Czym jest Conflict Of Nations?
To darmowa gra strategiczna czasu rzeczywistego wydana w 2016 roku przez niemieckie studio Bytro we współpracy z maltańskim Dorado Games. Podstawowym celem gry jest doprowadzenie wybranego przez nas państwa do dominacji nad światem.
Po założeniu konta natychmiastowo możemy przejść do naszej pierwszej rozgrywki stanowiącej przy okazji samouczek. Gra proponuje rozgrywki międzynarodowe, jak w języku regionalnym, w tym w polskim. Ze szkolenia dowiemy się, że wcielamy się w rolę prezydenta wybranego na początku państwa, który musi sprostać realiom trzeciej wojny światowej i korzystając z nowoczesnej technologii militarnej zdobyć jak największą dominację nad światem lub jego częścią (zależnie od wybranego trybu rozgrywki).

Mamy do dyspozycji siedem podstawowych materiałów, na których zdobyciu z pewnością powinno nam zależeć:
- zaopatrzenie,
- komponenty,
- paliwo,
- elektronika,
- rzadkie surowce,
- zasoby ludzkie,
- pieniądze.

Dodatkowo gra posiada walutę przypisaną do samego gracza, a nie jego rozgrywki - złoto, za które możemy przyśpieszyć nasze akcje lub zdobyć nieco zasobów. Waluta ta może zostać zdobyta poprzez zwycięstwo w rozgrywce lub zakupiona.
Przede wszystkim gra skupia się na aspekcie militarnym państwa. Naszym podstawowym zadaniem jest rozwijanie technologii maszyn, budowanie obiektów strategicznych i produkcyjnych oraz rekrutowanie armii. Nie zapominajmy jednak o niezwykle istotnej dyplomacji i handlu.
Handel - nasze państwo ma prawo uczestniczyć na rynku, gdzie za ustaloną cenę możliwy jest zakup konkretnego materiału. Możemy również sami sprzedać coś w zamian za gotówkę.
Dyplomacja - do dyspozycji mamy także chaty prywatne, które pozwalają nam porozumiewać się między graczami. Należy jednak uważać, gdyż wiadomości mogą zostać przechwycone przez wrogi wywiad. Dostępne są też koalicje, zwykle składające się z trzech graczy. Koalicje mogą współpracować ze sobą militarnie, udostępniać teren wojskom sojusznika i razem zwyciężyć zdobywając odpowiednią ilość punktów zwycięstwa. Punkty zwycięstwa zdobywamy natomiast głównie poprzez ilość terenów. W celu propagandy możemy wykorzystać CON News, które zawsze dostarczając nam przydatnych informacji i statystyk pozwoli nam na napisanie własnego artykułu.

A teraz sedno gry, czyli sama wojna. W zależności od tego, jakie posiadamy państwo, nasze podejście do sprawy powinno się nieco różnić. Jako potęga lub państwo otoczone przez sztuczną inteligencję (która kieruje mniejszymi państwami) powinniśmy jak najszybciej przystąpić do ataku, by zdobyć konieczne do rozwoju terytoria. Jako terytorium otoczone przez głodnych sąsiadów konieczne będę zawiązanie sojuszu i przemyślenie, czy przypadkiem atak nie narazi nas na porażkę. To, co powinniśmy robić z pewnością, to rozwijać nasze drzewko technologiczne pozwalające nam na różne badania zależnie od rodzaju państwa. Badania pozwolą nam na rekrutowanie nowych jednostek z następujących kategorii:
- piechota,
- jednostki opancerzone,
- jednostki wsparcia,
- śmigłowce,
- myśliwce,
- jednostki ciężko opancerzone,
- jednostki morskie,
- okręty podwodne,
- rakiety,
- oficerowie,
- sezony (czyli maszyny zdobyte w czasie sezonów gry zmieniających się co jakiś czas).