grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

Iwo6443431

2 lata temu

Dota 2, długa recenzja o wyśmienitej grze

Dota 2 jest trudna, ale dla tych, którzy się zaangażują, czeka ogromna nagroda. Na pozór gra jest podobnym odwzorowaniem tworzącej gatunek (i wciąż aktualizowanej) modyfikacji Defense of the Ancients do Warcraft III, teraz przeniesionej do silnika Source firmy Valve. Niesamowity projekt gry czasami wystarczy, by powalić Cię na murawę, ale warto poświęcić wiele godzin: sukces w Dota 2 polega na nauce skutecznego żonglowania

 

zarówno szerokimi uderzeniami, jak i drobniejszymi szczegółami.

 

Jeśli nie znasz podstaw rozwijającego się gatunku MOBA, na rogach mapy pojawiają się dwie drużyny składające się z pięciu graczy. Każda drużyna musi współpracować w celu ostatecznego zniszczenia centralnej struktury – w przypadku Dota 2, Starożytnego – w bazie drużyny przeciwnej. W większości gier trwających około 40 minut i czasami przekraczających godzinę, obserwowanie, jak wroga forteca dramatycznie rozpada się i opada na ziemię, wydaje się ekscytującą zapłatą.

Te dwie drużyny, zwane Promienistymi i Mrocznymi, wspierają fale asystentów AI, zwanych creepami. Partie creepów pojawiają się w 30-sekundowych odstępach i wesoło ładują się po trzech ścieżkach mapy. W kępach pozostałej ziemi leży dżungla, w której pojawiają się liczni przeciwnicy AI, oferując lukratywne korzyści graczom, którzy z powodzeniem je pokonają. Wreszcie, aby powstrzymać obie drużyny przed zwykłym wkroczeniem do swojej bazy, każda drużyna otrzymuje trzy potężne wieże na każdej linii, które z łatwością przebijają się przez wrogich graczy na początku gry.

 

Twoja indywidualna zdolność kontrolowania i wpływania na rytm gry wynika z tego, jak dobrze radzisz sobie ze swoim bohaterem. W Dota 2 kontrolujesz głównie pojedynczą jednostkę, chociaż są wyjątki: niektórzy bohaterowie mogą przyzywać kontrolowanych sojuszników, takich jak niedźwiedzie, niemowlęta gargulce lub wilki; jeden wyjątkowo wszechstronny bohater można podzielić na trzy; a jeden przedmiot pozwala ci przejąć kontrolę nad niektórymi creepami. Dla każdej zasady w imponującym projekcie domków z kart Dota 2 jest zwykle przynajmniej jedna postać, która całkowicie ją ignoruje lub znajduje sposób na obejście jej za pomocą jednego ze 130-dziwnych przedmiotów dostępnych w sklepie podczas meczu. Na przykład spróbuj negować magiczne ataki za pomocą czarnego paska króla, oddawać obrażenia kolczugą z ostrzami lub szybko uderzać dwiema ostatecznymi umiejętnościami za pomocą kuli odświeżającej.

Celem większości graczy jest zgromadzenie jak największej ilości złota i doświadczenia, przy czym dochód jest dostarczany głównie poprzez zadawanie śmiertelnych ciosów wrogim creepom i graczom. Prawie zawsze łatwiej jest zebrać się w grupie na zbłąkanych wrogów, dlatego rzadko jest dobrym pomysłem bieganie samemu. Następnie mamy do czynienia z rozrzucaniem wszystkich ciężko zarobionych pieniędzy na ultra-potężne przedmioty ze sklepu, jednocześnie podnosząc swoje podstawowe statystyki i umiejętności, a następnie zmuszając wrogą drużynę do uległości w kilku walkach drużynowych pięć na pięć. Rzadko jednak wydaje się to takie proste.

 

W chwili pisania tego tekstu 102 spośród 112 oryginalnych bohaterów Dota trafiło do kontynuacji. Każdy bohater ma garść unikalnych umiejętności i ogólnie najlepiej sprawdza się w określonej roli, na przykład wspierając innych graczy, jak Omniknight, wędrując po mapie w poszukiwaniu oportunistycznych zabójstw jako Spirit Breaker lub ewoluując w trakcie gry do wszechpotężnego pojazd rzezi i zniszczenia jako Phantom Assassin.

