grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

rafiigameplay

2 lata temu

Opisy popularnych podgatunków gier

PODGATUNKI GIER 

Na rynku mamy masę gier które różnią sie od siebie mechanikami, rozgrywką, światem przedstawionym i koncepcjami. Zazwyczaj jeśli coś jest dobre to nie zastanawiamy się nad nazewnictem, a po prostu delektujemy się dobrą grą. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka najpopularniejszych podgatunków gier, podamy ich podstawowe założenia i opisy, a także przedstawie ic popularne przykłady. Oczywiście podgatunków i samych gatunków jest bardzo dużo i wymienienie wszystkich zajeło by zbyt wiele czasu. Opisy też będą zakładły podstawowe opisy, bez wdawania się w bardziej profesjonalne szczegóły.W przyszłości może pokuszę się o przanalizowanie pełnych gatunków. Mam nadzieję że po przeczytaniu będziecie mogli rozróżnić  jakie kategorie gier sprawiaja Wam największą przyjemność. 

SURVIVAL

Komputerowa gra survivalowa, podgatunek potocznie zwany survival. Ta kategoria zazwyczaj cechuję się otwartym światem w którym przyjdzie nam stworzyć własną postać i spróbować przeżyc w świecie pełnym niebezpieczeństw, niekiedy będą to jakieś stwory, a czasem po prostu zmagania ze zdobyciem pożywienia i trunku. W grze możemy przemierzać zazwyczaj ogromny świat, poznawać nowe gatunki flory i fauny i w ostatecznym rozrachunku wybrać miejscę gdzie postawimy sobie bazę marzeń. Większość gier tego gatunku możemy grać setkami godzin, czasem gra pozwala iść jakąś ścieżką fabularną i może nawet grę ukończyć, natomiast główna zabawa czyli przetrwanie, budowanie bazy, gromadzenie nowych, przydatnych itemów, zdodbywanie nowych technologii oraz eksperymentowanie z tym wszystkim tworzy gry w które zazwyczaj można grać naprawdę długo. Jeden z moich ulubionych gatunków, głównie dlatego że pozwala na dużą dowolność, nic nie jest nam narzucone z góry i możemy mierzyć swoje siły w nieprzychylnych okolicznościach. Przykład popularnej gry Survival: Minecraft- gra znana każdemu oddająca bardzo dobrze założenia survivali.

STRZELANKI

Strzelanka (shoter) zręcznościowy podgatunek skupiający się na rywalizacji między graczami. W tym podgatunku mamy do wyboru masę, różnych broni, których umiejętne używanie może zapewnić wygraną dla drużyny. Ten gatunek zazwyczaj oferuję system rang, grając i ulepszając swoje umiejętności awansujemy spotykając graczy na naszym poziomie. W tym gatunku zazwyczaj zwycięstwo gwarantuję nam pokonanie wszystkich przeciwników lub zdobycie jakiegoś celu narzuconego przez grę. Znaczna większość gier oferuję zabawę multiplayer, są jednak gry które oferują grę coop lub singleplayer. Popularnym przykładem gry typu shooter jest seria gier Counter-Strike. Dwie drużyny, kilkanaście broni do wyboru i wymiana ognia, po której jedna drużyna wyjdzie z pola walki zwycięsko. Bardzo ciekawy podgatunek oferujący coś dla graczy którzy chcą się odstresować i zagrać w coś od niedzieli do niedzieli, jak i dla tych którzy lubią masterować swoje umiejęności i zdobywać coraz wyższe rangi. 

