grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

8

Wicia20

1 rok temu

Czy Minecraft jest fajną grą?

Czy Minecraft jest fajną grą?

 

   Witam wszystkich graczy. Jeśli czytasz ten artykuł, to zapewne grasz, grałeś lub przymierzasz się do rozpoczęcia swojej przygody z grą Minecraft. Jest to kultowa gra komputerowa firmy Microsoft, ale dla wielu kojarzy się ze studiem Mojang. Dlaczego? Ponieważ pierwotnym twórcą Minecrafta był właśnie Mojang. 

    Gra polega na tworzeniu świata, to znaczy swojego schronienia, na przykład domu, willi, groty w jaskini lub innych miejsc do zamieszkania przez naszą postać, to znaczy Steve’a. Gdy gracz jest wystarczająco dobrze uzbrojony, czyli posiada dobrze zbudowaną zbroję, narzędzia, może wybrać się na podbój innych wymiarów. Są to: piekło i kres, częściej nazywany endem. End, z języka angielskiego, oznacza koniec. Jest to nawiązanie do gry, ponieważ w endzie walczymy z wielkim smokiem, a kiedy go pokonamy, następuje koniec gry. Na szczęście dalej możemy grać na tym świecie, dalej go eksplorować i przeżywać niespotykane przygody.     

                                                                                                      

 

Grafika w grze Minecraft

   W Minecrafcie mamy do czynienia z kwadratami, sześcianami. Wszystko wokół nas, drzewa, ziemia, woda, nawet nasza postać, jest zbudowana z malutkich sześcianów. Może się wydawać, że opisuję najniższe ustawienia graficzne dla najsłabszego i najbardziej starego komputera świata. Nic bardziej mylnego. Ta gra po prostu tak ma wyglądać- wszędzie kwadraty. Dzięki temu gra ma niespotykany nigdzie indziej wygląd i urok. 

   W Minecraft mamy wiele, wiele pakietów ze skinami zarówno do naszego bohatera, jak i do bloków. Blok jest to podstawowa miara w Minecraft. Na przykład drzewo jest zbudowane z kilku ustawionych pionowo bloków drewna i kilkudziesięciu bloków liści, powierzchnia ziemi jest zbudowana z poziomo ułożonych bloków ziemi, piasku, kamienia i tym podobnych materiałów. Wracając do myśli przewodniej, posiadając kilka pakietów skórek do bloków możemy wybrać, jak ma wyglądać blok ziemi, rudy złota, szlamu. Będą się one różniły głównie barwą, ale może także wielkością pikseli. Oczywiście, trzeba przeważnie za te pakiety zapłacić. Są też darmowe, ale z reguły nie są one bardzo ciekawe i nie mogą się równać płatnym. Jako kilka przykładów pakietów można wymienić: Halloween, Skyrim, Fallout, Realistyczny. Są to zestawy dla bloków. Z kolei dla postaci są różne skiny, także bezpłatne i płatne. Na przykład są skiny potworów, postaci z innych gier.                           

 

  Tryby w Minecraft

    W Minecraft mamy dwa główne tryby gry: tryb tworzenia( creative), oraz przetrwanie( survival). Są to zupełnie odmienne tryby, ale cel gry pozostaje ten sam- zbudowanie schronienia i pokonanie smoka. Teraz pokrótce omówię każdy z nich osobno.                  

 

Tryb tworzenia. Mamy w nim wszystkie materiały pod ręką, co oznacza, że nie musimy na przykład kopać kamienia czy wydobywać węgiel, ponieważ mamy go od razu w swoim ekwipunku.   

                                                                                                                           

Tryb przetrwania. Różni się od drugiego trybu tym, że nie mamy wszystkich materiałów w nieograniczonej ilości w ekwipunku. Musimy je samemu wydobywać, co nie zawsze jest łatwe. Posłużę się tutaj przykładem surowców, a dokładniej minerałów. Jednym z najrzadziej występujących minerałów w grze są diamenty. Są one bardzo rzadkie do znalezienia, występują głęboko pod powierzchnią ziemi. Gracz, aby zdobyć diamenty, czyli najbardziej pożądany minerał, dzięki któremu tworzy się najpotężniejsze zbroje i narzędzia w grze, musi się wybrać na długą przygodę do podziemi, drążyć nieskończenie długie korytarze podziemne, aby trafić na kilka bloków rudy diamentów, które następnie może wykopać, aby dostać diamenty. Jak widać, tryb przetrwania jest bardziej wymagający. Niestety, albo i stety, nie tylko na tym kończą się problemy gracza w tym trybie. Po pierwsze, gracz musi zadbać o swój poziom głodu. To oznacza, że musimy zabijać zwierzęta albo uprawiać rośliny, na przykład pszenicę, marchewki, ziemniaki i tak dalej. Poza tym, musimy uważać na poziom życia. To znaczy, że wdanie się w walkę z kilkoma potworami, może zakończyć się śmiercią postaci. Warto jeszcze wspomnieć o powietrzu podczas pływania pod powierzchnią, ponieważ jest ono ograniczone. Gdy się ono skończy, nasze punkty życia, czyli serduszka, będą ubywać, co przyczyni się do śmierci Steve’a. Obrażenia możemy otrzymać przez bardzo wiele czynników. Podstawowe z nich to obrażenia od mobów, czyli potworów, obrażenia od upadków, ognia, topienia się, uderzenia pioruna czy chociażby dotknięcia kaktusa.                                                                                                                                     

 

Zbroja 

Zbroja, jak łatwo można się domyślić, zapewnia nam ochronę przed obrażeniami. Może być ona stworzona ze skóry( jedyna zbroja, którą da się zafarbować na wybrany kolor za pomocą barwników), żelaza, złota i diamentów. W grze jest dostępna tak zwana kolczuga, ale jest ona niemożliwa do wytworzenia, można ją tylko znaleźć w skrzyniach rozsianych po całym świecie gry. Zbroję nakładamy poprzez naciśnięcie ikony danego elementu opancerzenia na wybrany slot w ekwipunku. Co ciekawe, możemy odkładać nasze zbroje na stojaki, dzięki czemu wnętrze naszego schronienia jest bardzo estetyczne i uporządkowane. Przecież gdy wracasz do domu to najpierw zdejmujesz kurtkę i odwieszasz ją na wieszak, prawda? Tak samo jest w Minecraft, ponieważ jest to gra oparta na prawdziwym świecie.

Narzędzia

W grze mamy dostępne kilka rodzai narzędzi. Są to między innymi miecz, kilof, siekiera, łopata, motyka, nożyczki, wiadro i tak dalej, i tak dalej. Każde z nich ma swoje zastosowanie. Należy jeszcze wspomnieć, że miecz, kilof, siekiera, motyka i łopata, mogą zostać wytworzone z różnych materiałów, to znaczy surowców. Są to drewno, kamień, żelazo, złoto i diament. Teraz opiszę w dużym skrócie zastosowanie każdego z wyżej wymienionych narzędzi. Należy pamiętać, że wypisałem tylko podstawowe i najczęściej używane narzędzia w grze.                                                                                                          

Miecz. Jest to narzędzie do walki i obrony. Uderzając mieczem zadajemy najwięcej obrażeń. Oczywiście im lepszy miecz, to znaczy wytworzony z lepszego materiału. to wartości obrażeń mogą rosnąć lub maleć.                                                                                              

Siekiera. Narzędzie do wydobywania drewna. Dzięki niej najszybciej kopiemy bloki drewna, desek, schodów i inne przedmioty wytworzone z drewna. Tak jak w przypadku miecza, im lepszy materiał, tym lepsza jest siekiera. Jednak nie zależy nam na wyższych obrażeniach( to też jest wartość zależna od materiału), a na szybkości wydobywania bloku. Analogicznie jak w przypadku miecza, lepszy materiał= lepsze narzędzie= lepsze parametry. Jest tak w przypadku każdego narzędzia, dlatego nie będę już tego dopisywał.                                      

Kilof. Służy on do wydobywania różnych bloków, poczynając od kamienia, przez minerały, kończąc na obsydianie, czyli zastygniętej lawie. Trzeba pamiętać, że niektóre minerały, jak diamenty czy złoto, wydobywa się za pomocą co żelaznym lub diamentowym kilofem. Jest tak z prostej przyczyny. Gdy wydobywamy rudę diamentu za pomocą kamiennego kilofa, to zniszczymy blok, ale nie dostaniemy minerału.                                                                            

Motyka. Służy do użyźniania ziemi pod uprawy. Jest to najmniej praktyczne i najrzadziej wytwarzane narzędzie w Minecraft.                                                                                   

Łopata. Jest to narzędzie służące do szybszego kopania niektórych bloków, takich jak ziemia i piasek.                                                                                                                  

Schemat przebiegu gry

Opiszę grę w trybie przetrwania, ponieważ to ona ma większy sens niż granie w trybie tworzenia.                                                                                                                         

Rozpoczynając swoją przygodę, rodzimy się na nieznanym terenie, nieznanym świecie. Trzeba zrobić wstępne oględziny okolicy, zebrać podstawowe surowce oraz pożywienie. Najlepiej jest to zrobić przed nastaniem nocy, ponieważ za jej panowania powstają potwory. Dążą one do śmierci gracza. Wyróżniamy następujące moby: zombie, szkielet, creeper, pająk, enderman. Są to potwory występujące na normalnym świecie. Pokonanie jednego potwora nie stanowi większego problemu, ale walka z większą hordą, zwłaszcza podczas pierwszej nocy, kiedy to nie mamy porządnych narzędzi i zbroi, jest bardzo niebezpieczna. Dlatego zawsze mówi się, że pierwsza noc jest najgorsza. Po nastaniu dnia, potwory zaczynają się palić od słońca, ale gdy schowają się w cieniu lub wejdą do wody, to zostaną przy życiu.                                                                                                                                  

Gdy wystarczająco się rozwiniemy, to znaczy będziemy posiadać bardzo dobrą zbroję i narzędzia, możemy wybrać się do piekła. Aby tego dokonać, musimy wybudować portal z kilku bloków obsydianu. Jest to jeden z twardszych  bloków, da się go wydobyć wyłącznie diamentowym kilofem. W piekle możemy spotkać zupełnie inne stwory, między innymi duchy, pigmeny, czarne szkielety. Naszym zadaniem w tym wymiarze jest odnalezienie twierdzy i zdobycie specjalnych, złotych różdżek. Zdobywamy je po zabiciu blaze’ów, które właśnie występują w twierdzach. Dzięki temu przedmiotowi możemy połączyć oko endu(dostajemy po zabiciu endermana w normalnym świecie) z właśnie tymi różdżkami, w celu utworzenia przedmiotu potrzebnego do przejścia do endu, czyli kresu- krainy smoka.

Później odszukujemy fortecę, w której lochach jest ukryty portal do endu. Gdy wskoczymy w niego, przenosimy się do endu, gdzie odbywamy walkę z najtrudniejszym potworem i bossem. Jest to smok endu, enderdragon. Po walce z nim, to znaczy po zabiciu smoka, następują napisy końcowe i możemy wrócić do swojego schronienia w normalnym świecie. Tak właśnie przebiega główny motyw gry Minecraft. Oczywiście pominięte zostały niektóre aspekty gry, takie jak wioski i handel, tworzenie mikstur i ulepszeń dla narzędzi oraz zbroi.Moje zdanie na temat Minecraft

Z pewnością jest to gra warta uwagi, sam w nią grałem kilka lat, zdarza mi się nawet od czasu do czasu w niego zagrać. Jest to jedna z moich ulubionych gier, pomimo tego, że jest to stosunkowo stara gra i ma już za sobą lata swojej świetności. Jednak mogę ją polecić każdemu, zwłaszcza, gdy gra się w niego na serwerze ze znajomymi. Jest to przednia zabawa, można tak spędzić wiele dni i nocy, nie tylko tych w Minecraft, ale także tych w prawdziwym życiu ;)

 

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy