logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

13

Michal

5 miesięcy temu

Saga Portal: Recenzja

UWAGA! MATERIAŁ ZAWIERA SPOILERY. CZYTASZ NA WŁASNE RYZYKO.

 

Portal to gra logiczna z elementami skoków i akrobacji która polega na wydostaniu się z ośrodka bawczego Aperture za pomocą tytułowego portalu. Naszym przewodnikiem jest stuczna inteligencja Glados którą potem jako piękna i niema Chell musi znisczyć aby wydostać się na powieszchnie. Nie zabraknie też ukrytych wiadomości od Prof. Ratmana który najprawdopodobnie jest ojcem główej bohaterki i którego możemy poznać w komiksie wstępnym do Portal 2 podtytułem Rab Rat. Nie wiadomo o nic tym co się stało z Prof. Ratmanem którego głos możemy usłyszeć za jednej za ścian w Portal 2 ale prawdopodobnie obserwował naszą bohaterkę już od samego początku gry. Po zniszczeniu i spalenu Core'nów które jak dla mnie nie były niczemu winne i uporaniu się z Glados budzimy się na powieszni z skąt trafiafiamy do piętknie urządzonego pokoju w Portal 2.

 

Tym razem naszym przewodnikiem nie jest Glados a mały core Wheatley który pomaga nam pokonać Glados do czasu aż nie nastąpi zwrot akcji i będziemy musieli spółpracować z Glados w postaci ziemniaka w celu pokonia Wheatley'a który zają miejsce byłej antagonistki i który rozpętał prawdziwy armagedon w Aperture. Gdy tylko uporamy się z Wheatley'em którego Glados posyła na księżyc chociaż uważam że tak jak w przyprzypadku cone'ó z pierszej części Portal nie zasłużył gdyż to ciało i oprogramowanie Glados wpłyneło na niego to nawrucenie się Glados która pomogła Chell którą chciała zabić po za odłączeniu Caroline, asystentki założysiela ośrodka Cave Jonhson'a która była częścią Glados i którą ona była, było piękne.

 

Najbardziej wpada mi w ucho końcowy utwór śpiewany przez Glados pod tytytułem What you gone którego brzmie uwielbiam i mam nadzieje że usłyszę go w polskien wersji jędzykowej podobnie całą grę bo nigdy nie lubiłem czytać a angielski znam tak średnio. Uwielbiam też fanowskie modyfikacje np. Portal Stories Mel której akcja dzieje się pomiędzy jedynką a dwójką i Aperture Tag: The Paint Gun Testing Initiative która dzieje się przed akcją z pierwszej części. Co do pozostałych jest ich tyle że trudno zliczyć więc pozostanę przy tych dwóch. Prawde mówiąc też robię modyfikacje do Portal'a ale jest to tylko Map Edytor w Portal 2 a nie profesjonalny program graficzny typu Blender więc nie można stworzyć własnych przeciwników czy boss'ów za czym ubolewam najbardziej ale przynajmniej jest zabawa. Podobny edytor ma też wspomniany przezemnie Aperture Tag: The Paint Gun Testing Initiative który nawet nie wiem czy jest modyfikacją pomimo że tak go określiłem na Steam tak jak w przypadku Portal oraz Portal 2 trzeba wybulić na niego kasy lecz pomimo tego warto zagrać i niedość że gra uczy zarówno myślenia jak i kreatywności to śmiało mogą w nią grać też dzieci. Polecam też wyszukać soutracki na Steam które również są bardo dobre.

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022