MMORPG

Podgatunek gier w któym przyjdzie nam pokonać tysiące mobów, wykonać setki różnych questów by osiągać coraz to wyższy poziom oraz zdobywać lepszy ekwipunek. W tego typu grach zazwyczaj mamy początek w którym tworzymy postać i wybieramy klasę później poznajemy mechaniki gry, zdobywamy umiejętności i uczymy sie ich zdobywając coraz to nowe rzeczy które ulepszają postać. W którymś momencie, czasem będzie to wbicie maksymalnego poziomu, niekiedy wykonanie jakieś misji, wkraczamy w tak zwany lategame w którym zaczynamy bardzo długi proces maksowania naszej postaci. Klepanie coraz to cięższych bosów, latanie konkretnych mapek godzinami żeby wyfarmić surowce dzięki którym będziemy mogli ulepszyć wyposażenie to procesy znane każemu fanowi gatunku. Gry oferują możliwość solowego przemierzania świata, natomiast zazwyczaj większy i szybszy progres zrobicie w gildii. Niekiedy niektóre aktywności będą zablokowane jeśli takowej nie będziecie mieli. W tego typ grach dostępny jest też tryb pvp w którym można się mierzyć z innymi graczami, wygrwać w takich starciach będzie ten kto lepiej nawiguję umiejętnościami oraz ma lepsze itemy. Świetny gatunek dla osób które lubią grindować i ulepszać swoją postać. Idealny do grania ze znajomymi, wspólnie klepiąc bosy i przemierzając odległe krainy, mierząc się z nowymi kreaturami. Popularną grą z tego gatunku będzie tutaj World of Warcraft. W grze można spędzić setki godzin i dalej nie wyczerpać możliwości. To chyba idealnie oddaje gatunek mmorpgów.

Wyścigówki

Drogie samochody i zabójcza prędkość. W tym gatunku przyjdzie nam usiaść za kierownicą super pojazdów (ale nie tylko) i zmierzyć się z innymi graczami lub botami o to kto wygra wyścig. W wyścigówkach możemy poczuć lekka adrenalinę. wirtualny zapach palących się kół i dymu, robiąc osiągi niemożliwe w świecie realnym, ale jak nabardziej możliwe w tym wirtualnym, łamiac niekiedy prawa fizyki, przy tym świetnie się bawiąc. Świetne do spędzenia czasu z przyjaciółmi, wspólne wyścigi to świetny pomysł na spędzenie czasu.  W tym podgatunku będziemy mieli możliwość przetestowania masy samochodów, zazwyczaj żeby odblokować te najlepsze będziemy musieli trochę pograć. Świetna zabawa i fajna opcja gdy macię chwilę czasu, a chcielibyście zagrać w coś co zapewni dużo emocji. Popularna seria gier tego gatunku to Gran Turismo.

Strategiczne gry turowe

Strategiczne gry turowe to podgatunek w którym gracz wykonuję ruchy na przemian z innym graczem lub botem ruchu które mają zapewnić mu osiągnięcie przewagi na tle ekonomicznym, wojskowym, geograficznym itp. W tego typu grach zazwyczaj przewodzimy jakieś cywilizacji, państwu lub imperium i musimy rozbudowywać nasze włości. Musimy wymyśleć strategię oraz jak najlepiej ją wykonać, strategiczne planowanie i myślenie długofalowe pozwoli nam na zwyciężenie przeciwnika. Świetny gatunek dla osób które lubią nieco pomyśleć i zaplanować swoje działania w czasie. W tego typu gatunku nie ma niesamowitej dynamiki, a cała magia dzieję się wtedy kiedy po jakimś czasie (niekiedy nawet kilku godzinach) gracze mierzą się między sobą i wtedy okazuję się kto jak rozplanował kampanię. Czasem zbudowanie ogromnej armii nie zapewni zwycięstwa przez upadek gospodarczy, ale i w drugą stronę. Przykładem popularnej serii gier z tego podgatunku niech będzie Civilization. W tej grze przez kolejne wieki i epoki prowadzimy swoją wybraną cywilizację do rozkwitu (bądz upadku) badając nowe technologie, produkując jednostki i rozwijając nasze miasta. Jeśli lubisz analizować i strategicznie planować, to tego typu gatunek może idealnie nadać się na siebie i pozwoli Ci miło spędzić czas wykonując niekiedy skomplikowane posunięcia. 

Podsumowanie: Gatunków gier jest sporo, a podgatunków jeszcze więcej, w tym artykule przedstawiłem Wam kilka popularnych oraz ich przykłady, napiszcie jaki jest Wasz ulubiony gatunek lub jeśli jesteście w stanie określić podgatunek gier i za co go lubicie. Może w przyszłości zrobię artykuł o gatunkach gier- choć tu sprawa wygląda tak że ciężko znaleźć gry które idealnie wpasowywują się w schemat, zazwyczaj mieszczą sie w ramach podgatunku. Dziękuję za uwagę :)

 

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy