logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

Iwo6443431

1 rok temu

Battlefield 2042, recenzja na temat tej gry

Dziś poruszę temat znanej chyba wszystkim już gry Battlefield, lecz wyjątjkowo w wersji 2042, która mi osobiście mimo wszystko przypadła do gustu. Dlaczego? o tym dowiecie się w tej recenzji.

W niedalekiej przyszłości ekstremalne zjawiska pogodowe i katastrofy ekologiczne spowodowane zmianami klimatu destabilizują kraje na całej planecie, powodując, że ponad miliard uciekających uchodźców połączy się w nową klasę beznarodowych wygnańców, zwaną w skrócie „Bez patriotów” lub „Bez Pata”. Te nie-klepanie działają teraz jako najemnicy dla różnych supermocarstw w ich wojnach proxy, próbując kontrolować przewagę taktyczną w różnych rozdartych pogodzie, teraz opuszczonych miastach / lokalizacjach na świecie.

Wygląda na grę, w którą chciałbyś dobrze zagrać. Mikstura Metal Gear Solid i World War Z (książka, a nie gra). Cóż, gdybym ci powiedział, że to założenie Battlefield 2042. Co jeśli ci powiem, Battlefield 2042 nie zawiera trybu dla jednego gracza wraz z tym założeniem. Czy wiele chaotycznych, szalonych, prawie otwartych trybów gry wieloosobowej wymaga nawet założenia lub stawki? Dowiedzmy Się.

Battlefield 2042 to strzelanka FPS opracowana przez DICE i wydana przez Electronic Arts. Gra została wydana 19 listopada 2021 roku na systemy Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series X i Series S.

Dlaczego tak wygląda przebieg zdarzeń, tak na siłę i tak powtarzalnie?
Wchodząc do Battlefield 2042, wiedziałem, że ta gra nie ma kampanii ani żadnego trybu dla jednego gracza. Więc kiedy zostałem potraktowany przerywnikami filmowymi tworzącymi ten bezprawny świat Bez Pata, byłem trochę zaskoczony. Gdybym coś przeoczył, gdyby cień Battlefield rozpoczął kampanię. W przypadku gry, która nie ma trybu dla jednego gracza, z pewnością zawiera wiele przerywników. Dostępne są filmy instruktażowe wyjaśniające różne tryby, filmy wprowadzające o każdym operatorze/żołnierze, którego masz do dyspozycji, oraz oczywiście filmowa sekwencja otwierająca, która tworzy świat Battlefield 2042.

Ale na co? To jest pytanie, które mi pozostało, gdy ustawiam się w kolejce do mojego szybkiego meczu, przenosząc mnie i mój ładunek do innego rozległego metra zakopanego w połowie na pustyni, wraz z 64 innymi, gotowymi do zmierzenia się z 64 po drugiej stronie z ekstremalną uprzedzenie. Nie ma tu żadnej stawki, żadnej motywacji do zabicia innych facetów poza tym, że jest w drugiej drużynie. Nie obchodzi mnie, czy reprezentujesz Polskę w jednej grze, a Rosję w drugiej. Nie obchodzi mnie, czy nadchodząca w moim kierunku burza piaskowa to ekstremalne warunki pogodowe, których wcześniej nie widziano. Wszystko to jest po prostu wymuszone, aby poczuć się jak gdyby byłoby to coś noego.
Battlefield 2042 próbuje udostępniać zawartość i opcje na wielu frontach, ale podobnie jak armia traci na tym koncentrację i intensywność. Tym razem Battlefield 2042 chwali się zwiększoną liczbą graczy na konsolach obecnej/nowej generacji (w zależności od tego, czy posiadasz jedną) i obiecuje wydarzenia pogodowe, takie jak burze piaskowe i tornado, które wpłyną na rozgrywkę. Tym razem starają się również zaoferować bardziej konfigurowalne wyposażenie, wszystko w celu wymieszania klasycznej formuły Battelfield. W większości przypadków jednak rozgrywka zmienia się bardzo niewiele, w niektórych nawet jest gorsza.

All Out Warfare, tryb, który najlepiej znają gracze, ma 2 podtryby: Podbój i Przełamanie. Spośród nich Podbój jest najbardziej rozpoznawalnym trybem. Rozmieszczone na rozległych mapach, zespoły przejmują kontrolę nad różnymi punktami na mapie, zdobywając punkty za wszystko w słońcu dla wielu graczy, zabijając, asystując, broniąc się, dopóki jedna z drużyn nie zdobędzie wystarczającej liczby punktów do zwycięstwa. Podczas gdy ogromne strefy wojenne Battlefield zawsze były czynnikiem wyróżniającym, myślę, że tym razem urosły one zbyt duże dla własnego dobra.

Aby pomieścić 128 graczy, punkty kontrolne są tak daleko od siebie, że każda inicjatywa ostatecznie rozpada się na mniejsze potyczki, a nie skoordynowany wysiłek, aby zdobyć lub obronić teren. Dodatkowo brak czatu głosowego przy uruchomieniu oznacza, że ​​nie ma prawdziwego sposobu na koordynację wysiłków, które i tak są chaotyczne ze względu na ogromną liczbę zaangażowanych. Następnie brakuje jasności ról; w Battlefield 2042 chodzi o 10 operatorów w stylu COD zamiast standardowych, bardziej restrykcyjnych 4 typów żołnierzy. Każdy No-Pat ma swoje specjalne zdolności, ale ich standardowe wyposażenie (to, którego będziesz używać przez większość gry) może być mieszanką wszystkiego. Tak więc klasa medyka może wyposażyć się w broń szturmową, wsparcie może wybrać wyposażenie snajperskie i tak dalej. Oznacza to, że ludzie zwykle wybierają samowystarczalne wyposażenie, a to oznacza, że ​​niektóre umiejętności i broń są osaczane w rogach, podczas gdy inne są całkowicie ignorowane. Nie wspominając już o tym, że żaden medyk nie słucha cię, gdy wykrwawiasz się 10 metrów od nich, a wszyscy wokół ciebie chwytają się najbliższej płaskiej powierzchni, gdy tylko się odrodzisz.
Ten sam problem występuje również w Przełamaniu. Jednak ponieważ struktura trybu jest znacznie bardziej uproszczona, a rozgrywka jest prosta, stał się on moim trybem podstawowym. Przełom, przypisuje ci rolę atakującą lub broniącą, z polem bitwy podzielonym na sektory, a każdy sektor na punkty kontrolne. Przejmij wszystkie punkty kontrolne w sektorze, a drużyny atakujące kontrolują sektor, spłukując i powtarzając czynność, aż cała mapa znajdzie się pod ich kontrolą. Drużyna atakująca ma jednak tylko skończoną liczbę odrodzeń, w przeciwieństwie do drużyny broniącej, która ma nieograniczoną liczbę punktów, a jeśli stracą wszystkie swoje punkty wsparcia przed przejęciem całej mapy, drużyna broniąca się wygrywa. Sektor raz przechwycony nie może zostać ponownie utracony i nie można przejąć sektora przed przejęciem poprzedniego. Oznacza to, że bitwa zawsze toczy się naprzód w jasnym kierunku i ma wyraźne wyczucie tempa, dzięki czemu wiesz, gdzie jesteś potrzebny. Dodatkowo skupienie walki na mniejszej części mapy pozwala na bardziej organiczną współpracę między graczami.

Poza tymi trybami dużo mówiono o Portalu. Tryb portalu to w zasadzie niestandardowy edytor meczów/map, w którym gracz może mieszać i dopasowywać oraz wymyślać własny koktajl zasad i zabawy. Na przykład, jeśli chcesz, możesz wziąć No-Pats z Battlefield 2042, zmierzyć się z drużyną żołnierzy z Bad Company 2 na jednej z map z Battlefield 3. Dlaczego, bo chciałeś. Brzmi fajnie. Jasne, czy możesz wymyślić, jak to zrobić. Na PS5, gdy tylko wejdziesz w tryb portalu, pojawi się opcja przejścia do trybu dostosowanego do Battlefield 3, Bad Company 2 i Battlefield 1942. Spróbuj jednak pomieszać je zgodnie z obietnicą maszyny propagandowej i musiałbyś zmienić nazwę typu dopasowania niestandardowego z opcjami farsowymi. Jest jednak sposób na zrobienie tego, co chcesz, ale w tym celu musisz wejść na portal.battlefield.com. Tam będziesz mógł wprowadzić pożądane zmiany, sprowadzając się do kontrolowania, ile szkód może wyrządzić konkretny operator. Po utworzeniu meczu swoich marzeń możesz zaimportować go na swoją konsolę, korzystając z rynku społeczności. Zdumiewa mnie to, że ta opcja nie jest wbudowana w PS5, a gra nie informuje o tym ciebie. Jasne, trudno jest stworzyć pakiet do edycji na konsole, ale spójrz na Dreams. A jeśli pakiet jest tak szczątkowy, przynajmniej zapewnij sobie jakiś tryb edycji, zamiast całkowicie polegać na społeczności.
Wreszcie strefa zagrożenia. Aby przyciągnąć klientów Escape From Tarkov, Battlefield 2042 przedstawia ten nowy tryb, w którym czteroosobowa drużyna jest umieszczana na mapie w celu zebrania jak największej liczby dysków z danymi rozsianych po mapie. Rywalizując z ośmioma innymi drużynami, takimi jak ty, i grupą wrogów kontrolowanych przez sztuczną inteligencję, strefa zagrożenia nie pozwala na odrodzenie, a punkty liczą się tylko wtedy, gdy twoja drużyna jest w stanie skutecznie wyodrębnić dowolne dyski. Przy zaledwie 2 oknach ekstrakcji w jednej grze i tylko jednej lokalizacji na ekstrakcję, strefa zagrożenia może stać się naprawdę stresująca i bardzo szybko. Jest to tryb, który najlepiej bawi się ze znajomymi, zwłaszcza kompetentnymi przyjaciółmi, i sądzę, że w tym roku może okazać się trybem usypiania. Choć zdecydowanie nie jest tak głęboko zmechanizowany jak The Hunt czy nawet Escape From Tarkov, Hazard Zone wciąż oferuje fanom Battlefield zupełnie nowy sposób na sprawdzenie swoich umiejętności.
Powinienem wspomnieć, że grałem w grę na PS5 i przez większość czasu nie napotkałem żadnych problemów graficznych ani technicznych. Zdarzało się, że wrogowie i sojusznicy ględzili przede mną, ale można się tego spodziewać przy grach wieloosobowych na taką skalę. I chociaż Battlefield 2042 to doświadczenie stworzone dla wielu graczy, jeśli masz ochotę, możesz zdecydować się na podbój i przełamanie solo lub w kooperacji, a sztuczna inteligencja zajmie resztę butów. W żadnym wypadku nie jest to kampania, ale najbliższa jej.

 

Podsumowując
Należy zwrócić uwagę, jak Battlefield 2042 radzi sobie w większości z tym, do czego dąży. Dziś jednak gra tylko dla wielu graczy, pochodząca od wielkiego wydawcy, z budżetem AAA i cenami, to po prostu za mało. Widzieliśmy to w Far Cry 6, widzieliśmy to w Call Of Duty Vanguard. Samo utrzymanie status quo już nie wystarcza. Musimy przesuwać granice i choć na pierwszy rzut oka wygląda na to, że Battlefield 2042 poczynił pewne kroki w tym niezbadanym kierunku, w końcu po prostu trzyma się tego samego przodu, bojąc się zapuszczać i zdobywać nowe granice.

Dodam Jeszcze, że gra ta naprawdę poszła w dobrym kierunku i rozwija się zachwycając graczy corazto nowszymi tytułami, które potrafią, jak nie każda losowa gra, przyciągnąć uwagę każdego gracza, przez co aż chce się grać.

Warto też wspomnieć o grafice, która również jest nieziemsko zaskakująca i pełna smaczków. Sama fabuła Przyzwyczaja nas do widoków karabinów i obrazów wojny, co z biegiem lat stało się już trochę przytłaczające, lecz gra ta napewno jest warta zakupu.

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022