logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

8

VirtusDno

1 rok temu

Minecraft - Recenzja

Nie wiesz czym jest Minecraft? Więc gdzie byłeś przez te wszystkie lata? Ukrywasz się w  jaskini lub dżungli? Całkiem poważnie – Minecraft jest ogólnoświatowym fenomenem. Wiele osób po prostu nie rozumie, że prawdopodobnie pojawią się jakieś prace doktorskie. Ta gra narodziła się i całkowicie pochłonęła tysiące graczy. Sukces tego projektu Markusa Perssona prawdopodobnie przerósł jego oczekiwania. Dziś Minecraft jest wszędzie. Tysiące ludzi gra  i ogląda ją na Youtube, w sklepach można kupić zabawki i gadżety z gry, a nawet LEGO wydało specjalne zestawy inspirowane grą. Tak popularna platforma produkcyjna nie przebije konsoli do gier Sony. Dzisiaj przyjrzymy się wersji na PS i PS Vita.

Jeśli naprawdę nie wiesz czym  jest Minecraft, oto krótkie podsumowanie. Jak sama nazwa wskazuje gra polega na Mine and Craft. Cały świat składa się z loków. Każdy z nich odpowiada innemu materiałowi. Jeden jest drewno, drugi to  kamień, a trzeci to  piasek. Naszym zadaniem jest zbieranie surowców, tworzenie z nich przedmiotów i walka o ich przetrwanie. Zgadza się, Minecraft to gra survivalowa. Nie tylko musimy upewnić się, że kontrolowana przez nas postać nie umrze z głodu, ale także musimy zbudować dla niego schronienie. Okazuje się, że piękna sielankowa atmosfera zmienia się po zmroku w prawdziwy horror. Wtedy na świecie pojawiają się potwory. Zombie, szkielety, pająki czy eksplodujące pnącza to tylko niektóre z rzeczy, które czekają na nasze życie. Z biegiem czasu zbierzemy odpowiednie przedmioty, aby stworzyć broń i zbroję, które pozwolą nam zmierzyć się z naszymi przeciwnikami. Na  początku jednak jesteśmy zmuszeni ukrywać się całą noc, bo tylko wschodzące słońce nas ratuje.

W Minecrafcie nie ma konkretnego celu. Możesz zabić Kreso Smoka - najsilniejszego przeciwnika w grze, co pokaże nam napisy końcowe, ale co jeśli po jakimś czasie pojawimy się ponownie w naszym świecie i będziemy mogli kontynuować grę? Minecraft to tak naprawdę gra w 100% sandbox. Losowo generowany świat jest naszą piaskownicą i tylko wyobraźnia ogranicza nas do tego, co chcemy robić. Chcesz wykopać tunel? Nie ma problemu. Czy chcesz duży zamek odpowiedni dla króla? Wspaniale. Chcesz zbudować miasto pełne ludzi i zwierząt? Możliwości jest wiele, a patrząc na to, co niektórzy są w stanie zrobić możemy tylko żałować, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami.

Grafika… cóż o grafice można mówić tylko w Minecrafcie. Wszystko składa się z pikselizowanych loków. Nie ma tu mowy o antyaliasingu czy wysokiej jakości teksturach. Obraz wygląda bardzo ascetycznie i jeśli początkowo ci się nie podoba, to prawdopodobnie nigdy ci się nie spodoba.

To samo dotyczy muzyki. Niektóre melodie zawsze grają w tle i dobrze komponują się z tonem gry, ale nie zapadają w pamięć. Dźwięk otoczenia używanego przez nas przedmiotu czy dźwięk przeciwnika jest na dobrym poziomie. Szybko nauczymy się je rozróżniać i  zaczniemy uciekać, gdy w pobliżu zabrzmi Creeper. W grze nie ma mowy bohatera, więc nie usłyszymy tutaj niczyjego głosu.

