grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

8

NogaZ

1 rok temu

Recenzja Grand Theft Auto V.

     Gracze PC po długich miesiącach oczekiwania w końcu dostają GTA 5. Warto czekać o wersja na PC jest najpiękniejsza i najbogatsza w dodatki. Grand Theft Auto to coś więcej niż tylko gra a wersja na PC prezentuje ją w jeszcze lepszy sposób niż znakomite wersje konsolowe.  Po raz pierwszy w serii kierujemy poczynaniami nie mniej niż trzech głównych bohaterów. Michael jest rakiem na wczesnym etapie emerytury. Money Szasta wydaje się mieć bogate i szczęśliwe życie. Szybko jednak okazuje się że romans to tylko złudzenie. Jego życie rodzinne było katastrofą a wizyty u psychiatry dają mu niewiele wytchnienia i wydają się rozumieć zmartwienia które go nawiedzają.

Zacznijmy od początku

     Michael pamięta swoje dawne życie z torturami strzelaninami i adrenaliną płynącą we krwi. Nudna codzienność zdawała się pochłaniać jego wolę życia. Szczęście które staje się przedmiotem kpin męża żony i dzieci. Ale to szybko się zmienia wraz ze spotkaniem Franklina. Ten pracuje dla lokalnego armeńskiego dilera samochodowego który prowadzi pół legalną działalność gospodarczą. Franklin był świetnym kierowcą bardzo pomocnym w pracy kiedy jego szef kazał mu przyjechać po niezapłacony samochód dłużnika. Jednym z nich jest  syn idiota Michaela a Franklin ma za zadanie odebrać mu samochód. Sprawy się komplikują co prowadzi do zaskakującego efektu prowadząc do burzliwego początku poznawania dwójki głównych bohaterów. Ostatnią postacią którą zagramy jest Trevor stary przyjaciel Michaela. Spotykamy się zarówno na początku historii kiedy zapasy spadają od kilku lat jak i panowie szykują się do opracowania banku w North Yankton. Trevor to zdecydowanie najbardziej kolorowa postać w GTA 5. Jest brutalny wojowniczy i nieprzewidywalny ale  często zaskakująco błyskotliwy. Trudno jednak powiedzieć czy to pozory ukrytego geniusza czy tylko alkoholika. Rzeczywistość jest jednak taka że ​​Trevora fascynuje dzikość satyra i bardzo trafna ocena rzeczywistości. Razem z Michaelem tworzą nieskoordynowany ale budzący grozę duet uzupełniony przez Franklina. Gdy już „odblokujemy”  trio przechodzimy od zestawu do zestawu w dowolnej kolejności. Kamera oddala się przełącza na widok z lotu ptaka i nagle przybliża nasze sylwetki które spotykamy w codziennych sytuacjach. Stwarza to iluzję że Michael Trevor i Franklin mają  własne życie i że kiedy nie przeszkadzają robią co chcą.  Należy zauważyć że niektóre questy do aktywacji wymagają kontroli nad konkretną postacią. Bez wcielenia  każdego z chłopaków nie zakończyliśmy gry a w efektownych warunkach kontrolowaliśmy każdego z nich po kolei starannie planując z wyprzedzeniem nasze skoki. Skoki są siłą napędową fabuły a wraz ze świetnymi systemami strzelania i ukrywania się  są jedną z mocnych stron GTA 5.