Jest tylko jedna mapa, w przeciwieństwie do wielu innych tytułów MOBA, chociaż Valve z czasem nie wykluczyło dodania większej liczby i wcześniej oferowało zmieniające grę tryby z sezonowymi wydarzeniami w Halloween i Boże Narodzenie. Ale pojedyncza, rozległa mapa Dota 2 wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ jest większa, bardziej skomplikowana i zawiera więcej szczegółów niż reszta gatunku. W przeciwieństwie do League of Legends, obszar dżungli jest podziurawiony o wiele bardziej splątanymi ścieżkami, aleje zawierają dodatkowe sklepy sprzedające ekskluzywne przedmioty, a sprytni gracze mają więcej możliwości wykorzystania środowiska do ukrycia się, ucieczki i zasadzki na swoich przeciwników.

 

Istnieje wiele warstw dodatkowych informacji, które stają się coraz bardziej istotne, gdy poświęcasz więcej czasu na grę. Jak skutecznie dzielisz swoje siły? Kiedy twoja drużyna powinna spróbować unicestwić Roshana, najpotężniejszego stwora na mapie? Czym są runy? Jakie znaczenie ma fakt, że creepy stają się nieco silniejsze co siedem i pół minuty?

Jak można się spodziewać po Valve, jest to pięknie prezentowana gra, w której twórcy Half-Life i Portal wygrywają okrążenia swoich konkurentów pod względem interfejsu użytkownika, głosu i pokazując, jak zręcznie dodać prawdziwą osobowość swoim postaciom. Jednak dopiero niedawno twórca zwrócił uwagę na łagodne ułatwianie nowym graczom działania, jednak nawet teraz opanowanie podstaw przypomina naukę pływania poprzez wskakiwanie na głęboką wodę. Podejmowane są jednak wysiłki, aby temu zaradzić: w tej chwili istnieje kilka poziomów samouczków, kilka dobrze zaprojektowanych botów AI i lista odtwarzania dla początkujących, która ogranicza wybór bohatera do zaledwie 20 najczęściej wybieranych postaci. A dzięki stworzonym przez społeczność przewodnikom po bohaterach, które są teraz wbudowane bezpośrednio w samą grę, Dota 2 jest znacznie łatwiejsza do rozpoczęcia niż w przeszłości.

Graj każdego wieczoru przez kilka tygodni, a zaczynasz dostrzegać, jak bogactwo różnych systemów i mechanik Dota 2 łączy się we własną harmonię, i zaczynasz rozumieć, jak setki elementów wpływają na grę. Dota 2 to pełna napięcia wojna kumulacji i wyniszczenia. Największy problem, który przypadkowo tkwi w prawdziwym podekscytowaniu gry, pochodzi z trudności w przetwarzaniu i interpretowaniu dziesiątek okoliczności łagodzących, jednocześnie próbując zachować spokój.

Jest to skomplikowana i wyczerpująca gra, a przez pierwsze kilka tygodni trudem jest nadążanie za ogólnym rytmem meczu. Ale zainwestuj wystarczająco dużo czasu w Dota 2, a rozwiniesz prawie nieświadomą umiejętność nadążania za grą - wykonując czynności, takie jak wysyłanie nieco niezgrabnego kuriera w grze do odległego „tajnego” sklepu po rzadkie przedmioty, na przykład instancja. Po kilkuset godzinach gry Dota 2 to, co kiedyś wydawało się wirujące talerze, dzieje się automatycznie.

Następują późne rozmowy przez Skype, przeciągające się rozmowy w pubie i utracone przerwy na lunch. Niewiele gier jest w stanie wytrzymać tak wiele naładowanych emocjonalnie dyskusji. Kiedy wszystko idzie na południe, psychologiczne żniwo może być zaskakująco intensywne, a jest to w dużej mierze gra z mocą zarówno rozpoczynania, jak i kończenia bliskich przyjaźni. Dota 2 to przytłaczająca, odurzająca i emocjonalnie niebezpieczna gra, która z łatwością może przejąć całe twoje życie w grach.

 

Podczas gdy Dota 2 przeniosła rdzeń oryginalnej Doty do czystszego, nowoczesnego silnika, faktem jest, że przegrana jest wyjątkowo bolesna. Śmierć w Dota 2 nie tylko daje przeciwnikowi pieniądze, ale także okrada cię z jego części i pozostawia, że ​​czekasz nawet minutę na odrodzenie. Zanim przebrniesz z powrotem przez ogromną mapę gry – lub wydasz pieniądze na zwój teleportacji – twój przeciwnik jest teraz silniejszy i bogatszy. Zgiń dwa lub trzy razy szybko po sobie, co jest łatwe, a mecz Dota staje się bolesnym doświadczeniem, w którym spędzasz następne pół godziny, nękając się coraz lepszym wrogiem. Inne gry z tego gatunku próbowały złagodzić tę karę, ale Dota 2 pozytywnie zachwyca swoją złożonością. Bogaci po prostu stają się bogatsi.

Czasami zdarzają się duże, piękne odwrócenia, które zamieniają się w dzielne, słabsze historie, którymi można się dzielić na forach i między przyjaciółmi, ale w większości wygrywa drużyna, która głodzi swoją opozycję pieniędzy i doświadczenia. Dota 2 podnosi stawkę jeszcze bardziej, przedstawiając koncepcję zaprzeczania – jedną z najbardziej dzielących cech i jedną z głównych różnic między Dota 2 a League of Legends Riot – która polega na celowym zabijaniu własnych dziwaków, sojuszników oraz struktury, aby przeciwna drużyna nie zdobyła doświadczenia ani złota.

 

Oczywiście napięta gra zawsze będzie ekscytująca, chociaż system dobierania graczy często wydaje się słabym ogniwem. Ogromne zadanie polegające na wciągnięciu grup graczy w zbalansowane mecze w grze, która wymaga zarówno umiejętności indywidualnych, jak i grupowych, jest, co zrozumiałe, wyzwaniem, ale zbyt wiele meczów wydaje się nieco nierównych — albo bez wysiłku, albo boleśnie nieunikniona porażka. Miejmy nadzieję, że napływ nowej krwi w nadchodzących miesiącach pomoże złagodzić te nierówności.

Valve włożyło jednak sporo wysiłku w zbudowanie potężnego klienta Dota 2, a ta imponująca platforma może czasami pomóc złagodzić żądło porażki. Jest to gra darmowa, ale wyróżnia się tym, że jest bezsprzecznie uczciwa: każdy bohater jest natychmiast dostępny dla wszystkich graczy, w przeciwieństwie do League of Legends i zakupu broni, kapeluszy i zbroje są czysto kosmetyczne. Idąc w ślady Team Fortress 2, w grze regularnie pojawiają się również kuszące skrzynie, które można odblokować za pomocą kluczy kosztujących kilka dolców. Pod koniec każdej gry gracze są narażeni na deszcz losowych łupów i łatwo jest zdobyć setki przedmiotów, grając normalnie przez sześć miesięcy.

Obszerna personalizacja Dota 2 oferuje nowe drwiny, komentatorów (szczególną atrakcją jest Dr Kleiner z Half-Life 2) oraz skórki HUD, a wiele z tych przedmiotów zostało stworzonych i przegłosowanych do gry przez społeczność. Przepustki do oglądania profesjonalnych meczów na żywo z klienta w grze można również kupić, a zestaw opcji Dota 2 do oglądania meczów (z dołączonym komentarzem) jest niewątpliwie przedmiotem zazdrości każdego innego dewelopera MOBA na świecie. Jest to darmowa gra, która wydaje się hojna, a zyski są przekazywane twórcom przedmiotów i drużynom e-sportowym, a Valve ma już zwyczaj organizowania sezonowych wydarzeń, które nagradzają Cię mnóstwem nowych przedmiotów.

Moim zdaniem, gra ta zasługuje na napisanie tak długiej recenzji, bo jest naprawdę wyśmienita.

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy