logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

8

VirtusDno

1 rok temu

GTA V - recenzja

Tym którzy nigdy nie słyszeli o GTA powiem że jest to tytuł z otwartym światem. W poprzednich odsłonach wciela liśmy się w bohatera i jeździliśmy po ulicach miast (a nawet miasteczek) aby wykonywać zadania zarabiać pieniądze lub bawić się bez końca. Oczywiście ze względu na swój rytualny charakter wulgarny język i obowiązki nie jest to produkt dla dzieci. Można się zastanawiać co jest w tym takiego niezwykłego? Na to pytanie trudno odpowiedzieć ponieważ ludziom spodoba się coś innego w GTA. Jednych ucieszy wędrówka po ulicach i bezdrożach innych złożona i fascynująca fabuła a jeszcze innych skuszą niedostępne w rzeczywistości rozrywki np. base jump.

 

 

Grand Theft Auto 5 różni się jednak od swoich poprzedników pod wieloma względami a pierwsza rzecz widoczna gołym okiem dotyczy bohatera. Dokładnie trzech wspaniałych bo tak właśnie zostaniemy w nich pokazani. To nowatorska i rewolucyjna zmiana w serii która do tej pory ograniczała się do jednego bohatera. Przełączanie się między nami trzema było szybkie i łatwe (zajęło kilka sekund). Wystarczy dłużej przytrzymać dolny przycisk D-pada i wybrać odpowiedni awatar z menu. Po chwili kamera oddala się od nas w pionie (podobnie jak animacja zdjęć satelitarnych jak np. w Google Maps) i kieruje się do wybranej lokalizacji bohatera.

 

 

Michael Trevor i Franklin postanowili oddać tych „chłopaków” w nasze ręce. Różnią się nie tylko wyglądem ale także umiejętnościami i przede wszystkim osobowością. Ich historie są też zupełnie inne. Pierwsza scena Trinity to pierwsza scena 40-letniego początkującego mężczyzny z piękną żoną i dwójką dzieci. Oczywiście mieszka w najbardziej prestiżowej części Los Santos czyli Rockford Hills. Jednak w rzeczywistości ściany jego domu kryją w sobie wiele mrocznych tajemnic. Szybko okazało się że był winien pieniądze służą federalnym gdzie były ekspert od napadów na anki zawarł bardzo lukratywną umowę o ochronę świadków. Złodziej jest też dobrym przykładem na to że bogactwo nie przekłada się na szczęście w rodzinie. 

 

 Trevor to stary przyjaciel Michaela i jego przeciwieństwo. To przykład łysiejącego 40 latka agresora który lubi „zbijać bąki na kanapie”. Mieszka sobie na pustyni za miastem w rozwalającej się przyczepie kempingowej. Jedną z jego rozrywek jest omijanie przypadkowo napotkanych przechodniów. Koleś nie stroni od przemocy lui wszczynać bijatyki i często obraża mijane osoby słowami i gestami. W przeszłości Trevor był wojskowym pilotem a później zdarzyło mu się okroić z Michaelem kilka banków. Jest człowiekiem złej firmy i chętnie angażuje się w procesy sądowe niekoniecznie prawne.

 

 

Franklin początkowo nie związany z powyższymi postaciami. Jest przedsiębiorczym młodym mężczyzną po dwudziestce z południowego Los Santos którego można określić mianem „urzędnika sądowego”. Jego firma dostarcza klientom luksusowe samochody na które normalnie nie byłoby ich stać. Kiedy klient spóźnił się Franklin wszedł i wziął wózek. Mimo tej pozycji w firmie młody człowiek zawsze szukał większej gotówki. Wtedy wchodzi Michael i zaczyna się zabawa. Okazuje się że emerytowany złodziej musi wrócić do swojego zawodu i „zabrać” Franklina na swojego ucznia. Niedługo potem do zespołu dołączył Trevor niekoniecznie zadowalając resztę załogi. Fabuła obraca się wokół marzeń i ambicji trzech bohaterów z których każdy zrobi wszystko aby spełnić swój amerykański sen. Ogromną niespodzianką są dynamiczne questy które pojawiają się niespodziewanie. Na przykład Michael miał spotkać się z Franklinem kiedy nagle odebrał telefon od swojej córki. Okazało się że policja przyłapała dziewczynę na kradzieży nagle przypomniała sobie o istnieniu swojego ojca. 

 

 Pojawienie się trzech głównych bohaterów w grze zmieniło fabułę. Historia opowiedziana w grze jest dłuższa niż w poprzednich odcinkach serii. Niektóre misje wymagają udziału całej trójki (z możliwością swobodnego przeskakiwania pomiędzy postaciami misji) a inne dostępne są tylko dla wybranego protagonisty. Jak zwykle w GTA na swojej drodze spotkamy wiele ciekawych i różnorodnych postaci. Jedne są sztywne jak agent FBI Dave ale zdarzają się również ostro zwariowane i podkręcone persony jak kumple Franklina czy jego sąsiadka. Te postacie są w większości przerysowane do granic możliwości i stanowią ciekawy komentarz nie tylko na współczesny świat ale i nasz sposób postrzegania go. Poza głównymi misjami istnieje wiele pobocznych które są równie wciągające jak te główne. Zabijanie kosmitów czy odholowywanie wózków ze zwariowaną znajomą to świetna odskocznia od zadań cięższego kalibru.

 

 

 Do tego dochodzą zwykli mieszkańcy Los Santos ze swoim życiem. Na plaży spotkamy nieco szalonego kaznodzieję który wygląda jak Jezus. Jadąc podmiejską drogą natkniemy się na autostopowiczów lu ludzi zmieniających kierownicę swojego samochodu. Innym razem możemy zostać poproszeni o pomoc w złapaniu złodzieja. Wszystko to zaskakuje fascynuje i sprawia wrażenie że świat gier jest naszym światem. To wspaniałe uczucie które całkowicie zanurza Cię w świecie GTA V. Coś co wciąż rzadko robią twórcy gier komputerowych. 

 

 W GTA V jest wiele rozrywki co może być miłą odmianą dla wielu osób po tym jak GTA IV zostało dość okrojone pod tym względem. Najciekawszy z nich to sport. I chociaż nie możemy zmienić swojej sylwetki tak jak w GTA: San Andreas lista aktywności jest naprawdę fajna: joga triathlony nurkowanie narty wodne i rowery obiekty do tańca golf i wiele innych gier. Są też lokalizacje znane z wcześniejszych atrakcji takie jak kluby ze striptizem kawiarenki internetowe butiki i fast foody. Wszystkie te czynności są jednak ciekawsze od poprzednich gier i wymagają od gracza większej interakcji. Ponadto dla każdego z nich istnieją odrębne preferencje dotyczące postaci. Więc niektóre miejsca były dostępne tylko dla jednej z nas trójki ponieważ inne w ogóle nie były zainteresowane.

 

 

Otrzymaliśmy również więcej środków transportu niż w edycji oznaczonej numerem IV. Przede wszystkim powracają rowery w postaci BMX rowery górskie i szosowe wszelkiej maści motocykle od crossów po choppery quady samochody osobowe sportowe i ciężarowe. Wodny transport to również kilka rodzajów skuterów wodnych motorówek i łódek. Przestrzeń powietrzna także stoi przed nami otworem. Wystarczy zasiąść za sterami helikoptera awionetki lub po prostu skorzystać z podróży samolotem. Dzięki temu znacznie szybciej dotrzemy do interesującego nas miejsca. Wróciła również możliwość nurkowania (choć w wersji rozszerzonej). 

 

 I choć brzmi to dobrze to na tym się nie kończy. Rockstar Games wzbogaciło swoją najnowszą grę o specjalnie stworzony ekosystem. Dzięki temu miasta lasy i wsie naprawdę ożywają! możemy polować na zwierzęta (a także na ludzi) rzeki to nie zwykła bitmapa ale szybkie prądy w których rybacy łowią ryby. Los Santos to wielka tętniąca życiem metropolia i gdyby Warszawa była taka to żyłoby się nam tutaj całkiem przyjemnie. Miasto jest bowiem odpowiednikiem Los Angeles i cechuje się tym czego nam brakuje w dużych miastach jak Polska – dużą ilością szerokich dróg ogromnym lotniskiem wieloma surowcami odpowiednią ilością mostów portem dla statków z zaopatrzeniem i wielu innych miejsc które nie sposób wymienić w jednym akapicie. Los Santos jest „uszyte na miarę”. Swoją drogą dzięki temu ucieczkę przed policją można wykonać na wiele różnych sposobów: motorówką na rowerku schować się w zaułku przemykać mniejszymi ulicami lu pruć na pełnym gazie głównymi arteriami miasta. Ucieczka nie jest trudna ale policja nie daje łatwo za wygraną. Kiedy nas złapali mieliśmy możliwość wykupienia naszego holowanego pojazdu na jednym z posterunków policji. 

 

 To tylko jeden ze smaków. Obcinasz włosy lu robisz tatuaż? Być może zainteresuje Cię modyfikacja roni: zmiana jej koloru rozmiaru magazynków czy dodanie tłumika. Mało? Może to być również tuning samochodu kupno nieruchomości (odblokowujemy odpowiednie questy aby uatrakcyjnić naszą nieruchomość np. klub sklep i sklep należy dostosować) szkoła lotnicza taniec ze striptizem kino treningi sportowe do poprawiają naszą kondycję i odporność na wstrząsy. W końcu sam odkryjesz resztę!

 

 

 

Los Santos to także piękny graficznie sen. Cienie postaci przypominają te z gry Max Payne 3 i jak na tak duży świat robią wrażenie. ponieważ konieczne jest poszerzenie horyzontu o wiele elementów. Przezroczyste winiety GTA IV też zniknęły a samochody błyszczą i świecą dopóki nie wpadniesz na coś lub kogoś. Potem karoseria jest wygięta aw drugim przypadku na lakierze pojawia się krew i pozostaje tam do momentu gdy zmywamy ją w myjni samochodowej. Co więcej zaskakuje zachowanie i naturalność postaci głównych i drugoplanowych. Dokładnie oddają targające nimi emocje. Trochę gorzej jest już z przechodniami którzy czasami wyglądają tandetnie ale kto y się nimi przejmował – tych mniej wyraźnych można przecież odpowiednio potraktować. Widać jednak że ludzie pracujący przy grze bardzo dali o dopracowanie szczegółów. Podczas szybkiej jazdy wczytują się bowiem tylko nieliczne drobne elementy. Po strzale na ciele naszego bohatera pozostają rany i ślady po kulach. Kiedy sięgniemy lu gramy w tenisa koszulka przesiąka potem a jeśli pada deszcz to postacie mokną. To drobnostki ale to dopiero początek tego co zobaczycie w GTA V. Tę wspaniałą grafikę udało nam się uzyskać na komputerze poleasingowym z naszej oferty dla gracza. 

 

 Sterowanie również zostało poprawione i zmienione względem poprzedniej części. Gracze narzekali na jazdę i teraz zachowują się bardziej naturalnie ślizgają się mają inne przyspieszenie prowadzenie moc a nawet ich silniki brzmią inaczej. Latanie samolotami helikopterami łodziami podwodnymi granie w tenisa czy ćwiczenie jogi nie jest gorsze. Każdy element został odpowiednio uproszczony aby gracze mogli przejść dalej przy odrobinie wysiłku jednocześnie odczuwając satysfakcję z wykonywania czynności.

 

 

 

Sztuczna inteligencja przeciwnika również ma kaliber. Wspomniałam wcześniej że policja jest naprawdę twarda i tak jest. Kiedy kliknie bardzo trudno się od niego oderwać. Całą okolicę przeczesuje mnóstwo radiowozów można też schować się np. za ścianą co jest świetnym rozwiązaniem. W GTA V jeśli wrogowie nas nie widzą chodzą kontynuują może jesteśmy w ich zasięgu. Dodatkowo przeciwnicy chowają się za przeszkodami (my też możemy). Mimo że byliśmy razem na misji reszta naszej załogi nie podejmowała głupiego ryzyka – wszyscy chronili się nawzajem. Nigdy nie przegrałem misji z powodu głupiego zachowania moich współpracowników. 

 

 GTA V zapewnia około 25-30 godzin zabawy z intrygami. Zadania główne są długie i mogą trwać nawet 30-40 minut a w dodatku często wiążą się z całkowitym zniszczeniem pewnej części miasta i dziwi fakt że po tych akcjach ktoś nadal chce pracować w Los Policji. de Santos... Po tym etapie czekają nas zadania poboczne i inne atrakcje które możemy wykonać (np.: odgrywać rolę taksówkarza). Dobrze że gra została w pełni zlokalizowana w wersji filmowej. Poza tym twórcy nie dopracowali oryginału nie łagodzą wulgarnych słów. Wszystkie "ku*wa były ustawione i nie zauważyliśmy żadnych takich błędów. Ponownie to nie jest gra dla dzieci i nastolatków na opakowaniu znajduje się duża pieczęć 18+. Nie kupujcie więc jej pociechom i nie skarżą się potem w TV że Wasz chłopiec czy dziewczynka nagrali się w „tę złą grę” i dlatego ”zrobiły to co zrobiły”. Takie czcze gadanie zostawcie dla wygłodniałych dziennikarzy którzy szukają sensacji. 

 

 Duży nacisk położono również na ścieżkę dźwiękową i tym razem prócz genialnie podłożonego głosu otrzymujemy również stacje radiowe w których można usłyszeć przeboje grupy Queen czy Dr. Dre Still D.R.E. Spektrum jest ogromne i każdy znajdzie coś dla siebie – to pewne. 

 

 GTA V to największa najbardziej rozbudowana klimatyczna i wspaniale wykonana gra tego typu. To tytuł który trzeba mieć w swojej kolekcji i nawet jeśli po 30 godzinach Wam się znudzi to w październiku wspólnie ze znajomymi będziecie mogli przemierzać ulice Los Santos grać w tenisa czy też chodzić na panienki. Tu zaczyna się GTA Online o czym oczywiście będziemy rozmawiać. Jednak sam tryb dla jednego gracza z pewnością zapewni ci dobre i zasłużone osiągnięcie przez całe lato jesień i zimę!  

 

 Ocena: 9,9/10

 

Plusy:

+ Fabuła

+ Grafika

+ Wielkie miasto

+ Ogrom możliwości

+ Rozbudowany system

+ Misje poboczne

+ Duża zabawa

+ Dbałość o szczegóły

 Minusy: 

 - Drobne niedoróbki techniczne ( doczytujące się elementy)

 

 

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022