logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

8

VirtusDno

12 miesięcy temu

Recenzja: Stronghold HD i Stronghold: Crusader HD 

Recenzja Stronghold HD i Stronghold: Crusader HD 

 

Wydanie dwóch najważniejszych elementów serii Stronghold, czyli wersji Stronghold i Stronghold: Crusader  HD, było uroczystość dla graczy i słodko-gorzka chwila dla Firefly Studios. Te dwie wypowiedzi wyjaśnimy za chwilę...

 

Wiele osób wie o grach, które są uważane za klasykę gatunku, ale zazwyczaj nie z autopsji. Dla młodszych odbiorców bariera projektowania graficznego i oferowanej rozdzielczości jest czasem nie do pokonania. Dodaj do tego  fakt, że obecnie większość monitorów jest szerokoekranowych, a dawniej twórcy gier tak naprawdę nie próbowali obsługiwać rozdzielczości przekraczających wielokrotność :3. Dlatego cieszę się z nowej mody na reedycje HD, które są trochę bardziej aktualne w dzisiejszych czasach. Świadomy tego wszystkiego  i korzystając z fakt aby zamieszczać recenzje pierwszych gier Firefly Studios, postanowiłem zrobić pełną i niezobowiązującą recenzję o Stronghold HD i Stronghold: Crusader HD.

Wprowadzenie, czyli coś dla weteranów otwarcia.Zapewne zastanawiasz się, czy warto mieć dostęp do odświeżonych wersji gier znanych w naszej firmie z tytułów Stronghold i Stronghold: Crusader... A więc odpowiedź bardzo jasna: warto. Zwłaszcza jeśli masz stary oryginał, wersja HD jest darmowa jako łatka. Pierwsze dwie prace Firefly Studios przez długi czas zapewniają rozrywkę i relaks. Po wielu latach możemy je na nowo odkryć i wymazać nieco nieprzyjemne wrażenia związane z nowymi produkcjami brytyjskiego studia.

Bądź ze sobą szczery: przez ostatnią dekadę studio nie udało się stworzyć gry dorównującej jej pierwszej połowie... Podczas gdy Fortress 2 ma pewną nadzieję (tu link) zewnętrzny link, bo kiedy zobaczyłem ją ponownie, naszej redakcji nie było), wydanie trzecie można było  co najwyżej nazwać nałogiem, a nie fortecą (wtedy dałem mu zasłużony bat). Omawiany tutaj pakiet HD zawiera również Stronghold: Crusader Extreme, ale nie warto zajmować się tymi śmieciami, ponieważ nie jest to zalecane miejsce w żadnym wydaniu.

 HD Edition Stronghold and Stronghold: Crusader nie tylko dostosowują grafikę do nowoczesnych rozdzielczości (do 2560 x 1600), obie klasyczne gry działają znacznie lepiej i zawierają wszystkie poprawki i niezbędne dodatki. Najważniejszym ulepszeniem jest możliwość powiększania i pomniejszania, co umożliwia płynną pracę do 10 000 jednostek na raz. Dzięki temu możesz siedzieć i bawić się, aby odreagować stres, wszystko idzie tak, jak chcesz. Podsumowując, nie ma się czego spodziewać po produkcie, który był tak stary i ponownie wydany... Oczywiście poprawiła się również jakość dźwięku, więc możesz docenić, jak dobrze te piękne utwory zostały przygotowane przez zespół Firefly Studios. Jedna rzecz, na którą również należy  wyraźnie zwrócić uwagę: poprawienie grafiki nie oznacza dostosowywania jej do nowszych części. Wciąż jest taka sama jak izostatyczna Twierdza, z tą różnicą, że nie jest szkodliwa dla oczu swoimi pikselami.

Fort HD Kto  nie chciałby zbudować fortecy? Twierdza pokazuje, że to nie  takie proste. Istnieje wiele problemów ekonomicznych, które należy sprytnie rozwiązać, zanim będziemy mogli zbudować mur. Potrzebujesz jedzenia, najlepiej różnorodności. I nie wszystkie farmy można zbudować bez  drewna, które można by wyciąć, i bez głodu. Mieszkańcy kolonii będą również potrzebować piwa i usług duchowych. Do tego dochodzi małe lub duże nieszczęście, króliki zjadające plony, wilki... i uzbrojeni sąsiedzi. Potrzebujemy więc armii, a to oznacza produkcję broni, czyli wydobycie żelaza. Och, życie feudalne jest ciężkie...

Twierdza to strategiczna gra ekonomiczna, która oferuje zarówno misje  pokojowe, jak i czysto wojskowe. Ta różnorodność i duża ilość scenariuszy (zarówno oryginalnych prac, jak i najbardziej fascynujących prac fanowskich)  nie pozwalają narzekać na monotonię. Według dzisiejszych standardów Stronghold HD to gigantyczna gra. Dziewięćdziesiąt misji pogrupowanych w różne kategorie robi wrażenie. Sama kampania, która rozgrywa się na mapie przypominającej Anglię, składa się z 21 wątków, wplecionych w niemal archetypową fabułę, satyrę na średniowieczne opowieści o upadku Królestwa i zemście.

Oprócz kampanii mamy  ponad 20 misji do zdobycia i obrony twierdzy. Możesz także zagrać w więcej scenariuszy dotyczących ekonomii i walki z przeciwnościami losu (w sumie 1misji w  kampanii zwięzłej i tchórzliwej) i swobodnie budować  na dowolnej z sześciu dedykowanych map. I na koniec  edytor... Cóż, Stronghold HD poradzi sobie z resztą zimowych wieczorów efektywnie dla każdego, za całkiem rozsądną cenę (zwłaszcza jeśli uda ci się ją zdobyć. stara wersja w niskiej cenie i uaktualnienie do wersji HD).

Jasne, w ciągu dekady powstało wiele gier z podobnymi założeniami, ale oferującymi znacznie większą ekonomię, ale Stronghold wciąż walczy do dziś. Choćby ze względu na stopień skomplikowania nie  z powodu nadmiernej liczby komponentów, ale z powodu idealnego połączenia między nimi. I z cudowną koncepcją relacji między magazynem, strychem i zbrojownią, a co za tym idzie z całą magią budowania kolonii tak, aby pracownicy mieli jak najbliżej „magazynu” czego potrzebują tym lepiej. I żeby cała budka była w jakiś sposób zabezpieczona przed wrogami, bandytami, pasożytami, epidemiami, pożarami...

Misje wojskowe, w których nie jesteśmy w stanie wyprodukować jednostek eksportowych, zasługują na szczególną uwagę. Musimy tylko wykorzystać to, co mamy na początku. Naprzeciw zamek z basztami, fosami i wieloma nieprzyjemnymi niespodziankami. Dla każdego elementu obrony jest licznik, ale musisz wykonać dobrą robotę (szczególnie wiedząc, że bez aktywnej pauzy możesz najbardziej spowolnić grę). Zamiast tego lekka piechota wypełni okopy wroga, o ile nie wpadnie do wilczych dołów ani nie spali ścian. Następnie możesz tworzyć okopy, uzyskiwać dostęp do wież oblężniczych i taranów lub czegokolwiek, co zbudują nasi inżynierowie. Oczywiście to dopiero początek, bo potem trzeba zejść głębiej. Jeśli chodzi o złożoność krzeseł, Stronghold do dziś robi wrażenie.

Każda wrogość jest przyćmiona przez dotychczas nierozwiązany problem: sposób, w jaki ludzie się poruszają. Żołnierze Stronghold HD (i dziesięć lat temu) wolą poruszać się po linie, a nie w formacji. Ponadto skrypty AI nie zawsze  reagują na zagrożenia. Nie ma to jak podziwianie dwustu farmerów stojących dumnie pośrodku morza ognia. Za mało ludzi wyślemy do okopów, zastrzelą ich jak kaczki. Łopatą wysyłamy zbyt dużo wycieku na całej jego długości, uruchamiając wszystkie możliwe pułapki. Tak więc, niestety, częścią zabawy jest nie tylko obrona przed wrogimi fortecami, ale walka z nonsensami AI.

Ograniczenia sztucznej inteligencji paradoksalnie przekształcają pewne scenariusze militarne w scenariusze quasi-czyste ekonomiczne. Dzieje się tak, ponieważ rajdy wroga poza mapą odbywają się w wyznaczonych miejscach. Umieść w pobliżu małą fortyfikację, pełną łuczników i kuszników, i zakończ najazdy, zanim jeszcze się rozpoczną. Nie ma problemu z obudową, ponieważ inżynierowie jej nie zamontują, a Ty nie musisz martwić się o kształt rzeczywistych fortyfikacji zamku. Oczywiście wpływa to trochę na ostateczną ocenę gry, ale  Stronghold HD nadal jest tego warte. Gdyby tylko takie problemy pojawiały się w pracach, które noszą znamiona historycznych strategii gospodarczych...

Bastion: Krzyżowiec To chyba najsłynniejsza w Polsce odsłona serialu. W rzeczywistości, według dzisiejszych standardów, ta gra zostałaby nazwana głównym dodatkiem do Fortecy, ponieważ silnik nie został zmieniony i nie ma zupełnie nowego rozwiązania. Zmieniono konteksty i dodał wróg muzułmański, czyli jednostki zupełnie inne niż cała Europa, wymagające innego podejścia do działań wojennych. Wersja HD zawiera zarówno oryginalną zawartość  gry, jak i dodatek Warechestre, który zawiera łącznie ponad 100 misji. Wolny sposób.

Na uwagę zasługują cztery krótkie kampanie historyczne, oparte na wydarzeniach późniejszych wypraw krzyżowych. Nie chodzi o to, że oferują realistyczne wersje (do czego nie jest seria Stronghold), ale są historycznie interesujące. W ramach tej  gry Stronghold: Crusader HD mamy okazję poprowadzić do bitwy nawet armie muzułmańskie, na nowo wyobrażając sobie szlak Saladyna. Tym, którzy nie lubią walki, tradycyjnie oferowane są pakiety map do darmowego rozszerzenia, oferującego mnóstwo wyzwań. Ciekawą opcją jest również możliwość modyfikacji warunków startowych w misjach z dwóch głównych pakietów.

Mechanika gry Stronghold: Crusader HD nie różni się od swoich poprzedników, więc nie ma co  tu za dużo pisać. Niektóre misje obejmują walkę na pełną skalę, więc stare oskarżenia o wirowanie wciąż pozostają aktualne. W tej odsłonie brytyjskie poczucie humoru jest jednak mniej skąpe, z czego duża część została włączona do kampanii Stronghold. Czy wiesz, co się dzieje? W przeciwnym razie sprawdź mniej ambitny serial komediowy Isles. Niektórzy uważają to za zabawne, dla innych jest to niesamowite.

Ogólnie obie gry są warte posiadania w swojej kolekcji, zwłaszcza jeśli możesz je dostać za darmo dzięki starszym wersjom. Cena nie są wysokie, ale jak wiadomo, dla Polaków wszelkie pieniądze trafiające do zachodniego odbiorcy sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Wersje HD tej strony są po angielsku, ponieważ cały patch działa z polską wersją Fortecy, nie wiem, kopanie pudeł w piwnicy zimą (remonty usunięte), trochę śmieci z mieszkania) mnie przytłoczyło trochę.

Szkoda, że ​​opcje sieciowe nie wyrosły z wielkiej rewolucji i odzyskiwania, ale nie można mieć wszystkiego. Tak czy inaczej, moim zdaniem dwie fortece to  coś do zabawy w pojedynkę. Tak czy inaczej, dzięki tej aktualizacji dwóch klasycznych gier, każdy może teraz ukończyć skromne 200 misji, które obie wersje HD mają do zaoferowania razem. Kolejną zaletą tej edycji jest stosunek liczby scenariuszy do ceny.

 

PLUSY

+wiele misji

+znaczące wyzwania ekonomiczne i militarne

+ekscytujące modele podboju fortec

+ulepszona grafika i dźwięk

+proste brytyjskie poczucie humoru

 

MINUSY

-AI pozostawia wiele do życzenia

-osobniki mają tendencję do wysiadywania gęsich jaj

-proste brytyjskie poczucie humoru

 

Ocena:8,0

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022