Scenariusz prosto z Hollywood

     Każdy bohater posiada inne cechy opisane ośmioma parametrami takimi jak siła czy wytrzymałość oraz specjalną umiejętność którą można aktywować na chwilę. Im częściej z nich korzystamy tym bardziej je rozwijamy i wydłużamy ich żywotność. Jeśli jednak zdecydujemy się zatuszować rozstępy na stopach zwiększymy naszą sprawność i będziemy mogli dłużej biegać. Wszystko to ma wpływ na naszych bohaterów i przydaje się w zadaniach i innych aktywnościach. Wspomniane unikalne zdolności dostępne wyłącznie dla wybranej postaci są bardzo interesujące. Franklin jest najlepszym kierowcą z trójki podczas jazdy potrafi spowolnić czas dzięki czemu będzie dokładniej pokonywał zakręty i łatwo zgubił pościg. W wielu ucieczkach z więzienia nasz lokalny gangster będzie niezastąpionym skutecznym pomocnikiem. Michael może również spowolnić upływ czasu ale tylko w walce. Dzięki temu odniesiemy wrażenie że Max Payne strzela do innych wrogów. Z kolei Trevor popada w szaleństwo zadaje większe obrażenia swoim przeciwnikom i staje się prawie niewrażliwy. Przechadzając się po jednej dzielnicy wokół jego domu Franklin szybko stanie się świetnym celem dla faceta który za pieniądze trzyma broń przy naszych głowach. Z drugiej strony Michael jako bogacz będzie się bawił z piękną instruktorką na korcie tenisowym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie y uczynić Trevora milionerem nosić ładne ubrania i chodzić po zamożnej okolicy. Mimo to cieszy się że Rockstar da o szczegóły i że każda postać ma swoją historię związaną z tym skąd pochodzi i gdzie mieszka.  Z drugiej strony sama kampania fabularna to opowieść oklejona motywami które widzieliśmy niejednokrotnie na ekranach kin a które nawiasem mówiąc są uwydatniane przez samych twórców. Gra jest pełna cytatów ze słynnych filmów takich jak Jerry Maguire lu scen które zostały z nich zaadaptowane niemal do życia jak moment w którym Michael rozwala dom na wzgórzu jako Mel Gibson w „Zabójczej broni”.

Los Santos - bohater GTA V

     Chociaż sama fabuła jest dość prosta ciekawe zadania trwają prawie trzydzieści godzin i są urozmaicone przez wiele wspaniałych postaci pobocznych z Lamarem i Lesterem na czele. Przede wszystkim scenariusz ten raz za razem zatrzymywał nasz zespół spowalniając tempo gry i pozwalając nam odetchnąć. Następnie spotykamy kolejną postać być może najważniejszą postać w GTA 5. Miasto Los Santos jest piękne i duże. Inspirowana Los Angeles jest fajna i wraz z otaczającymi ją rozległymi przedmieściami oferuje mnóstwo atrakcji na dziesiątki godzin  podnosząc poprzeczkę dla sandoksowej zabawy tworząc wzorową i dobrą produkcję najlepszą w swoim rodzaju. Jest wiele atrakcji; Możesz nawet grać w tenisa i golfa uprawiać triathlon oglądać telewizję modyfikować samochód a na koniec iść na zakupy lub pójść do fryzjera. Po prostu nie można się nudzić a jeśli nie mamy dość to dla tych którzy interesują się grami wieloosobowymi została zaoferowana gra online z trybem złodzieja. W wersji GTA Online na PC przyjrzymy się jej bliżej w najbliższej przyszłości i przygotujemy własną dokumentację ale jasne jest że nawet bez trybu wieloosobowego gra wciąż oferuje ogromną zawartość Ogromną i dobrze zaprojektowaną.

Świetna optymalizacja

     Wielu fanów pecetowych gier mając na uwadze poważną optymalizację GTA IV podeszło do nowej odsłony serii z rezerwą. Jednak tym razem wychodząc naprzeciw wysokim oczekiwaniom Rockstar przewidział w grze wiele opcji graficznych dzięki którym gra osiągnęła znakomitą skalowalność pracując efektywnie nawet na znacznie starszych komputerach. W opcjach ustawimy rozdzielczość  do K typ antyaliasingu: FXAA MSAA TXAA zalokujemy synchronizację pionową zmienimy jakość tekstur lu cieni i dostosujemy się do zakresu widoczna linia horyzontu oraz liczebność i zróżnicowanie ludności miasta. I jest o wiele więcej myślę że nie brakuje żadnego sensownego wyboru i jest to po prostu coś do „zabawy”. W zasadzie konwersja przebiegła bardzo dobrze i przez wiele godzin rozgrywki nie napotkałem żadnych znaczących problemów. Na komputerze z procesorem 3 GHz i530 NVidia GTX 770 8 GB pamięci RAM gra działała w najwyższym ustawieniu 1080p przy 60 klatkach na sekundę spadając nieznacznie  do około 50 klatek na sekundę podczas szybkiej jazdy na niektórych dużych samochodach. Podobne spadki niektórych ramek można zauważyć podczas chodzenia po obszarach z bujną roślinnością. Należy podkreślić że są to tymczasowe i rzadkie wgniecenia trudne do zauważenia ez korzystania z ekranowych narzędzi do pomiaru ramek. Wygląda na to że synchronizacja pionowa jest włączona z poziomu gry co wydaje się być problemem. Czasami zamrozi liczbę klatek na 30 kiedy nie powinno innym razem wystąpią ostre rwanie w zupełnie losowych sytuacjach nie zawsze ze względu na dużą liczbę widocznych obiektów.Wyświetlają się na ekranie i animacja nagle spada. . Możesz jednak obejść ten problem używając synchronizacji pionowej  w ustawieniach karty graficznej. Pole widzenia zostało powiększone obiekty nie pojawiają się nagle przed maską pędzącego samochodu (choć  daleko z tyłu widoczny jest lekki odczyt) nie mówiąc już o bardziej szczegółowym otoczeniu. Zmiany były na tyle znaczące że mimo ukończenia tytułu na wersję na PS3 wciąż odkrywałem i odkrywałem na nowo GTA 5 w wersji na  PC. Sytuacja jest zupełnie inna jeśli mamy już  najnowsze dzieło Rockstara na PSl Xboksie One. Różnica w wyglądzie przy tych samych ustawieniach rozdzielczości jest zauważalna dopiero po bliższym przyjrzeniu się obu wersjom. Na przykład wersja na komputery stacjonarne ma lepszy antyaliasing nieco szersze pole widzenia bardziej szczegółowe tekstury i ładniejszą roślinność. Nie można jednak przecenić gry przy 60 FPS. W połączeniu z efektowną zmianą pogody oraz zmianami trybu dziennego i nocnego produkcja Rockstara wciąż prezentuje się bardzo dobrze i choć widać że ma korzenie  w poprzedniej generacji konsol to jednak nie różni się znacząco od współczesnych tytułów. Oczywiście gra idzie jeszcze dalej na najmocniejszych konfiguracjach i w wysokiej rozdzielczości co więcej  w nadchodzącej analizie Digital Foundry.

Wydanie kompletne

     Szkoda jednak że miasto nadal wydaje się opuszczone. Liczba osób pojawiających się na ulicy jest większa niż w poprzednich wersjach ale ta różnica nie jest tak wyraźna jak oczekiwano. Zapewnia pole dla tirów których  nie mogę się doczekać. To dzięki scenie modów GTA 5 na PC ma nieocenioną wartość: mnóstwo dodatkowych atrakcji i ulepszeń dzięki którym życie gry potrwa jeszcze kilka lat. Ale sterowanie działa doskonale zarówno z podkładką myszką jak i  klawiaturą. Drugie rozwiązanie staje się widoczne w trybie pierwszoosobowym. Cokolwiek powiesz: z tego punktu widzenia z tradycyjnymi kontrolerami PC gra jest po prostu doskonała jak czysta strzelanka. Również spacerując po mieście zyskujesz nową perspektywę poznajesz różnorodność metropolii i jej mieszkańców. Tylko niektóre pojazdy głównie kabriolety mogą być trudne do manewrowania ze względu na ograniczoną widoczność za kierownicą. Ale  jest też sposób podpinając ustawienia aparatu na masce podczas jazdy. Co ciekawe wszystkie samochody mają szczegółowe wnętrza a lusterka to nie  tylko szare kropki. Warto wspomnieć że do bogatej ścieżki dźwiękowej wersji komputerowej dodano nowe radio The La z dwugodzinnym materiałem muzycznym. A jeśli to nam nie wystarczy możemy aktywować specjalnie przygotowaną listę obserwacyjną. Oprócz tej potworności gra została wzbogacona o tryb reżyserski znany z GTA IV. W każdej chwili możemy wydobyć fragmenty z gry i połączyć je w efektowne filmy i wrzucić na YouTube. Pomysł jest świetny chociaż samo narzędzie do edycji nie jest zbyt wygodne w użyciu. Wersja PC GTA 5 jest najbardziej wzbogaconą i ulepszoną wersją i tak już świetnej gry. Okropne postacie i dialogi a także wciągająca formuła rozgrywki której uosobieniem są zapierające dech w piersiach napady z pewnością czynią piątą część serii Grand Theft Auto  najlepszą z dotychczasowych. To skończona i wciągająca produkcja  z ogromnym i ekscytującym światem który gwarantuje setki godzin zabawy. To jest po prostu nie do odrzucenia.

Moja ocena gry to : 10 / 10

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy