grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

Iwo6443431

1 rok temu

Wiedźmin 3, czym zaskakuje?

Ten artykuł został poświęcony tematyce gry, jaką jest wiedźmin, popularny na cały świat.

Zacznę więc od grafiki, gdyż tu Wiedźmin powala na nogi. Grafika jest naprawdę znakomita i zaskakuje na każdym kroku, gdyż jej elementy często odzwierciedlają elementy prawdziwego świata.

Cd projekt zawsze było dumne ze swoich produkcjii, dzięki bogatemu światu, który pierwotnie wyobraził sobie polski autor Andrzej Sapkowski we własnych powieściach. Podczas gdy pierwszy i drugi tytuł skupiały się bardziej na fabule niż na rozgrywce czy otoczeniu, Wiedźmin 3 oferuje ogromny otwarty świat, nie wspominając o bardziej dopracowanej mechanice.
Nie oznacza to, że cierpi na tym fabuła. Wręcz przeciwnie, fabuła wiele zyskuje dzięki wielkiemu światu, nie mówiąc już o większej liczbie zadań, zarówno w zadaniach głównych, jak i pobocznych, nie wspominając już nawet o specjalnych kontraktach wiedźmińskich.

Główny wątek fabularny obraca się wokół głównego bohatera Geralta z Rivii i jego poszukiwania przybranej córki Ciri. Najwyraźniej mityczny Dziki Gon chce wykorzystać moc Ciri do nikczemnych celów i od ulubionego, białowłosego wiedźmina wszystkich zależy powstrzymanie złej siły.

Niestety, choć historia z pewnością ma wiele wspaniałych momentów, znaczenie Ciri jest nieco stracone dla tych, którzy nie czytali powieści lub są świadomi szczególnego związku Geralta z nią. Co więcej, chociaż wiele różnych zadań pobocznych i kontraktów z potworami jest dobrze napisanych, główne historie są niewystarczające.

Fabuła skupia się głównie na odwiedzaniu przez Geralta różnych stref w otwartym świecie, wyświadczaniu komuś przysługi, a następnie zdobywaniu nowej wskazówki na temat miejsca pobytu Ciri, doprowadzając go i graczy do nowej osoby, która potrzebuje przysługi.

Po pewnym czasie ten krąg staje się nieco nużący i chociaż z pewnością możesz bawić się misjami pobocznymi i innymi czynnościami, to utrudnia, zwłaszcza że wiele segmentów wiąże się z odrobiną bezużytecznego wypełniania w postaci długich podróży lub obcych celów.

CD Projekt Red zrobił całkiem sporo na temat wielu różnych możliwych wniosków, jakie można znaleźć w Wiedźminie 3, w zależności od działań gracza, a niektóre z nich są z pewnością bardziej ekscytujące lub satysfakcjonujące niż inne. Twoje wybory mają dość duży wpływ, chociaż niektóre wyniki są bardziej oczywiste niż inne lub zaskakujące, w zależności od tego, ile zapowiedzi udało ci się zauważyć.
Wiedźmin 1 był oldskulową grą RPG, która była dumna ze swojej złożonej mechaniki i ogromnej ilości czasu potrzebnej do ich opanowania. Wiedźmin 2 początkowo był nieco bardziej uproszczony, ale również wymagał pewnych ulepszeń poprzez aktualizacje, aby stać się dostępnym dla nowicjuszy.
Wiedźmin 3 nieco bardziej obniża tę barierę wejścia, ale nie oznacza to, że stał się całkowicie swobodny. Wiele różnych mechanik, od walki po używanie magicznych znaków, mikstur i różnego sprzętu do pokonania wrogów, wciąż nagradza strategiczne myślenie i czas spędzony na nauce tajników RPG.

Podczas gdy normalny poziom trudności może wydawać się nieco łatwy dla weteranów, bardzo łatwo jest napotkać trudniejszych wrogów, więc utrzymanie normalnego trybu oznacza, że ​​możesz uciec z życiem z takich potyczek. Otwarty świat jest głównym winowajcą i chociaż większość questów ma zalecane minimalne poziomy dla gracza, wędrowanie po świecie często może stworzyć potężnych przeciwników, którzy mogą cię zabić, zanim zdołasz uciec.

Tym razem walka jest znacznie bardziej intensywna i szybka, ponieważ Geralt jest nieco bardziej zwinny niż w poprzednich odsłonach. Jego magiczne znaki również zostały nieco ulepszone, ponieważ uzyskujesz dostęp do alternatywnych trybów, gdy wystarczająco je wyrównasz. W związku z tym, oparty na ogniu Agni może początkowo wyzwolić krótki wybuch płomienia, ale wkrótce możesz wyzwolić strumienie płomieni na swoich przeciwników, drastycznie zmieniając bieg bitwy.

Oprócz polegania tylko na swoich umiejętnościach, możesz także warzyć i pić mikstury, które tym razem są nieco proste w wytwarzaniu i użyciu. Podczas gdy zwykły poziom trudności nie zapewni solidnych wyzwań, nadal będziesz mieć kilka zastosowań mikstur, pod warunkiem, że nie przedawkujesz toksycznych płynów.

Jednym z aspektów gry, który jest trochę przeciwko tobie, jest kamera, z którą trudno się zmagać, a także sterowanie, ponieważ Wiedźmin 3 nie działa tak dobrze za pomocą myszy i klawiatury. Po patchu 1.03 sytuacja jest nieco lepsza, ale kontroler jest nadal zalecany, jeśli naprawdę chcesz cieszyć się grą RPG.

Kolejną trudną funkcją jest walka konna, ponieważ Geralt może atakować wrogów, jadąc na swoim wiernym rumaku, Płotce. Niestety, jest to dosłownie trafienie i chybienie, ponieważ ustawianie zamachów mieczem jest dość trudne, zarówno przeciwko wrogom na ziemi, jak i tym na koniach. W związku z tym często lepiej jest zejść z konia i walczyć w normalny sposób.
Możesz także skorzystać z nowej kuszy, którą można ulepszyć zarówno pod względem mocy, jak i różnorodności w zakresie bełtów. Niestety nie wykorzystasz go aż tak bardzo, bo wrogowie potrafią bardzo szybko zamykać luki. Mimo to podczas walki z latającymi wrogami ważne jest, aby sprowadzić ich z powrotem na ziemię.

System zarządzania umiejętnościami i ekwipunkiem jest również nieco bardziej dopracowany, dzięki czemu gracze mogą łatwo dowiedzieć się, co mogą poprawić i jakim sprzętem mogą żonglować. Możesz wykuwać nowe elementy zbroi o różnych wzorach i wyglądzie u kowali rozsianych po całym świecie, ale jest kilka problemów. Najpierw musisz znaleźć lub kupić schematy, posiadać potrzebne materiały, a następnie znaleźć kowala broni lub zbrojmistrza. Najwyraźniej każdy kowal w świecie gry wyspecjalizował się w jednym lub drugim, co prowadzi do pewnej frustracji.

Inną dość restrykcyjną funkcją jest zdobywanie kolejnych poziomów, ponieważ możesz wydawać punkty atrybutów na ulepszanie umiejętności walki, znaków magicznych lub alchemii, ale jednocześnie możesz mieć aktywnych tylko kilka z nich. Chociaż możesz je zmieniać w locie, ich złożoność jest nieuzasadniona.

Wrogowie są dość zróżnicowani, od zwykłych utopców po gigantyczne, ogromne bestie, w tym cyklop, harpie i wiele innych. Każdy z nich wykorzystuje inne wzorce i strategie, więc gracze powinni zawsze zachować czujność i dostosowywać swoje style.

Zdecydowanie najbardziej imponującym aspektem Wiedźmina 3 jest jednak otwarty świat. Istnieje wiele gier RPG z dużymi światami, ale niewiele pasuje do środowiska magnum opus CD Projekt Red. Nie tylko jest wypełniony wieloma osadami, wioskami, miasteczkami lub miastami, takimi jak Novigrad, ale wydaje się, że świat jest żywy. Podczas przemierzania zobaczysz wiele różnych rzeczy, od powieszonych bandytów po wędrujące potwory, po wszelkiego rodzaju sytuacje generowane proceduralnie, które mogą, ale nie muszą, wzbudzić twoje zainteresowanie.

Podczas gdy wędrówka po świecie jest świetna, szybkie podróżowanie jest nieco krótsze, ponieważ można to zrobić tylko przy nielicznych i oddalonych od siebie znakach drogowych. W związku z tym przygotuj się na spacer lub jazdę na koniu przez dłuższy czas, zanim będziesz mógł skrócić czas podróży.

Wreszcie, żyjąc życiem potężnego wiedźmina, możesz także zaangażować się w gry Gwent, nową grę karcianą wymyśloną przez CD Projekt Red, która ma sporo ciekawych mechanizmów. Wielu NPC jest dobrze zorientowanych w mini-grze, ale potrzebujesz kilku meczów, zanim naprawdę zrozumiesz jej złożoność.

Wizualizacje Wiedźmina 3 wywołaył spore kontrowersje przed swoim debiutem ze względu na obniżenie oceny między wczesnymi filmami lub zrzutami ekranu, a nowszymi przebłyskami RPG. Chociaż jasne jest, że CD Projekt Red początkowo chciał mieć o wiele bardziej imponującą grafikę niż to, co oferuje teraz w Wiedźminie 3, nie oznacza to, że tytuł powinien zostać zdyskwalifikowany.
Wygląda niesamowicie w większości momentów, zachowuje stałą liczbę klatek na sekundę i jest wypełniony wspaniałymi efektami, animacjami lub teksturami. Są chwile, kiedy sprawy zwalniają lub kamera nie chce współpracować, ale są to nieliczne i dalekie od siebie.

Na szczególną uwagę zasługuje wersja na PC, gdy działa na kartach graficznych Nvidii, ponieważ CD Projekt Red oferuje wiele różnych funkcji GameWorks, takich jak PhysX, HairWorks, HBAO+ czy rzeczywiste niszczenie środowiska. Podczas gdy niektóre z tych funkcji miały poważny wpływ na wydajność w oryginalnej wersji, wraz z łatką 1.03 możesz je bezpiecznie włączyć i cieszyć się wspaniałymi efektami.

Ścieżka dźwiękowa jest po prostu niesamowita, dostarcza nie tylko orkiestrowe partytury, ale także nawiedzony wokal podczas odkrywania świata. Aktorstwo głosowe jest na najwyższym poziomie, a Geralt i reszta głównej obsady zachwycają się swoimi występami. Nawet przypadkowi mieszkańcy wioski brzmią wiarygodnie, podczas gdy niektóre potwory, które potrafią mówić, dostarczają dość groźnych zagrożeń.

Kolejnym rozczarowaniem jest to, że na pewno będziesz musiał przynajmniej przeczytać fabułę poprzednich gier, aby zrozumieć, co dzieje się przez większą część gry. Byłoby miło mieć na początku podsumowanie kluczowych punktów fabuły poprzednich gier, aby umożliwić nowym graczom nadrobienie zaległości, tak jak miało to miejsce w przypadku serii Mass Effect. Rozumiem, że byłoby to trudne ze względu na decyzje zmieniające fabułę, które można było podjąć w poprzednich grach, ale przynajmniej podsumowanie głównych bohaterów byłoby przydatne.

CD Projekt stworzył wciągającą i wciągającą grę, która radzi sobie z niektórymi dość trudnymi problemami, takimi jak przemoc domowa, w zaskakująco dorosły jak na grę wideo sposób. Gra jest zabawna, wymagająca i czasami piękna, i z pewnością jest warta zakupu, nawet jeśli wymaga trochę czytania w tle.

Natomiast mimo swej powtarzalności, gra ta jest naprawde ciekawym tytułem oraz jest warta swojej ceny. Każdemu kto jest w stanie poświęcić te pare złotych, polecam zakup tej sentymentalniej gry. ogółem gry od CD Projekt zawsze mają w sobie coś takiego, co skupia swoją uwagę, a gry tego producenta, często stają się hitem na skalę światową. Dodatkowo grę napisał nasz rodak co jeszcze bardziej zachęca do zakupu =)

Pozdrawiam

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy