grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

9

ModProYT

2 lata temu

Minecraft - Porady dla każdego

Minecraft jest grą dobrze wszystkim znaną, mile widziana dla graczy młodszych i starszych. Jest grą bardzo prostą, ale nie zmienia to faktu, że czasami trzeba się zastanowić nad tym, co się robi. W pierwszej kolejności trzeba uwzględnić to, że w Minecrafta grają osoby, które dopiero uczą się grać (najmłodsi). Osoby, które grają w to ze znajomymi na serwerach publicznych i własnych (na kilku znajomych) lub po prostu grają samemu. Osoby, które grają na serwerach PVP są zwykle znacznie lepsze niż przeciętny Janusz za monitorem. Ostatnią kategorią w tym wypadku będą speedrunnerzy, czyli ludzie którzy przechodzą Minecrafta na czas. Każda osoba znajdzie tutaj jakieś porady dla siebie.

  Najpierw zajmiemy się pierwszą kategorią, czyli początkującymi. Zaczniemy od tego, że granie w Minecraft jako swoją pierwszą grę jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ jest to gra, na której bezproblemowo nauczymy się używać klawiatury albo pada. Jednak pamiętajmy, że nie wszystkie osoby początkujące w Minecraft grają w to jako swoją pierwszą grę, więc nie przedłużając przejdźmy do porad.
- Nigdy nie kop pod sobą. To zasada numer 1 minecrafta. Jest tak, ponieważ kopiąc pod sobą możemy wpaść do kanionu lub do lawy. Zastępczym sposobem może być kopanie tunelu w dół 1x2, tak aby zawsze widzieć, co jest bezpośrednio pod tobą.
- Warto zwykle oznaczyć miejsce spawnu słupem na wysokość kilku bloków, ponieważ po śmierci tam właśnie się pojawimy. Zaleca się także zrobienie łóżka (z trzech sztuk wełny i trzech sztuk desek), ponieważ gdy się w nim prześpimy to: Po pierwsze pomijamy noc, po drugie po śmierci nasz punkt spawnu będzie znajdował się właśnie tam (do momentu w którym łóżko zostanie zniszczone lub prześpi się tam inny gracz).
- Diamenty spawnują się na poziomie 12 lub niżej (Zalecam kopanie na poziomie 11, ponieważ nie wyleje się na ciebie źródełko lawy, ewentualnie w przypadku głębokich kopalni, czyli poniżej 0, ponieważ w wersji 1.18 takie można znaleźć. Zakładaj że im niżej tym więcej diamentów). Żelazo respi się od poziomu 60 w dół. Tutaj bez haczyków najlepiej jest kopać w poziomach od 20 do 35 ze względu na możliwość znalezienia innych rud. Złoto respi się inaczej po ostatnich aktualizacjach, jednak najlepiej jest go szukać blisko poziomu 0. Lapisu i redstone'a należy szukać poniżej poziomu ok. 35. Węgiel znajdziesz wszędzie, a netherite występuje w dużej ilości pod morzami lawy w netherze.

To wszystko, co jestem w stanie wymienić dla osób początkujących. Oczywiście to, że tego nie wiedziałeś wcześniej nie oznacza, że jesteś w tą grę słaby, ponieważ są to pojęcia opisowe i większość graczy nie zmusza się do wiedzenia czegoś takiego, tylko najzwyczajniej w świecie zwiedza jaskinie. Teraz przejdziemy do porad przeznaczonych dla najliczniejszej grupy graczy, czyli osób grających survival samemu lub w towarzystwie znajomych.
- Walka z potworami może być irytująca w niektórych momentach gry, więc od razu zalecę noszenie przy sobie wiadra lawy. Gdy mob znajdzie się w pobliżu łódki automatycznie do niej wsiądzie i nie będzie mógł wysiąść (nie działa na konsolach i bedrock Edition), co jest dogodnym momentem do wykonania operacji chirurgicznej mieczem lub siekierą. W przypadku endermanów zalecam metodę z łodzią, ale w ekstremalnych przypadkach uderzaj w nogi, Enderman traci wtedy możliwość teleportacji na krótką chwilę, którą możesz wykorzystać do poczęstowania go następnym ciosem i tak aż do jego śmierci.
- W przypadku budowy bazy na serwerze multiplayer nie można pozwolić sobie na taką swobodę jak w zwykłym trybie przetrwania. Taka baza ma Cię chronić, nie musi być ładna. W pierwszej kolejności budujesz bazę bardzo wysoko lub na skale macierzystej (zalecam drugą opcję), ponieważ utrudnia to dostanie się i wykrycie twojej bazy. Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie bazy. Wszelkie pułapki są tu mile widziane (pod warunkiem, że sam w nie nie wpadniesz). Tradycyjna dziura z lawą za fałszywym wejściem będzie skuteczna jak wiele rzeczy, ale gdy atakuje Cię doświadczony gracz nie będzie wchodził przez główne wejście, tylko wejdzie przez ścianę, a w takim przypadku jedyne co Ci pomoże to grube obsydianowe ściany zalane od środka lawą. Musisz rozważnie budować i używać zamiast zwykłych skrzyń beczek, ponieważ duża część X-Rayów ich nie wyświetla, co zmniejsza szanse na wykrycie twojej bazy. Natomiast jeśli już ktoś ma znaleźć miejsce twojego pobytu to profilaktycznie zaopatrz się w kilka schronów z dostępnymi podstawowymi surowcami w przypadku konieczności rozpoczęcia od nowa.
- Przydatną porada jest też to, że gdy na chwilę przed upadkiem wylejecie pod siebie wodę to zamortyzuje ona wszystkie obrażenia od upadku. Upadek w łódce również jest niegroźny, a takie same działanie jak woda posiada sypki śnieg, pajęczyny i jagody. Upadek amortyzują również bloki siana i łóżka. Taka wiedza może się przydać w ekstremalnych sytuacjach, ale również i zwykłych zejść do kanionu gdy chcesz zrobić to szybciej i według mnie jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które gracz Minecrafta powinien umieć.

Trzecią i ostatnią kategorią tutaj są speedrunnerzy. Porady do tej kategorii są trudniejsze do nauczenia się.
- Jedną z najważniejszych rzeczy pozwalających oszczędzić czas na speedrunnie jest nauczenie się budowania portalu używając wiadra wody. To jest łatwe do nauczenia się, a oszczędza czasami nawet kilkanaście minut na speedrunnie. Nie jestem w stanie w tym artykule dokładnie wytłumaczyć jak zrobić to krok po kroku, ale na Youtube są tysiące poradników na ten temat. To może być przydatne też dla zwykłego gracza survival, który po prostu chce szybko zbudować portal bez konieczności pozyskiwania diamentów. 
- Warto kilka razy wyrenderować seed przed rozpoczęciem speedrunu w celu znalezienia takiego z wioską blisko spawnu. Dzięki temu masz jedzenie i żelazo (z zabitego golema lub ze skrzynki kowala), możesz też pozyskać tutaj łóżka do następnej porady, która jest tutaj zaprezentowana. Jest to jeden z podstawowych elementów speedrunu, który pozwala oszczędzić dodatkowe kilka minut.
- Wspomniana w poprzedniej poradzie technika to wysadzanie smoka w powietrze używając łóżek, które w netherze i endzie wykazują zdolności wybuchowe lepsze niż TNT. Polega ona na czekaniu aż smok zleci na środek i gdy będzie zbliżał się do fontanny wyjściowej trzeba wysadzić mu w twarz kilka łóżek. Profesjonalnym graczom zajmuje to 5/6 łóżek, jednak polecam wziąć 8 lub więcej, ponieważ nie wszystkie wybuchy zadają wymaganą liczbę obrażeń. Dokładnie jak to zrobić znajdziecie na YouTube.

  To koniec porad dla graczy Minecraft, nie jest to może wszystko, co mógłbym wymienić. Jednak uważam, że jest tego całkiem sporo. 2.12.2021

"

"

"

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy