grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

12

Duda4

2 lata temu

Euro Truck Simulator 2 – recenzja

Wprowadzenie:

Euro Truck Simulator jest grą czeskiego studia SCS Software wydaną na komputery osobiste 19 października 2012 roku. Wcielamy się w niej w kierowcę ciężarówki i właściciela firmy transportowej. Gra została pozytywnie przyjęta przez recenzentów i graczy.

Recenzja:

W grze musimy dojechać ciężarówką z punktu a do punktu b w jak najkrótszym czasie nie uszkadzając jej. Dostajemy za to odpowiednią ilość pieniędzy, a jeżeli ładunek się uszkodzi lub nie dojedziemy na czas to dostaniemy mniej pieniędzy. Mamy do wyboru wiele firm ciężarówek takich jak Volvo, Mercedes-Benz, Man, Scania, Daf, Iveco i Renault Trucks. Mamy do wyboru wiele ciężarówek każdej firmy w różnych cenach i każda ma inne osiągi i wygląda inaczej. Ciężarówki można modyfikować w warsztatach, które są w większości miast. Modyfikować możemy zarówno osiągi w postaci silnika, skrzyni biegów i podwozia. Pojawiają się modyfikacje, które poprawiają zdolność do przewożenia ładunków ciężkich, a pogarszają zdolność do przewożenia ładunków normalnych. Jest też wiele modyfikacji wyglądu naszej ciężarówki takich jak akcesoria na zewnątrz i wewnątrz ciężarówki. Możemy też dać różne style deski rozdzielczej i malowanie ciężarówki. Modyfikacje odblokowujemy wraz ze zdobywaniem następnych poziomów, które odblokowujemy robiąc kursy. Przy zdobywaniu każdego następnego poziomu możemy sobie zwiększyć umiejętności takie jak niebezpieczne substancje, czyli materiały wybuchowe, gazy, płyny łatwopalne, materiały stałe zapalne, toksyczne i zakaźne substancje i substancje żrące. Możemy też ulepszyć umiejętność, dzięki której dostajemy premie za trasy na długie dystanse, umiejętność, która daje nam bonusy za przewóz ładunku o wysokiej wartości lub przewóz delikatnych ładunków. Innymi umiejętnościami jest dostawa na czas, która daje nam premie za dostawę na czas i ekologiczna jazda, dzięki której oszczędzamy paliwo. Gdy lekko uszkodzimy ciężarówkę to czasami się wyłącza silnik, gdy jest uszkodzona średnio to często się nam wyłącza silnik, a gdy uszkodzimy mocno to praktycznie nie da się jeździć. Ciężarówki możemy naprawiać w warsztacie co kosztuje tym więcej, ile więcej mamy uszkodzeń. Dużym minusem modelu uszkodzeń jest to, że nie ma żadnych widocznych graficznie uszkodzeń, a są one jedynie podawane procentowo. Do naszych ciężarówek możemy brać zlecenia z naczepą od zleceniodawcy albo kupić własną naczepę i wziąć sam towar co zwykle jest warte więcej. Jest wiele rodzajów naczep takich jak platformy, firanki, furgony, chłodnie, cysterny i wiele więcej. Są też naczepy z podnoszonymi lub skrętnymi osiami i podwójne. Podobnie jak ciężarówki naczepy możemy modyfikować jednak tylko wizualnie. Naczepę również możemy uszkodzić i trzeba ją wtedy naprawić w warsztacie.

W grze możemy kupować wiele garaży i je ulepszać, a później zatrudniać pracowników, którzy muszą mieć swoje ciężarówki. Początkowo pracownicy mają niskie umiejętności i nie zarabiają zbyt wiele jednak, gdy ich rozwiniemy i zatrudnimy więcej to możemy z nich zarobić duże pieniądze. Aby kupić ciężarówki od razu, a nie zarabiać na nie godzinami jest opcja wzięcia kredytu, który spłacamy przez następne dni codziennymi ratami lub można spłacić cały, gdy uzbieramy na to pieniądze. Kierowców wyszukujemy w agencjach pracy, które odblokowujemy zwiedzając miasta. Można też im modyfikować ich ciężarówki i naczepy z poziomu menu.

Grafika jest ładna. Na najwyższych ustawieniach wygląda dobrze. Na najniższych dużo gorzej, ale na nich zadziała gra na słabszych komputerach, a jeżeli ktoś ma bardzo stary i słaby komputer można włączyć skalowanie rozdzielczości, które mocno poprawia płynność, a nie pogarsza jakości tak mocno jak zmniejszenie rozdzielczości. Jeżeli ktoś nie zna się za bardzo to twórcy euro trucka stworzyli cztery gotowe konfiguracje ustawień, które są w zakładce uproszczonych ustawień graficznych jednak, jeżeli ktoś bardziej się zna to polecam zajrzeć do zakładki zaawansowanych ustawień graficznych. Można ustawić tam wiele parametrów graficznych takich jak cienie, roślinność, odbicia, tekstury, warunki pogodowe, antyaliasing i wiele innych ustawień graficznych. Osobom ze słabszymi komputerami polecam zmieniać wszystkie ustawienia, sprawdzać różnice i ilość klatek. W ten sposób można dobrać ustawienia graficzne.

Mapa w grze bez dlc nie jest zbyt duża, ponieważ mamy dostępne tylko Niemcy i okolice. Za to ze wszystkimi dlc rozszerzającymi mapę mamy dostępne większość Europy. Każdy kraj ma inny krajobraz, inne drogi, inne ograniczenia prędkości, a w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Na niektórych granicach są kontrole graniczne, a na autostradzie są bramki. Dróg jest sporo, ale nie jakoś bardzo dużo, zazwyczaj się jeździ po autostradach czasami zdarza się jazda drogami polnymi. Trzeba robić przerwy na parkingach co 11 godzin i tankować raz na jakiś czas, a w różnych krajach są różne ceny. Za przejeżdżanie na czerwonym świetle, przekraczanie, prędkości, powodowanie kolizji drogowych lub przekraczanie czasu pracy dostajemy mandaty. W każdym kraju mandaty mają różne ceny, a co ciekawe mandaty za przekraczanie prędkości z fotoradaru są tańsze niż gdy złapie nas radiowóz.

Dlc:

Do gry jest dostępne wiele dlc niektóre powiększają mapę, niektóre dodają nowe możliwości modyfikacji, niektóre więcej ciężarówek lub naczep, a inne dodają nowe transporty. Jeżeli komuś gra się spodobała to w pierwszej kolejności polecam kupić starsze dodatki powiększające mapę. Szczególnie Going East i Scandinavia. Jeżeli macie trochę większy budżet to rozważyć można Vive la France i Italia. Nowsze dodatki powiększające mapę są droższe. Polecam kupić też dodatek Heavy Cargo Pack, który daje możliwość przewożenia ciężkich ładunków, czyli od 30 ton nawet do 80 ton, ale jeździ się na taką odległość jak przy normalnych i nie mamy żadnego konwoju. Polecam kupić również dodatek Special Transport, który również dodaje możliwość przeważenie ładunków ciężkich z tym, że na krótkich trasach, z konwojem i ładunki najczęściej są szerokie przez co jeździ się dużo ciężej. Dlc dodające różne firmy i modyfikacje do ciężarówek polecam zostawić sobie na później.

Podsumowanie:

Plusy:

-wiele dostępnych pojazdów

-zaawansowany system tuningu

-grafika

-mapa

-dlc

Minusy:

-słaby model zniszczeń

-powtarzalność rozgrywki

Ocena:10-/10

Zdecydowanie polecam zakupić grę Euro Truck Simulator 2. Oficjalnie na steam kosztuje 70 złotych co i tak jest dobrą ceną, a klucz można znaleźć nawet za 30 zł. Jeżeli się komuś spodoba polecam też kupić dlc, które też można tanio znaleźć w Internecie. Po 150 godzinach w grze mam odkryte dopiero 20% mapy, mimo że nie mam zakupionych wszystkich dodatków.

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy