grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

rafiigameplay

2 lata temu

KSIĄŻKI WARTE PRZECZYTANIA

KSIĄŻKI KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

Czytanie napewno rozwija wyobraźnie, wzbogaca słownictwo, uczy myślenia i można by tak jeszcze długo wymieniać. Jednak książek dostępnych na rynku jest mnóstwo i czasem ciężko wybrać te wartościowe, z ciekawą fabułą i niebanalne. W tym artykule chciałbym przedstawić wam kilka  książek lub też ich cyklów które szczególnie mi się spodobały. Jest to oczywiście subiektywna lista, natomiast książki niżej przedstawione zebrały ogromne rzesze fanów i przychylne recenzję nie bez powodu. W artykule będę starał się unikać wszelakich spojlerów i skupić na mocnych stronach opowieści bez konkretnych przykładów z książek. Każda z historii w nich zawarta jest unikatowa, dlatego nie pokusiłem o ich ranking. Każdą polecam przeczytać tak samo, zaczynajmy !


CYKL PIEŚŃ LODU I OGNIA 

Cykl książek stworzony przez Georgea R. R. Martina w skład którego wchodzą: Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy, Uczta dla wron oraz Taniec ze smokami. Na podstawie tego cyklu został stworzony serial na HBO "Gra o tron" - który zebrał największą popularność z seriali i do czasu był naprawdę świetnym arcydziełem. Do czasu w ktorym skończył się materiał źródłowy czyli książki, gdyż Martin swojej sagi jeszcze nie dokończył. Do napisania zostały mu jeszcze dwie książki: Wichry zimy i Sen o wiośnie. Epicka historia przedstawiająca zmagania rodów Westeros pragnących zdobyć władze. W historii najbardziej urzekły mnie postacie które są niesamowicie dobrze napisane, przechodzą przemiany, popełniają błędy- za które przyjdzie im płacić. To kolejny ogromny plus sagi, nie ma niewidzialnej siły która broni głównych bohaterów, za błędy płaci się życiem w tej walce o władze i tron 7 królestw. Wszystko jest spójnie połączone, wydarzenia z przeszłości wpływają na teraźniejszość, dawne wojny, decyzje królów którzy rządzili kilkaset lat temu oddziaływują na waśnie między rodami obecnie. Podobały mi się też małe rzeczy, smaczki które twórca ukrył naprzykład w pierwszej książce by ich znaczenie poznać w np: czwartej. Widać że George naprawdę mnóstwo czasu poświęcił żeby wszystko logicznie pasowało i miał wizję na to wszystko i tą spójność czuć czytając. Nie będę opowiadał o samych wydarzeniach które odbywają się w książkach, jest dużo potencjalnych spojlerów, momentów które dostałownie wpychają w fotel, rzadko się zdarza żeby dzieło, aż tak działało na emocjach. Jeśli nie czytaliście to współczuję i zazdroszczę. Z całego serca polecam każdemu :) ~"Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze.(…)Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie."

ROK 1984

Dystopijna opowieść George Orwella o życiu w totalitarnym państwie, w którym władza kontroluję każdy aspekt życia obywateli. W tej wizji przyszłości musisz być posluszny ustalonym normą, zasadom ustalonym z góry. Władza wie o Tobie wszystko, w takim świecie nie ma miejsca na indywidualność jednostki, liczy się tylko grupa. Relatywnie krótka książka niosąca za sobą bardzo ważny przekaz, zwłaszcza w czasach w których technologia coraz bardziej umożliwia inwigilowanie społeczeństwa na masową skale. Piękna historia z niesamowitym zakończeniem po którym nie można przejść do codzienność bez chwili rozkminy.  Jeśli nie czytaliście to poświęcając jeden wieczór na przeczytanie jej, napewno nie pożałujecie. ~ "Należenie do mniejszości, nawet jednoosobowej, nie czyni nikogo szaleńcem. Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny. Normalność nie jest kwestią statystyki." 

 CIEŃ WIATRU

Powieść Carlosa Ruiza Zafóna to historia o chłopaku który chcę odkryć tajemnice książki która wpadła mu w ręce. Jest to tajemnicza, piękna, porywająca i wzruszająca historia. Książka tworzy niesamowity klimat, czytając, jak główny bohater przemierza ulice Barcelony czuję się jej klimat i chce się tam znaleźć. Na starcie dostajemy tajemnicę i  zagadkę którą przyjdzie nam rozszyfrować pod koniec. Książka porywa od pierwszych zdań i wręcz dawkowałem ją sobie żeby szybko się nie skończyła. Występuje motyw romansu, między wierszami zadawane są nam pytania o naturę miłości, nieśmiertelności artysty poprzez rzeczy które tworzy. Cień wiatru wchodzi w skład cyklu Cmentarz zapomnianych książek i napewno w przyszłości przeczytam i je, natomiast Cień wiatru można śmiało przeczytać jako odzielną historię która jest zamknięta. Bardzo mądra książka napisana prostymi słowami. ~"Bea twierdzi, że sztuka czytania powoli zamiera, że jest to intymny rytuał, że książka jest lustrem i możemy w niej znaleźć tylko to, co już nosimy w sobie, że w czytanie wkładamy umysł i duszę, te zaś należą do dóbr coraz rzadszych."

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Książka została napisana przez psychologa Viktora Frankla, więźnia obozów koncentracyjnych. Autor opowiada swoje przeżycia z przebywania tam, przygląda się portretom psychologicznym więźniom- tym którzy nie dali rady wytrzymać i stracili motywację do dalszej walki oraz tym którzy mimo doświadczenia tego piekła na Ziemii nie poddali się, znaleźli motywację do dalszej egzystencji i postanowili przeżyć. Opisuję też niektóre zachowania i postawy strażników. Mimo że książka na pierwszy rzut oka może wydawać się historyczna to autor nie skupia się na wydarzeniach 2 wojny światowej. Zwraca uwagę na psychologiczny aspekt ludzi którzy przebywali w obozach. Książka przedstawia też jego nurt psychoterapii zwanym logoterapią. Na podstawie swoich doświadczeń wysnuł wniosek że to co napędza człowieka do działania, bez znaczenia na okoliczności jest dążenie do celu i nadanie określonego sensu swojemu życiu. Dostrzega że Ci więźniowie którzy znosili nieludzkie traktowanie w obozach, mieli po co żyć, dla niektórych była to rodzina która na nich czekała, dla innych jakieś marzenie które zawsze chcieli zrealizować. Piękna książka uświadamiająca nam okrucieństwa obozów, ale też w głównej mierze pozwalająca nam się zastanowić nad swoim życiem, nad naszym sensem egzystencji. Myślę że dla wielu może zmienić podejście do życia i pozwoli poukładać sobie w głowie rzeczy. Bardzo polecam każdemu, książka która zmusza do głębszego zastanowienia się. "~My, którzy żyliśmy w obozach koncentracyjnych, pamiętamy ludzi, którzy chodzili po barakach, pocieszając innych, oddając ostatni kawałek chleba. Być może było ich niewielu, ale są oni wystarczającym dowodem na to, że człowiekowi można zabrać wszystko za wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności - wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach, wyboru swojej drogi. "

Podsumowanie

Każda z wyżej przedstawionych książek bardzo angażuję i nie pozwala o sobie zapomnieć przez dłuższy czas, a niektóre idee w nich przekazane zostają z nami na długie lata. Napiszcie w komentarzach czy którąś czytaliście i jaką książkę, tak ogólnie, najbardziej lubicie. W przyszłości może zrealizuję drugą cześć tej listy. Zaparzcie sobie sagan herbaty i miło spędzcie czas przy tych produkcjach. Dzięki za uwagę :)

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy