grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

8

inceptisire

2 lata temu

Among us - zabójca wśród załogi statku kosmicznego!

CZYM JEST AMONG US?
Among Us (tłumacząc na język polski - pośród nas) jest grą strategiczną multiplayer, która została wydana i opracowana przez InnerSloth w 2018 roku na Android, iOS i Windows, w 2020 na Nintendo Switch i w 2021 na PS4, PS5, Xbox One i Series X/S.
W sierpniu 2020 została zapowiedziana druga część Among Us, jednakże została ona anulowana, gdyż studio wolało skupić się na pierwszej części.
Mimo, że gra istnieje od 2018, jej popularność wzrosła dopiero między 2019-2020. Dlaczego? Moje przypuszczenie jest takie, że ludzie na kwarantannie wykopali z nudów gry, których nikt nie znał. Być może chodziło też o powstały znikąd trend między streamerami, aby wśród widzów lub znajomych odnaleść zdrajcę, albo samemu nim zostać i wyeliminować całą załogę.
Among Us jest grą darmową na telefon, jednak aby mieć ją na komputer, należy ją zakupić. Żeby mieć ją na Nintendo, Xbox i PS również trzeba ją kupić.
Gra ta jest dla wszystkich dobra, dla początkujących i doświadczonych. Jak w każdej grze znajdą się tacy, którzy nowych wyzywają, ale nie należy się tym przejmować:)

NA CZYM POLEGA AMONG US?
Najnowsze aktualizacje bardzo zmieniły wygląd gry, jednakże większość zasad pozostało takich samych. Głównie chodzi o to, że graczy może być max 15, zabójców max 3. Zadaniem załogi jest wykonać wszystkie zadania i nie dać się zabić oraz odnaleść zdrajców, a zabójcy muszą wybić całą resztę oraz nie dać się złapać. W tej grze potrzebna jest umiejętność logicznego myślenia, aby z łatwością wygrać i weliminować przeciwnika. Przy okazji zgłasza się ciała, odbywa się rozmowa i głosuje się na osoby, które uważa się za winne. Istnieje też przycisk, który naciska się w awaryjnej sytuacji, również wtedy rozmawia się z graczami i się głosuje. Impostor za to może sabotować grę, może zamykać niektóre pomieszczenia, wyłączać prąd i światła, może również odpalić Reactor Meltdown lub Oxygen, a jeśli gracze ich nie naprawią, po upływie czasu impostor wygrywa grę.

SKĄD POMYSŁ NA STWORZENIE GRY?
Inspiracją do stworzenia Among Us była gra "Mafia". Na początku gra miała nazywać się "spacemafia", jednak potem nazwa została zmieniona.

ROLE W PODSTAWOWEJ GRZE
Among Us przeszło dosyć wiele zmian, jednakże w podstawowej grze nadal jest mało klas postaci, a żeby było ich więcej, można pobrać sobie mody, które urozmaicają grę o wiele więcej ról.
Podstawowe role to:
- crewmate = osoba niewinna, której zadaniem jest po prostu wykonać wszystkie zadania, pilnować się i znaleść impostora,
- impostor = osoba zabijająca, zdrajca; jej zadaniem jest zabić całą załogę i nie dać się wyrzucić przez niewinnych, ma dostęp do kratek wentylacyjnych, aby z łatwością uciec z miejsca zbrodni lub dostać się do wybranej ofiary,
- scientist = osoba taka jak crewmate, tylko, że może w każdej chwilii sprawdzić "vitals", czyli panel, w którym widać żywych graczy, oraz tych, którzy w danej rundzie zginęli,
- engineer = osoba taka jak crewmate, tylko, że może poruszać się przez kratki wentylacyjne,
- shapeshifter = osoba taka jak impostor, tylko, że może przybrać postać jakiegokolwiek gracza, aby wrobić go w morderstwo i samemu uratować się od zarzutów,
- ghost = crewmate po śmierci, może przenikać przez ściany oraz musi dokończyć zadania, aby pomóc wygrać żyjącym,
- guardian angel = crewmate po śmierci, robi to samo co ghost, tylko, że może ochronić żyjącą osobę, dając jej tarczę chroniącą przed zabójcą.

ROLE W MODACH
W modach do Among Us jest o wiele więcej ciekawych ról niż w grze podstawowej. Są to np.
- joker = osoba ta nie jest ani po złej, ani dobrej stronie, jej zadaniem jest zostać wyrzuconym ze statku i automatycznie wygrywa wtedy grę,
- shifter = może zamienić się rolami z innym graczem, ale jeśli zamieni się z impostorem, wtedy ginie,
- glitch = wygrywa, gdy zabije wszystkich; ma umiejętność hakowania graczy, aby nie mogli zgłaszać ciał, wykonywać zadań lub też shapeshifterowi uniemożliwić zamienianie się w innych graczy,
- medyk = osoba ta robi zadania tak jak crewmate, może jednak osobę umarłą przywrócić do życia,
- szeryf = osoba ta robi zadania jak crewmate, ale może wyeliminować podejrzaną osobę; jeśli trafi - załoga wygrywa, jeśli nie - umiera,
- detektyw = osoba ta robi zadania jak crewmate, ale musi załodze zadawać pytania tak, aby odnaleść oszusta, by go wyeliminować; w przyapdku pomyłki, grę wygrywa oszust,
- władca czasu = osoba robi zadania jak crewmate, ale może cofnąć czas o trzy sekundy i tą czynnością przywrócić do życia osobę, która chwilę temu umarła,
- lovers = osoby te robią zadania jak crewmate, ale w momencie gry jedno z nich umrze, umiera również drugie,
- swapper = osoba ta wykonuje zadania jak crewmate, ale może podczas głosowania zamienić głos dwóch graczy między sobą,
- jasnowidz = osoba ta wykonuje zadania, ale może sprawdzić czy gracz jest w drużynie dobrej, złej lub neutralnej,
- kapuś = osoba ta musi wykonać wszystkie zadania, aby dowiedzieć się kto jest zdrajcą,
- altruista = gracz, który może przywrócić do życia kogoś, ale sam ginie,
- dozorca = impostor, który może przenosić i ukrywać ciała,
- kamuflażysta = impostor, który może na jakiś czas zmienić wszystkich graczy na szary,
- górnik = impostor, który może stworzyć swoje dziury (wenty),
- skrytobójca = impostor, który może na chwilę stać się niewidzialny,

WYGLĄD POSTACI
Tworząc swoją postać, możesz zmienić jej kolor, założyć ubranko i nakrycie głowy, oraz kupić zwierzaka/mini crewmate'a (oba za tobą chodzą krok w krok).

All 19 Among Us Characters: Roles & Colors | Updated List 2022

TWORZENIE LOBBY
Tworząc własne lobby, możesz zmienić mapę, ilość impostorów, ilość spotkań, włączyć lub wyłączyć anonimowe głosowanie i zadania wizualne (dzięki którym da się stwierdzić kto jest crewmate a kto kłamie), zmienić czas na głosowanie i dyskusję, wizję i szybkość gracza, dystans zabijania i cooldown zabijania, oraz zwiększyć lub zmniejszyć ilość zadań. Może również zwiększyć ilość oraz szansę na bycie shapeshifterem, engineerem, scientistem lub guardianem.MAPY W AMONG US
W każdej z tych map znajdują się inne pomieszczenia i inne zadania (jest ich więcej lub mniej, w zależności od wielkości mapy i od wyborów Hosta Lobby). Są zadania takie same na każdej z map, są też pomieszczenia które są na każdej z tych map. Jeśli dużo się gra, to z łatwością zapamiętasz każdą z nich, ale można też mieć lekki problem.

a) The Skeld - podstawowa mapa w grze, najmniejsza i najłatwiejsza do zapamiętania. Oto ona z góry, wraz z przejściami w kratkach wentylacyjnych:
Why The Skeld is the best map in Among Us

b) Mira HQ - nieco większa mapa od The Skeld, ale nadal dosyć prosta. Oto ona z lotu ptaka, razem z kratkami wentylacyjnymi:


c) Polus - jeszcze większa od dwóch poprzednich, dosyć trudna do ogarnięcia. Oto ona widoczna z góry, razem z kratkami wentylacyjnymi:
Among Us Polus Map Guide – Map, Vents, & Tips for Moving Around

d) The Airship - największa mapa, skomplikowana i trudna do zapamiętania. Oto ona z lotu ptaka, wraz z kratkami wentylacyjnymi:
Among Us maps: vent locations, emergencies, and visual tasks | PCGamesN

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy