logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

MrDomi021

1 rok temu

F1 - opowiastka

Witam tu MrDomi021 i dziś opowiem wam o F1.

Świat F1 miał się zmienić w tym roku, dzięki perspektywie radykalnie nowych przepisów i samochodów. Jednak, jak wiele rzeczy w czasie pandemii, zmiany zostały opóźnione do 2022 roku - pozostawiając F1 w 12-miesięcznym zawieszeniu. Wydawało się, że realny sezon 2021 nie przyniesie wielu niespodzianek, ale w rzeczywistości ten sezon był jak dotąd najciekawszymi mistrzostwami od lat.

Co zabawne, to właśnie z tym tłem Codemasters konkuruje za pomocą swojego własnego fikcyjnego dramatu, wprowadzając do F1 2021 po raz pierwszy w serii pełnoprawny tryb fabularny. Efekt końcowy nie jest tak dramatyczny jak prawdziwy, ale to dobrze wykonany i mile widziany nowy sposób gry, który dołącza do szerokiego wachlarza istniejących trybów w serii i stanowi kolejny doskonały pakiet - aczkolwiek taki, który wymaga nieco dodatkowej zawartości, aby dostosować go do rzeczywistego sezonu 2021.


Codemasters flirtowało z koncepcją trybu fabularnego dwa lata temu w F1 2019 z krótkim, nawiązującym do F2 wstępem i zestawem scenariuszy z końca wyścigu oraz scenek z pierwszej osoby. Tam jednak była to po prostu krótka sekwencja wydarzeń przykręcona do początku standardowej kariery. W F1 2021 historia jest samodzielnym trybem, podobnym do The Journey z gier FIFA 17-19 lub tytułowego trybu mistrzowskiego Fight Night Champion - choć nigdy nie jest tak sentymentalna jak w pierwszym przypadku ani tak porywająca jak w drugim.

Dojdź do punktu
Fabuła gry F1 2021, nazwana Punktem hamowania, skupia się na parze bardzo różnych kierowców: debiutancie Aidenie Jacksonie, utalentowanym Brytyjczyku, który wciąż musi nauczyć się kilku kluczowych rzeczy o padoku F1, oraz Casperze Akkermanie, holenderskim czeladniku z wybitną karierą, która w większości jest już za nim. W zależności od wyboru, Jackson i Akkerman będą ścigać się dla jednego z pięciu możliwych do wyboru zespołów - Williams, Haas, Alfa Romeo, Alpha Tauri i Racing Point (który w trakcie fabuły staje się Aston Martinem). Ci fikcyjni kierowcy zastąpią prawdziwych kierowców w wybranym przez ciebie zespole, ale reszta stawki będzie składać się z prawdziwych gwiazd F1 z sezonów 2020 i 2021 - z wyjątkiem jednego. Inny kierowca z jednego z czterech pozostałych możliwych do wyboru zespołów zostanie zastąpiony przez gada F1, Devona Butlera, rezydenta Codemasters, który powraca po krótkim występie w roli antagonisty na początku F1 2019, aby tym razem odegrać nieco większą rolę. Zaczynając w F2 w 2019 roku, Braking Point widzi Jacksona, który przechodzi do F1 w 2020 roku, gdzie natychmiast zderza się ze starym psem Akkermanem po nieostrożnym incydencie na torze. Niezgoda między nimi jest tylko zaostrzona przez Akkermana ogólną słoność na to, co postrzega jako preferencyjne traktowanie Jacksona, ku rozgoryczeniu sympatycznego łącznika zespołu Briana Doyle'a (i ku uciesze przebiegłego Devona Butlera).

Wyścigi w Braking Point różnią się od świateł do zdarzeń flagi do sytuacji w połowie wyścigu, każdy z różnych wyzwań do osiągnięcia. Możesz ratować pozycje po wcześniejszym pechu, złapać konkretny samochód w ciągu określonej liczby okrążeń lub ukończyć wyścig przed wyznaczonym zespołem. Wszystkie te scenariusze wyścigowe są wplecione w potrzeby samej historii, która rozgrywa się zarówno poprzez cutscenki, jak i serię rozmów telefonicznych. Scenki filmowe są dobrze zrobione, zwłaszcza że nie przypominają niczego, czego wcześniej próbował zespół F1 z Codemasters, a występy są autentyczne. Fajnie jest też zobaczyć prawdziwe gwiazdy F1 pojawiające się na peryferiach historii Jacksona i Akkermana.

Braking Point nie zajmuje dużo czasu, aby zbudować prawdziwe crescendo, chociaż, a kiedy już to zrobi, kończy się dość szybko. Byłem szczególnie zaskoczony, że ostatecznie wiedziałem bardzo mało o Jacksonie do końca. Jeśli to jest platforma startowa dla dalszych historii śledzących podróż Jacksona, a zdecydowanie czuje się, że tak jest, byłoby miło wiedzieć więcej o jego historii.

Oczywista potrzeba utrzymania Braking Point all-ages odpowiednie również sprawia, że czuje się trochę stępiony, zwłaszcza w porównaniu do Netflix niesławnie szczery F1 docuseries Drive to Survive. Na przykład, z pewnością nie ma tu nic tak ognistego, jak zatrzymująca serce Grosjeana kraksa w Bahrajnie, ani tak metaforycznie ognistego, jak drzwi Guenthera Steinera, które zostały "fok roztrzaskane". Braking Point pomija również kryzys COVID-19, który miał ogromny wpływ na sezony F1 2020 i 2021, a także zawiera wyścigi, które nigdy się nie odbyły - co jest trochę dziwne, jeśli się nad tym zastanowić - ale całkiem spodobało mi się to, jak tymczasowo cofnięto czas, aby powrócić do kombinacji samochodów i kierowców z 2020 roku. Obserwowanie, jak Ricciardo zmienia się z Renault na McLarena, a Renault zmienia się z... Renault na Alpine, przypomniało mi trochę wielosezonową naturę ulubionej przez fanów gry F1 Challenge '99-'02 (znanej jako F1 Career Challenge na konsolach). Przypadkowo, to była faktycznie ostatnia gra F1 wydana przez EA przed tym.

Zachowaj Automatyzm
Niestety, nie możesz rozpocząć standardowych trybów kariery sprzed kilku sezonów w taki sam sposób, jak w przypadku Braking Point, ale wprowadzono wiele innych zmian w tych trybach, które ucieszyły mnie jako powracającego od wielu lat gracza.

Możliwość uruchomienia szybkich, zautomatyzowanych programów treningowych z wybranych zakładek jest świetnym dodatkiem, ponieważ stały się one naprawdę żmudne. To o wiele, wiele lepsze uczucie niż pomijanie ich, poświęcanie punktów zasobów i przechodzenie od razu do kwalifikacji - co kusiło mnie regularnie przez ostatnie kilka lat. Przydała mi się też nowa opcja pozostawienia badań i rozwoju SI, mimo że system badawczo-rozwojowy przeszedł niezłą modernizację. Budowanie obiektów również może być zautomatyzowane, ale ja pozostałem przy tym, by upewnić się, że SI nie wyda całej mojej gotówki, zanim będę miał szansę zwabić Danny'ego Rica do mojego zespołu po kilku sezonach. F1 2021 wprowadza także nowe ustawienie Ekspert, które pozwala naprawdę dostroić przebieg kariery do tempa, w jakim chcesz grać. Nadal można włączyć asystę i dostosować SI do własnych potrzeb, ale wybór środowiska eksperckiego otwiera szereg opcji, w tym dotkliwość usterek mechanicznych, z jakimi możesz się spotkać, tempo, w jakim Ty i zespoły SI gromadzicie punkty zasobów i gotówkę, oraz sposób obliczania szkód. Możesz przyspieszyć swoją drogę na szczyt F1 lub uczynić ją niewiarygodnie, niewiarygodnie trudną - wszystko zależy od ciebie.

Uszkodzenia zasługują na dodatkową wzmiankę, ponieważ są o wiele bardziej zniuansowane niż kiedykolwiek wcześniej, co poprawia jakość wyścigów poprzez zwiększenie konsekwencji. Uszkodzenia podłogi, barek lub bocznych poduszek, na przykład, spowodują opór powietrza i będą miały zauważalny wpływ na prędkość maksymalną. Uszkodzenia opon również są bardziej przekonujące; zbyt mocne uderzenie w ścianę może doprowadzić do całkowitego rozwarstwienia opony, z pasem oderwanym od ściany bocznej.

Chociaż nowość nieco się zużyła po wejściu na scenę w F1 2020, My Team to nadal świetny tryb, a firma Codemasters dobrze zrobiła, usuwając niektóre starzejące się scenki, które kolidowały z faktem, że jesteś właścicielem zespołu (chociaż nadal można tu znaleźć uroczyste winiety, które mają już co najmniej pięć lub sześć lat). Edycja barw jest jednak bardzo ograniczona jak na współczesne standardy i byłoby świetnie, gdyby naklejki sponsorów znikały z twojego samochodu tylko wtedy, gdy nie zdecydujesz się na ich ponowne podpisanie. W obecnej sytuacji za każdym razem, gdy wygasają kontrakty sponsorów, musisz ręcznie umieszczać ich naklejki z powrotem na swoim samochodzie. Jest to dziwnie irytujące, biorąc pod uwagę, że wszystko inne jest tak usprawnione.

F1 2021 wprowadza także dwa nowe tryby kariery dla dwóch graczy, w których możesz połączyć się ze znajomym, aby grać jako rywal lub kolega z zespołu (tryb kontraktów pozwala obu graczom niezależnie zapisać się do wybranego zespołu, a tryb współpracy sprawia, że znajomy automatycznie podąża za tobą, gdziekolwiek się podpiszesz). Zwłaszcza tryb kooperacji sprawia wrażenie, że jest to przedłużenie trybu online, w którym grałem na podzielonym ekranie, gdy dodano go do serii w zeszłym roku. Splitscreen powrócił, ale jest oddzielony od trybów kariery dla dwóch graczy, które są oparte na sieci. Prowadzenie jest zasadniczo podobne do tego w F1 2020, choć samochody są nieco bardziej czułe podczas ruchu na boki i są bardziej na ostrzu noża, jeśli chodzi o złapanie zbyt dużego krawężnika w niewłaściwym momencie. Zderzenie z krawężnikiem lub po prostu zachwianie balansu aerodynamicznego w wystarczającym stopniu spowoduje, że tył bolidu szybko się zachwieje, więc F1 2021 wymaga dokładnego wyczucia.

F1 2021 po raz pierwszy od wielu lat nie zawiera klasycznych bolidów, więc nie będę twierdził, że to najlepiej brzmiąca gra F1 bez V8 na pokładzie. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w tym roku zdecydowanie popracowano nad dźwiękiem, a wyraźnie bardziej wyczuwalny warkot skrzyni biegów dodaje dodatkową warstwę do bogactwa dźwięku bolidu.

Uważam jednak, że jest to najlepiej wyglądająca gra F1 do tej pory, a ulepszenia dotyczą całej planszy. Bolidy wyglądają doskonale (zwłaszcza gdy mają na sobie subtelne uszkodzenia wyścigowe), modele postaci są znacznie ulepszone, a szczegóły torów są najbardziej ziarniste, jakie widziałem. Powierzchnie poza torem, takie jak trawa, otrzymały duży skok w wierności odwzorowania.
Werdykt
F1 2021 to jak dotąd najlepiej wyglądająca i najbardziej konfigurowalna odsłona długoletniej serii Codemasters, a możliwość majstrowania pod maską głównej kariery i grania w kooperacji z przyjacielem jest bardzo mile widziana. Dzięki dodatkowi Braking Point jest to również prawdopodobnie najodważniejsza gra F1 do tej pory. Charakteryzacja jest trochę niedopracowana, a podejście E for Everyone oznacza, że jest to dość wypieszczone spojrzenie na świat F1 w porównaniu z pełnym napięcia i przekleństw Drive to Survive Netflixa, ale wprowadzenie trybu fabularnego do serii F1 było ryzykiem wartym podjęcia i z pewnością nie mogę się doczekać kolejnych części.3

koniec artykułu, miłego dnia kolorowych koszmarow ~MrDomi021 XD

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022