanie ulicznej muzyki która przecież taka ma być (uliczna). Moja szczera opinia jest taka, że newschool jest zdecydowanie przesadzony lecz raperzy nie są źli tylko nie czuć tego klimatu... A jeżeli chodzi o rozróżnienie beatu to nie ma nic prostszego żeby rozróżnić dźwięki które są albo smętne, uliczne, dające do myślenia (oldschool) a skoczne, mocne, chaotyczne (newschool). Dużo osób może się nie zgadzać, ale to tylko dlatego, że wolą newschool, ale jak pisałem to jest moja opinia i jest taka dlatego, że wolę oldschool. To tyle w temacie newschoolowego stylu beatu przejdźmy do oldschoolu.

 

             BEAT TYPU OLDSCHOOL 

   Miło się pisze o rzeczach które się lubi dlatego tu pewnie się rozpisze...

   Zacznijmy od roku (jeśli się nie mylę) 2000 polska scena hip-hopu chyba nigdy nie była taka dobra. Popularna wtedy grupa może kojarzycie Kaliber 44 wypuszcza płytę ,,3.44" jeden z najpopularniejszych kawałków na tej płycie o nazwie ,,Konfrontacje" zyskuje dużą popularność sam tekst tego utworu jest dobry ale beat jeszcze lepszy, jeśli to czytasz zatrzymaj się proszę w tym miejscu i posłuchaj ,,Kaliber 44-Konfrontacje". Skąd pomysł na beat?

   Otóż nic prostszego, nie pamiętam nazwiska ale beat wziął się od pewnego rosyjskiego piosenkarza, kawałek z jego podkładu został spowolniony podwyższono ilość centów i proszę bardzo beat gotowy. Wtedy wystarczyło już tylko dodać perkusje i beat który jest tak popularny został stworzony może w 30 minut? Najcięższe było wtedy pewnie znalezienie tego utworu ale jakby mi ktoś teraz kazał go odwzorować to zrobiłbym ten beat w 30 minut! To jest naprawdę niesamowite jak łatwo można zrobić beat typu oldschool który stanie się hitem. 

   Już z tego co przed chwilą pisałem mogliście wyciągnąć parę wskazówek, ale jeśli dalej nie wiecie o czym mówię to powiem wam teraz to czego nie powinniście robić.

   Gdy już tworzycie beat typu oldschool nie może być on typu ,,wow ale buja" rozumiecie? Ten beat, ten typ muzyki jest stworzony aby pokazać codzienność, codzienność życia w waszym mieście, ma na celu wyrzucenie z siebie całej złości która w was siedzi. Dlatego beat nie może być skoczny chyba, że tekst ma to na celu, ale to już zależy od was. Bo ja nie wiem o czym chcecie nawijać nie wiem jakim typem MC jesteście (definicja MC na internecie) to już wy wiecie...

   Rok 1999 ,,Kinematografia" czyli powstanie pierwszego jak i ostatniego (nie licząc archiwum kinematografii) albumu już legendarnej grupy Paktofoniki. Chyba nie trzeba wchodzić w szczegóły bo każdy wie co stało się z Magikiem (Piotrem Łuszczem). Paktofonika to oldschoolowa grupa hip-hopowa składająca się z Magika,Fokusa i Rahima jeśli jeszcze nie słuchaliście to polecam jeśli interesuje was newschool to Pokahontaz czyli ta sama grupa tylko pod inną nazwą i bez Magika. Ale do rzeczy do Paktofoniki przeszliśmy tylko ze względu na klimat który sobą przedstawiają, głębokość tekstów i ścieżka którą ci ludzie kroczyli jest piękna, czasami poprostu warto ich posłuchać aby chodź chwilę poczuć się jak w latach 90' możecie wierzyć bądź nie ale to wam pomoże napisać kawałek i beat w stylu lat 90'

   Nie przedstawiałem tego we wstępie ale przenieśmy się jeszcze na scenę Amerykańskiego hiphopu. Swoją drogą jest bardzo fajny serial na Netflixie ,,Powstanie hiphopu" sezon 3 jest w większości o latach 90' jeden z odcinków nosi tytuł ,,Powstanie gangstarapu" nie będę streszczał całego odcinka ale jest tam między innymi o tym jak powstał gangstarap kto go wymyślił itp. ale ja chciałem się przenieść na zachodnie wybrzeże do Los Angeles aby opowiedzieć o powstałej wtedy grupie z lat 90' N.W.A. Komuś to coś mówi? Mam nadzieję, że tak bo w ich skład wchodzili tak popularni raperzy jak Ice Cube (chyba każdy go zna) Dr.Dre (to samo co z Ice Cubem) Easy-E (gangster) MC Ren (raper) oraz DJ Jella (DJ). N.W.A to grupa która budziła dużo kontrowersji szczególnie nie nawiedzili ich policjanci stąd kawałek ,,F**k Tha Police" (wymyślony przez Ice Cuba). Ale bez dalszych historii o N.W.A do czego zmierzam jest to grupa która szybko się rozpadła ale miała ogromny potencjał który wsumie wykorzystała czyli warto tu powiedzieć że najlepiej trzymać się z ziomkami którzy dążą do tego co ty czyli bycia najlepszym MC.

   I tutaj się zatrzymajmy ponieważ nie chce marnować waszego czasu jeśli to czytacie następne kilka historii będzie również o starych twórcach więc jeżeli was to nie interesuje możecie przejść od razu dalej.

   Dr.Dre jest w większości kojarzony tylko z utworów Still D.R.E, The next episode, ale ludzie często zapominają, że odgrywa on naprawdę niesamowicie wysoką pozycję na Amerykańskim parkiecie. Dzięki komu TuPac, Snoop Dogg, Eminem zyskali taką sławę? Odpowiedź jest prosta przynajmniej dla mnie i dla każdego powinna taka być, dlatego podkreślam dzięki DR.DRE oni są popularni.

   Dr.Dre jest idealnym przykładem osoby która jest dobrym MC, ale i producentem chyba, że się mylę i to ktoś za niego przez ten cały czas robił beaty. Nie wydaje mi się dlatego ten temat można na spokojnie zamknąć.

   Jeżeli ktoś czuje się oburzony bo nie robiłem takich wykładów o nowych raperach to przepraszam ale mówiłem, że się na nich nie znam i to dlatego tak szczegółowo opisuje wam scenę oldschoolowego hiphopu a nie newschoolowego. Ale to teraz nie ważne bo przechodzimy do Slim Shadyego.

   Przykład gościa który pokazuje że talent jest ważniejszy od kasy bo Dr.Dre nie wziął Eminema do studia dlatego, że miał dużo pieniędzy tylko dlatego, że miał on talent i dar do zostania jednym z najlepszych raperów w historii. Kolejny moment gdy możecie przerwać czytanie i obejrzeć film ,,8 Mila" bardzo fajny nie spojleruje ale naprawdę fajne są bitwy na koniec i wogule film oddaje ten klimat starego Detroit. Trzeba też pamiętać, że pierwszy album Eminema był nie wypałem ale ten się nie poddał i dalej składał aż wkońcu drugi album stał się hitem niczym The Chronic, Dreja.

   Wracając znowu na scenę polskiego hip-hopu mogę trochę opowiedzieć o postaci ostrego czyli O.S.T.R. nie jest on tak popularny jak poprzedni Kaliber 44 czy Paktofonika ale warto tu o nim wspomnieć. Nagrał on kilka naprawdę fajnych i wartych zwrócenia uwagi albumów takich jak ,,Tabasko" czy ,,Masz to jak w banku" warte są one uwagi osobiście polecałbym posłuchać ,,Kochana Polsko", ,,A.B.C", ,,Tabasko" i wsłuchać się w wiersze przekaz prawdziwy nie taki jak w nowych raperach oczywiście bez hejtu ale niektórzy aż rozśmieszają, oczywiście jeśli żyje się w tych czasach i chce się zostać raperem typu oldschoolowego to nic nie stoi na przeszkodzie trzeba tylko chcieć. Ostry nagrał wiele albumów i niedługo przyjeżdża do mojego ojczystego miasta z czego się bardzo cieszę bo nie miałem okazji posłuchać go jeszcze na żywo. Bilet darmowy więc wsumie czemu nie. A tak na serio jeśli jesteście ze Śląska to obczaj cię jego trasę koncertową może znajdziecie coś w pobliżu.

   Przykład ostatniej grupy tym razem z Warszawy czyli Molesty Ewenement jest to grupa coś bardziej w stylu N.W.A jednak nie słucham ich muzyki zbyt często, możecie sobie posłuchać ale mi, aż tak nie przypadła do gustu.

                 PODSUMOWANIE

   Podsumowując, nie był to poradnik jak bezpośrednio zrobić swój pierwszy beat a raczej jakich rzeczy, czynników możecie użyć do stworzenia tego beatu, nie będę robił osobnego poradnika do vocalu i jak pisać tekst bo to każdy musi wiedzieć sam, sam się musi tego nauczyć ulica go musi tego nauczyć a nie jakiś gość z internetu. 

   Jest wiele gwiazd Polskiego ale i Amerykańskiego hiphopu o których warto wspomnieć pominąłem tak wielu pisałem tylko o tych którzy mi wpadali do głowy więc wybaczcie mi za to. Przepraszam też za literówki błędy ortograficzne i interpunkcyjne, ale przy takim dużym referacie każdemu się może zdarzyć.

   Newschool a oldschool różnią się pod wieloma względami które można opisywać i napewno wiele z nich pominąłem ale podsumowując jest to klimat, rytm, skoczność i inne (są to oczywiście przykłady z mojej głowy). Nie możecie mnie za nie krytykować bo każdy tak naprawdę może odczuwać coś innego.

 

                   ZAKOŃCZENIE 

   Pora na pożegnanie...

   Na początku chciałbym podziękować administracji która musiała to całe przeczytać mam nadzieję, że się przez ten czas nie nudziliście i zaakceptuje cię mój (referat) artykuł.

   A jeżeli kto kolwiek wytrwał do końca zostawcie jakiś komentarz będzie mi miło i możecie pisać na poniżej podanym discordzie do mnie o czym mogę jeszcze napisać artykuł (oczywiście w przedziale muzyki bo na tym się znam).

   Nie pozostaje mi nic więcej niż pożegnanie się...

   Trzymajcie się miłego dnia.

Kontakt dc: Ebek_32#3059 Źródło: Doświadczenie Autor: MEIL44

 

 

   

 

 

 

 

 

 

      

 

Ostatnie wpisy

Najlepsze gry na PC - Ranking TOP 10 Steam (czerwiec 2026)
Najlepsze gry na PC - Ranking TOP 10 Steam (czerwiec 2026)

Czerwiec 2026 rozpieszcza graczy na całym świecie! Jeśli zastanawiasz się, jakie są obecnie najlepsze gry na PC, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie, którego nie możesz przegapić. Nasz ranking to starannie wyselekcjonowa

star4.673 Komentarze
Najlepsze gry na telefon - Ranking TOP 10 czerwiec 2026
Najlepsze gry na telefon - Ranking TOP 10 czerwiec 2026

Kieszonkowa rozrywka ewoluuje w niesamowitym tempie, a nasze smartfony stają się prawdziwymi konsolami do gier. Jeśli zastanawiasz się, w co zagrać w tym miesiącu i interesują Cię wyłącznie najlepsze gry mobilne 2026 roku, to świe

star5.002 Komentarze
Codziennie nowy kod bonusowy na GrynaPlus.pl - czerwiec 2026
Codziennie nowy kod bonusowy na GrynaPlus.pl - czerwiec 2026

⚡ Kody Bonusowe CZERWIEC 2026 ⚡ Lato wita nas z grubej rury, a na GrynaPlus.pl odpalamy wakacyjny protokół dropów! Delikatnie zmodyfikowaliśmy system, abyście mogli szybciej odebrać kod bonusowy. Bądźcie czujni, skan

star4.5511 Komentarzy
Gry z najlepszą grafiką – ranking TOP 10 (2026)
Gry z najlepszą grafiką – ranking TOP 10 (2026)

Wszyscy kochamy wciągającą fabułę i świetny gameplay, ale nie oszukujmy się – czasem chcemy po prostu usiąść przed ekranem i zbierać szczękę z podłogi. Kiedy inwestujemy w mocną kartę graficzną lub nową konsolę, odpalamy tyt

star5.003 Komentarze
Najlepsze gry na PS5 dla 2 osób – Ranking TOP 10 (2026)
Najlepsze gry na PS5 dla 2 osób – Ranking TOP 10 (2026)

Wspólne granie na jednej konsoli to absolutny klasyk i jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Choć dzisiejszy rynek gier mocno pcha nas w stronę rozgrywek wieloosobowych online, nic nie zastąpi star

star4.001 Komentarz
ZOBACZ WSZYSTKIE