logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

6

chesteryt0

10 miesięcy temu

Recenzja i streszczenie gry Wiedźmin 1

Pierwszy Wiedźmin jest debiutancką grą polskiego studia CD Project Red. Jej premiera miała miejsce 26 października 2007r. Jest to na naprawdę fantastyczna gra.

Na początek przyjrzę się trochę fabule czyli najlepszej części tej gry. Akcja gry rozpoczyna się gdy wiedźmini znajdują Geralta z Rivii, głównego bohatera gry i wiozą go do twierdzy Kaer Morhen czyli dawnym miejscu trenowania młodych wiedźminów. Na warownię napada Salamandra, która chce ukraść wiedźmińskie mutageny. Tej organizacji przewodzą Magister i dwóch magów Azara Javeda i Savollę. Savolla kontroluje potwora zwanego przrazą. Salamandrze udaje się ukraść wiedźmińskie tajemnice. Magister zabija Leo, młodego wiedźmina który nie przeszedł jeszcze wszystkich prób wiedźmińskich. Ranna zostaje także Triss Merigold była kochanka Geralta. Po tych wydarzenia każdy z wiedźminów wyrusza w inną stronę poszukiwać Salamandry.

W akcie pierwszym Geralt trafia na podgrodzie Wyzimy, stolicy Temerii. Spotyka on tam dawno nie widzianą przyjaciółkę Shani. Dowiaduje się od niej, że Wyzima jest w stanie kwarantanny z powodu plagi Catriony. Na podgrodziu pojawiła się Bestia, groźny potwór o kształcie psa. Nie do końca wiadomo dlaczego pojawił się on w okolicy. Bestia przyzywa też mniejsze psy, barghesty. Geralt poznaje na Podgrodziu Alvina, małego chłopca o nadprzyrodzonych mocach. Początkowo mieszkańcy podejrzewali, że potwora przyzwała miejscowa czarodziejka Abigajl. Geralt by udowodnić mieszkańcom Podgrodzia, że mogą mu zaufać i że postara się on pozbyć Bestii. Wielebny, kapłan Wiecznego Ognia karze mu pomóc trzem mieszkańcom Podgrodzia Odowi, Mikulowi i Harenowi. Jak się później okazało to z ich i innych mieszkańców Podgrodzia pojawiła się Bestia. Na końcu rozdziału decydujemy czy pomożemy Abigajl albo pozostawimy ją mieszkańcom Podgrodzia. Później Geraltowi udaje się zabić Bestię

W następnym akcie główny bohater trafia do loszku w Wyzimie Klasztornej, ale udaje mu się z niego wydostać przyjmując zlecenie na kuroliszka w kanałach. W kanałach polując na potwora spotyka Zygfryda z Denesle. Możemy razem z nim zabić kuroliszka. Wychodząc z kanąlów Zygfryd poleca nam detektywa Raymonda Maarlove, który może pomóc mu w znalezieniu salamndry. Geralt prowadzi dochodzenie i dowaiduje się że mag Azar Javed dowodzi tajemniczą organizacją. Bohater zatrudia się u Kalksteina, który zaleca mu otwarcie wieży maga na bagnach w pobliżu Wyzimy. Gdy bohater otwiera wieżę staje do walki z Javedem który zabijając detektywa może przyjąć jego postać oraz Magistrem. Niestety walka kończy się ucieczką Azara i Magistra do Wyzimy Handlowej. Tak kończy się akt drugi.

W trzecim akcie Geralt budzi się w domu Triss w dzielnicy Handlowej. Zaczyna ponownie śledzić sprawę Salamandry. Odkrywa także kolejny spisek dotyczący królewskiej pieczęci. Geralt spotyka Addę, córkę króla Temeri, Foltesta. Geralt atakuję siedzibę Salamndry. Do współpracy w walce może wybrać Zygfryda lub Yaevinna, przywódcę wiewiórek. Geralt podczas walki z oraganizacją zostaje oddzielony od sojuszników, ale pomimo tego udaje mu się zabić Magistra, a Azar Javed ponownie ucieka. Geralt ucieka z bazy Salamandry, ale przy wyjściu zostaje otoczony przez wojsko królewskie oraz Addę, która nakazuje go zabić.

Z nie komfortowej sytuacji ratuje go Triss teleportując go do odległej wsi, Odmęty i w ten sposób rozpoczyna się akt czwarty. Okazuje się później że przyjaciółka głównego bohatera teleportowała również Jaskra, dobrego przyjaciela Geralta. Bohater rozwiązuje problemy mieszkańców wsi Odmęty. Ale dochodzi do starcia między Zakonem Płonącej Róży, a Wiewiórkami. Możemy pozostać neutralni lub pomóc dowolnej stronie konfliktu. Po bitwie Geralt razem z Jaskrem wracają do Wyzimy.

Akt piąty zaczyna się od przybycia do pogrążonej wojną Wyzimy. Król Foltest zostaje zdradzony przez Wielkiego Mistrza Zakonu Jakuba de Aldersberga, okazuje się, że to on jest dowódcą Salamandry. Roderick de Wett przywraca Addę w strzygę by nie wyszła za mąż za króla Redani Radowida V Srogiego.

Epilog zaczyna się gdy Foltest daje zlecenie Geraltowi na zabójstwo Jakuba de Aldersberga. Bohater walczy ze zmutowanymi rycerzami Zakonu, którzy zosatli genetycznie zmodyfikowani za pomocą wykradzionych mutagenów. Geralt wraz ze swoim sprzymierzeńcem idą przez kanalizację oraz zbijają zeugla. Wychodzą w okolicy domu Aldersberga. Tam nasz sprzymierzeniec zostaje ranny. Geralt musi sam pokonać Wielkiego Mistrza. Jakub de Aldersberg tłumaczy mu swój plan, chce on by ludzie mogli przetrwać Białe Zimno. Chce to osiągnąć mutując ludzi. Geralt nie wierzy w jego słowa. Aldersberg tworzy iluzję. Geralt pojawia się na Lodowym Pustkowiu, gdzie spotyka kościogłowy, które pokazują w co może zmienić się człowiek. Geralt wspomina swoich sojuszników i osoby którym pomógł w trakcie całej gry. Bohater zabija Aldersberga. Gdy geralt wychodzi z iluzji i dostaje zapłatę od króla Foltesta. Gdy Geralt wychodzi z zamku widzi jak króla atakuje płatny zabójca. Ta scena zapowiada drugą część serii. Tak kończy się gra.

Teraz powiem o rozgrywce. Największą wadą gry jest model walki, polega on na rytmicznym naciskaniu przycisku ataku. W grze są dostępne trzy style walki: szyki, silny i grupowy. Rozgrywka potrafi być nużąca zwłaszcza w trakcie długiego chodzenia po bagnach.

Oprawa graficzna gry trochę się zestarzała. Zwłaszcza textury po tylu latach wyglądają przeciętnie. Gra ma wspaniały klimat, który nadaje w dużej mierze fenomenalna muzyka.

Podsumowując fabuła nawet po ponad czternastu latach potrafi zaskoczyć swoją nieliniowością i rozmaitością. W grze spotykamy wiele postaci z fenomenalnych książek Andrzeja Sapkowskiego na których oparte są gry, spotykamy też wiele postaci nieznanych wcześniej z książek. Niestety grafika po wielu latach bardzo się zestarzałai duża ilość modeli postaci oraz textury wyglądają dziś bardzo przeciętnie. Także mechaniki, a szczególnie walka wypadają bardzo słabo na tle dzisiejszych gier.

 

 

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022