Wersja produkcyjna dostępna jest w całości w języku polskim. Wszystkie podpisy, opisy i inne informacje są tłumaczone. To sprawia, że ​​rozgrywka jest bardzo przyjazna dla młodych graczy.  Różnica między wersjami na PS Vita i PSP jest ograniczona wielkością światów. PS dzięki znacznie potężniejszym komponentom może tworzyć 36 razy większe światy. Poza tym to ta sama gra. Wersja Vita to pełny port wersji na PS3. Nie jest to zwykła edycja kieszonkowa, tylko prawdziwy Minecraft w ciele. Wersja na  konsolę mobilną Sony jest obecnie najbardziej kompletną wersją wyprodukowaną dla dowolnego urządzenia przenośnego. Gra nie zacina się, działa płynnie i jest bezproblemowa. Narzekać można tylko na dłuższe czasy ładowania mobilnej wersji tego hitu. Na PS wszystko ładuje się szybko. Pamiętajcie też, że grając na PS gra od czasu do czasu automatycznie zapisuje nasze postępy. Na konsolach mobilnych zdarza się to rzadziej i wiąże się z wstrzymywaniem gry. Na PS wszystko odbywa się w tle. Warto o tym pamiętać, ponieważ jeśli chcemy niszczyć nasze budynki ważne jest ręczne wyłączenie autozapisu.

Największą różnicą między wersją konsolową a wersją desktopową są wszystkie ustawienia. Przede wszystkim jest samouczek w grze. Na PC gracze zostają wrzuceni na głęboką wodę i muszą się wszystkiego nauczyć. Na konsoli można bez problemu wejść do samouczka, który wszystkiego nas nauczy. Inne uproszczenie istnieje w trybie ręcznym. Na komputerze to zagadka, która może trwać godzinami, co to jest i co przyniesie nam to połączenie. Wersja konsolowa ma pod tym względem dużą wygodę. Z menu wybieramy, co chcemy stworzyć, a system podpowie nam jakich komponentów potrzebujemy oraz czego nam brakuje i weźmie je z naszego ekwipunku. Niektórzy zagorzali fani serii mogą przeoczyć te ulepszenia, ale spójrzmy prawdzie w oczy – nie każdy ma czas na spędzenie kilku godzin w Internecie szukając odpowiedzi jak zbudować piekarnik lub kowadło.

Warto zaznaczyć, że nasze światy możemy bez  problemu przenosić pomiędzy PS3, PS Vita i PS. O ile w przypadku dwóch pierwszych platform działa to w obie strony, o tyle w przypadku PS ze względu na różnicę w wielkości światów możemy przenieść je jedynie ze słabszego urządzenia na mocniejszy sprzęt. Kupując grę na PS Vita otrzymujesz bezpłatną wersję na PS3. Za wersję Next Gena trzeba dopłacić na szczęście tylko 16.50. Zakupione skórki są kompatybilne między PS3 i Vita. Wersja na PS ma własne dodatki, które nie będą działać ze starszym sprzętem. Tryb sieci został znacznie ulepszony. Obie wersje obsługują grę wieloosobową. Do naszego świata może łatwo dołączyć do 7 przyjaciół i razem możemy budować, kopać i walczyć z wrogami. Niestety możemy grać  tylko z posiadaczami tej samej platformy. Gracze PS mogą grać tylko z innymi właścicielami PS, a fani Vita z innymi fanami konsoli. Nawet granie między PS3 i PS Vita nie jest możliwe, mimo że są to identyczne wersje gry. Na PS Vita możesz grać online oraz w trybie AD Hoc.  W przypadku wersji stacjonarnej współpracujemy również ze sobą. Na jednej konsoli bez problemu może grać do 4 graczy. Po prostu podłącz dodatkowy pad, naciśnij na nim przycisk X i po chwili możesz już ruszać. Niestety lokalny multiplayer ma spory problem. Czytelność interfejsu znacznie spada wraz ze wzrostem liczby graczy. Obaj ledwo widzą, co każdy ma w garażu, a co więcej jest to naprawdę nieczytelne. Oczywiście sytuacja byłaby mniej dotkliwa gdybyśmy mieli duży telewizor.

Minecraft jak wspomniałem na początku jest fenomenem ogólnoświatowym. Zjawisko za które Microsoft zapłacił 2 miliardy dolarów. Chociaż są już właścicielami serii, to nadal nie powstrzymało to przed wydaniem gry na PS Vita. Paradoksalnie gigant z Redmond jest wydawcą jednej z najlepszych przenośnych gier  Sony w 2014 roku. I to właśnie mobilną wersję Minecrafta polecam najbardziej. To najlepszy sposób na zabawę klockami na zewnątrz. Minecraft to szczególna gra, która gdy jesteś uzależniony może utrzymać Cię przed ekranem przez wiele miesięcy. Jeśli jednak  nie czułeś jeszcze mięty w lalkowym świecie zarówno wersja na PS jak i wersja Vita mają potencjał aby to zmienić. Niezdecydowanym polecam lekturę demo dostępnego na wszystkich reformach.

"

"

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022