grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

6

Nila577007

25 dni temu

Jak napisać dobry artykuł na stronie Gry na plus?

Jak napisać dobry artykuł na stronie Gry na plus?

Wiele osób chce zarobić trochę punktów poprzez napisanie artykułu. Jednak nie za każdy artykuł można zdobyć maksymalną ilość punktów oraz dobre opinie innych użytkowników. O czym należy pamiętać podczas pisania i jak sprawić, by artykuł był interesujący dla innych? O to zbiór kilku prostych i podstawowych wskazówek dotyczących pisania.

Jak zacząć?

Zacznijmy od tego jak w ogóle otworzyć okno, w którym można pisać artykuł. Na dole znajdującego się po lewej stronie paska klikamy ikonkę długopisu, tak jak zaznaczono na screenie poniżej.

Następnie wyświetlają się nam główne rekomendacje i zasady, a poniżej okienko podobne do tego w Wordzie. Tam mamy miejsce na pisanie. Ale jak się za nie zabrać?


 

1. Znajdź interesujący temat i zaplanuj co napiszesz

Aby zainteresować czytelnika, ważne jest by znaleźć temat, który go po prostu zaciekawi. W rekomendacjach wyświetla nam się czerwone zdanie, informujące iż artykuł powinien być o tematyce gier, zadania lub ankiety znajdującej się w serwisie. To ważne, by przestrzegać tej reguły, gdyż w innym wypadku nasz artykuł zostanie po prostu odrzucony i nie otrzymamy za niego punktów. Cała praca pójdzie na marne ;-;

Ale jak wymyślić temat?

Najpopularniejsze typu artykułów to poradniki lub recenzje. Możesz przejrzeć teksty znajdujące się na blogu i zainspirować się którymś. Tutaj zostawiam Ci wolną rękę - każdy artykuł powinien być wyjątkowy. W przypadku przesłania plagiatu czyjegoś artykułu Twoje konto może zostać zablokowane.

Co dalej?

Masz już temat? Wspaniale! Następnym krokiem jest wymyślenie zachęcającego tytułu i rozplanowanie o czym dokładnie zamierzasz napisać. Otwórz notatnik lub weź kartkę i wypisz najważniejsze wątki, które warto poruszyć w tekście. Nie ważne czy Twój artykuł ma być krótki, czy długi niczym lista odbiorców danych na przeciętnej stronie internetowej (tak zwanych "ciasteczek") - warto poświęcić parę minutek i chociaż trochę się postarać.

 

 

2. Pamiętaj o ortografii

Wiele osób w Internecie o niej zapomina - w końcu mamy automatyczne zastępowanie błędów, prawda? Otóż mimo wszystko, podczas pisania należy pamiętać o ortografii, interpunkcji i poprawnej gramatyce. Zjadanie przecinków może całkiem zmienić sens zdania. Język polski jest trudny, ale poprawność jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Wręcz przeciwnie. Przynosi pozytywne efekty, a większość osób nie zechce czytać artykułu, który wygląda jak napisany przez pięciolatka.

Dobrze też, jeśli masz bogaty zasób słownictwa. Jeśli nie, żaden problem, aby uniknąć powtarzania się tych samych wyrazów możesz po prostu wyszukać w przeglądarce ich synonimów.

Co jeszcze warto wiedzieć zanim zabierzemy się do pisania? Gdy napiszesz swój tekst, przejrzyj go kilka razy i popraw ewentualne błędy przed wysłaniem go, najlepiej przeczytaj go sobie na głos. Pamiętaj też by zachować kopię swojego artykułu!

Ciekawostka:

W każdym tekście powinniśmy znaleźć trzy rodzaje zdań: krótkie (kilka słów), średnie (takie jak to), oraz długie (na kilka linijek). Przyjemniej się czyta, gdy zastosujemy w tekście te trzy rodzaje zdań, w różnej kolejności, np. długie, średnie, krótkie, a następne znów średnie. Dlaczego? Jeśli każde zdanie jest mniej więcej tej samej długości, tekst może stać się taki nijaki.

 

3. Ozdób swój tekst

Akapity to ważniejsza rzecz niż może się na początku wydawać. Na pewno pamiętacie nauczycieli w podstawówce, którzy przywiązywali dużą wagę do rozdzielenia tekstu. Wstęp, rozwinięcie, zakończenie... I mają rację.

Wstęp powinien krótko oznajmić czytelnikowi co dokładnie znajdzie w Twoim artykule. Zakończenie również jest ważne, wystarczą nawet dwa zdania, może się tam znaleźć np. Twoja końcowa opinia, jeśli piszesz recenzję gry. Rozwinięcie powinno być najdłuższe i to tam ma się znaleźć wszystko inne.

Ale co z tymi akapitami? Wystarczy, że co jakiś czas najzwyklej oddzielisz od siebie linijki enterem, tak ja to zrobiłam teraz. Możesz wstawić między nimi obrazy. Takie pismo czyta się dużo wygodniej. Warto też wyróżnić ważne zdania poprzez np. pogrubienie kilku wyrazów, a dzięki obrazom artykuł może wpaść w oko czytelnikowi. Poza tym, każdy chyba przyzna, że lepiej czytać tekst podzielony na części, z dobrej jakości obrazkami, zamiast samych liter ściśniętych razem, czarno na białym (lub biało na czarnym).

 

 

4. Zdjęcia

Tak, już powiedziałam o nich dwa słowa w poprzednim punkcie, więc czemu do tego wracam?

Dlatego, że ludzie mają skłonność do kopiowania cudzych dzieł, czasem nawet nieświadomie. Należy pamiętać o prawach autorskich. Nikt nie chce wpaść przez w nie w kłopoty. Gdy dodajecie zdjęcia, pamiętajcie by dodać ich źródło, szczególnie jeśli nie jest to screen z rozgrywki w grze, a fotografia, np. czyjejś półki z płytami. Nie ważne co to za obraz, jeśli sami go nie zrobiliście, dodajcie mniejszym druczkiem jego pochodzenie, nawet sam link strony, z której ten obraz wzięliście.

Drugą ważną rzeczą jest jakość. Nie dodawajcie do artykułu rozmazanych, rozpikselowanych zdjęć!

Coś jeszcze?

Co do wskazówek dotyczących zdań, możesz zobaczyć jeszcze przykład poniżej:

Złe zdanie: jest to dobra gra o dobrej jakosci obrazu i dobrym dzwieku, cena gry tez jest calkiem dobra i opinie takze polecam !

Dobre zdanie: "[tytuł gry]" to gra o wspaniałej jakości zarówno obrazu jak i dźwięku. Natomiast jeśli chodzi o cenę - dla niektórych może być to nieco droga aplikacja, jednakże jeśli spojrzymy na opinie, są one wyjątkowo dobre. Ja osobiście uważam, że warto wydać te kilka stówek. Wrażenia z gry z są naprawdę fantastyczne! ;)

 

Jeśli chodzi o podstawowe zasady, to raczej wszystko co na początku powinno się wiedzieć. Pamiętaj by Twój artykuł był spójny i nie dotyczył kilku w ogóle nie powiązanych ze sobą tematów. Myślę, że napisanie krótkiego tekstu to bardzo dobry sposób na zebranie kilku dodatkowych punktów! Mam nadzieję, że ten artykuł przypomniał Ci o podstawowych zasadach i choć trochę pomógł.

 

 

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy