logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

4

Lemonade899

5 miesięcy temu

Conflict Of Nations - gra godna polecenia?

Czym jest Conflict Of Nations?

To darmowa gra strategiczna czasu rzeczywistego wydana w 2016 roku przez niemieckie studio Bytro we współpracy z maltańskim Dorado Games. Podstawowym celem gry jest doprowadzenie wybranego przez nas państwa do dominacji nad światem.

Po założeniu konta natychmiastowo możemy przejść do naszej pierwszej rozgrywki stanowiącej przy okazji samouczek. Gra proponuje rozgrywki międzynarodowe, jak w języku regionalnym, w tym w polskim. Ze szkolenia dowiemy się, że wcielamy się w rolę prezydenta wybranego na początku państwa, który musi sprostać realiom trzeciej wojny światowej i korzystając z nowoczesnej technologii militarnej zdobyć jak największą dominację nad światem lub jego częścią (zależnie od wybranego trybu rozgrywki).

Mamy do dyspozycji siedem podstawowych materiałów, na których zdobyciu z pewnością powinno nam zależeć:

 • zaopatrzenie,
 • komponenty,
 • paliwo, 
 • elektronika,
 • rzadkie surowce, 
 • zasoby ludzkie,
 • pieniądze.

Screen Shot 2018-02-19 at 14.19.37.png

Dodatkowo gra posiada walutę przypisaną do samego gracza, a nie jego rozgrywki - złoto, za które możemy przyśpieszyć nasze akcje lub zdobyć nieco zasobów. Waluta ta może zostać zdobyta poprzez zwycięstwo w rozgrywce lub zakupiona.

Przede wszystkim gra skupia się na aspekcie militarnym państwa. Naszym podstawowym zadaniem jest rozwijanie technologii maszyn, budowanie obiektów strategicznych i produkcyjnych oraz rekrutowanie armii. Nie zapominajmy jednak o niezwykle istotnej dyplomacji i handlu.

Handel - nasze państwo ma prawo uczestniczyć na rynku, gdzie za ustaloną cenę możliwy jest zakup konkretnego materiału. Możemy również sami sprzedać coś w zamian za gotówkę.

Dyplomacja - do dyspozycji mamy także chaty prywatne, które pozwalają nam porozumiewać się między graczami. Należy jednak uważać, gdyż wiadomości mogą zostać przechwycone przez wrogi wywiad. Dostępne są też koalicje, zwykle składające się z trzech graczy. Koalicje mogą współpracować ze sobą militarnie, udostępniać teren wojskom sojusznika i razem zwyciężyć zdobywając odpowiednią ilość punktów zwycięstwa. Punkty zwycięstwa zdobywamy natomiast głównie poprzez ilość terenów. W celu propagandy możemy wykorzystać CON News, które zawsze dostarczając nam przydatnych informacji i statystyk pozwoli nam na napisanie własnego artykułu.

A teraz sedno gry, czyli sama wojna. W zależności od tego, jakie posiadamy państwo, nasze podejście do sprawy powinno się nieco różnić. Jako potęga lub państwo otoczone przez sztuczną inteligencję (która kieruje mniejszymi państwami) powinniśmy jak najszybciej przystąpić do ataku, by zdobyć konieczne do rozwoju terytoria. Jako terytorium otoczone przez głodnych sąsiadów konieczne będę zawiązanie sojuszu i przemyślenie, czy przypadkiem atak nie narazi nas na porażkę. To, co powinniśmy robić z pewnością, to rozwijać nasze drzewko technologiczne pozwalające nam na różne badania zależnie od rodzaju państwa. Badania pozwolą nam na rekrutowanie nowych jednostek z następujących kategorii:

 • piechota,
 • jednostki opancerzone,
 • jednostki wsparcia,
 • śmigłowce,
 • myśliwce,
 • jednostki ciężko opancerzone,
 • jednostki morskie,
 • okręty podwodne,
 • rakiety,
 • oficerowie,
 • sezony (czyli maszyny zdobyte w czasie sezonów gry zmieniających się co jakiś czas).
 
Do produkcji często przydadzą się specjalne budynki, jak biuro werbunkowe lub tajne laboratorium uzbrojenia. Takie budynki możemy stawiać tylko w naszych miastach, które były nasze od początku, lub które wcześniej zaanektowaliśmy. Gra kończy się przy zdobyciu wcześniej wspomnianych punktów zwycięstwa.
 
Jak napisałem na początku, jest to gra czasu rzeczywistego. Oznacza to, że czas potrzebny na wykonanie zadania można liczyć w godzinach, a cała rozgrywka może trwać nawet miesiąc. To i różnorodność broni sprawiają, że Conflict Of Nations jest przede wszystkim grą strategiczną. Oczywiście nie jest wymagane stałe obserwowanie zmian. Wystarczy spojrzeć na grę trzy razy dziennie (a w późniejszym etapie nawet rzadziej), wydać odpowiednie rozkazy i zająć się swoimi sprawami.  Gra kończy się, gdy zdobędziemy odpowiednią ilość punktów zwycięstwa zależnie od rozgrywki. A jakie konkretnie rodzaje rozgrywki oferuje nam Conflict Of Nations?
 • III Wojna Światowa - standardowy tryb gry, w którym stajemy na czele jednego z państw całego świata i staramy doprowadzić się je do przewagi.
 • Punkt Zapalny - w tym przypadku rozgrywka dzieje się głównie w Europie, a także części Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Podczas, gdy Rosja odbudowuje się na nowo USA chce utrzymać rangę supermocarstwa.
 • Apokalipsa - do standardowej rozgrywki dochodzą zombie stanowiące poważne zagrożenie dla każdego państwa.
 • Rising Tides - do mapy dochodzi dziesięć miejsc o szczególnym znaczeniu strategicznym, których należy chronić z wszelką cenę.
 • Red vs Blue - świat dzieli się na dwa ściśle współpracujące ze sobą sojusze.

Tryby mieszają się oraz posiadają własne odmiany tworząc naprawdę pokaźny pakiet rozgrywek. Ponadto różnią się prędkością płynącego czasu (klasyczny lub czterokrotnie szybszy).

Dodatkową opcją gry jest dołączenie do sojuszu poza rozgrywką z którym walczyć możemy o miejsce w rankingu w rozgrywkach drużynowych. 

Czy Conflict Of Nations to gra godna polecenia?

Moim zdaniem - tak. Jest to po pierwsze gra darmowa stanowiąca dobrą alternatywę dla płatnych odpowiedników. Mikropłatności są odczuwalne, ale nie zaburzają rozgrywki. Nietypowy sposób prowadzenia gry daję naprawdę dużo zabawy, a zwycięstwo jest tym bardziej satysfakcjonujące. Społeczność jest rozbudowana i otwarta na różne grupy odbiorców. Tytuł oferuje liczne opcje i możliwości, które są przytłaczające na początku, z czasem jednak zaczynają cieszyć. Ostatecznie dla wielu gra powinna być naprawdę interesującym doświadczeniem.

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022
cookie

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookie (więcej informacji)