grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

6

Notsobored05

2 lata temu

Lista modów do Minecrafta.

        Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier – i to nawet w 2020 roku – trudno się więc dziwić, że doczekała się tysięcy modów. Wybraliśmy więc najciekawsze modyfikacji do Minecrafta, żeby ułatwić Wam zadanie.

          Minecraft osiągnął niesamowity sukces. Pewna część jego społeczności jest  nielubiana, ale nie należy obwiniać o to samego tytułu i na tej podstawie wyrabiać sobie opinii oraz zniechęcać się do zabawy – można przez to stracić okazję do poznania świetnej gry. Już na samym wstępie dwukrotnie chwalę dzieło Mojangu, ale żadna inna produkcja nie oferuje aż tak wielkiego wyboru modyfikacji. Największy wpływ ma na to prosta grafika– autorzy nie muszą przejmować się tworzeniem dobrze wyglądających tekstur czy modeli, mogąc skupić się na ulepszaniu mechaniki projektów. Wszystkich dostępnych modów nie sposób wymienić – jest ich mnóstwo i obejmują przeróżne aspekty gry. Można spróbować podzielić je na kilka kategorii – modyfikacje techniczne, przygodowe, usprawniające rozgrywkę czy dodające nowe przedmioty lub stworzenia. Owych fanów  dodatków jest naprawdę multum, ale niektóre wyróżniają się innowacyjnymi pomysłami i dają grze drugie życie. Niniejszy artykuł to zbiór najlepszych modyfikacji do Minecrafta – zaczynając od ulepszeń w postaci mapy, a kończąc na ogromnych projektach zmieniających rozgrywkę. Na pewno pominęliśmy niejeden świetny mod,  więc koniecznie napiszcie w komentarzach o swoich ulubionych dodatkach. W tekście zamieściliśmy też najlepsze paczki modów – RLCraft czy SkyFactory 4.

Not Enough Items

             Przeszukiwanie internetu w celu znalezienia kolejnego przepisu na stworzenie przedmiotu to ta mniej przyjemna strona rozgrywki w Minecrafcie. Co prawda podstawowa wersja gry zawiera niewiele receptur, ale po instalacji modów liczba przepisów mocno wzrasta – a wtedy trzeba szukać ich nie na jednej, a na kilku stronach. Modyfikacja Not Enough Items to rozbudowane narzędzie usprawniające grę – przede wszystkim zawiera wszelkie kombinacje tworzenia przedmiotów a dostęp do nich jest zapewniony przez intuicyjne menu z wyszukiwarką. Można nawet sprawdzić, w jakich recepturach jest używany patyk czy żelazo, poprzez kliknięcie jednego przycisku. Autor przygotował też kilka innych przydatnych funkcji. Mod umożliwia natychmiastową zmianę trybu gry (Survival na Creative i odwrotnie), leczenie postaci, umieszczenie w dowolnym miejscu spawnera potworów czy zmianę pory dnia. Oprócz tego oferuje kosz w menu ekwipunku.

Minecraft Comes Alive

         Kolejna propozycja odmieniająca wieśniaków w Minecraft. Modyfikacja Minecraft Comes Alive ożywia osadników i nadaje im pewną unikatowość. Każdemu NPC zostaje przypisane imię, płeć oraz szereg różnych funkcji. Co za tym idzie, interakcje z osadnikami są teraz bardziej rozbudowane. Oprócz prowadzenia standardowego handlu można z nimi porozmawiać czy poprosić o towarzystwo i wspólnie przemierzać kanciaste podziemia.
Wspomniana wyżej płeć to nie tylko kwestia wizualna. Częste kontakty z daną postacią pozytywnie wpływają na nasze z nią relacje i pogłębiają znajomość. Przyjaźń szybko może przerodzić się w miłość, a stąd już krótka droga do małżeństwa. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze potomstwa, ale bez obaw – mod wprowadza opcję wychowywania dziecka. Nie jest to moduł tak rozwinięty jak w serii The Sims, niemniej świetnie uzupełnia pozostałe atrakcje przeróbki.

JourneyMap

       Czy kiedykolwiek zgubiliście się w Minecrafcie i Wasz dorobek przepadł?  Swoje posiadłości można oznaczać wieżami sięgającymi nieba, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest modyfikacja JourneyMap. Autor przygotował mapę, która jest aktualizowana w czasie rzeczywistym, wraz z odkrywaniem nowych terenów – oczywiście każde miejsce może być oznaczone specjalnym znacznikiem. Dostępna jest również minimapa ułatwiająca poruszanie się i pozwalająca na obserwację otoczenia na bieżąco. Co więcej, mod bez problemu działa w trybie wieloosobowym (i niewymagana jest do tego instalacja dodatku na serwerze), a mapy można podejrzeć nawet na smartfonie. JourneyMap obsługuje każdy rodzaj terenu – jaskinie i podziemia, Nether oraz Kres. Ponadto oferuje wiele możliwości konfiguracyjnych. Większość opcji da się dowolnie zmieniać i np. ustawiać widoczność stworzeń czy innych graczy. Trzeba też wspomnieć o stronie wizualnej – cała mapa jest bardzo przejrzysta, a potwory i zwierzęta oznaczane odpowiednimi ikonami.

 

The Lost Cities

      Koniec z sielankowymi, spokojnymi krainami. Modyfikacja The Lost Cities zamienia świat Minecrafta w brudne i zniszczone blokowisko. Skojarzenia z postapokaliptycznym uniwersum są jak najbardziej trafne – teren gry pełen jest budynków przywodzących na myśl opuszczoną Prypeć i jej blokowiska dla pracowników pobliskiej elektrowni atomowej. Przy odrobinie szczęścia w modzie można trafić nawet na pozostałość po wybuchu – ogromny krater sięgający skał macierzystych. Zniszczony świat został nieco urozmaicony przez autora. Bloki kryją skrzynie z cennymi przedmiotami, co zachęca do stałej eksploracji. Przygarnięte dobra pomagają odnaleźć się w smutnej rzeczywistości, ale resztę należy pozostawić wyobraźni – postarasz się przywrócić dawne życie czy skryjesz w ruinach, stale odganiając się od creeperów? Wybór należy do Ciebie.

IndustrialCraft

         Zdanie z nagłówka to nie żart. IndustrialCraft to kompleksowa modyfikacja wprowadzająca mnóstwo przedmiotów powiązanych z elektrycznością i przetwarzaniem surowców. Oczywiście droga na szczyt – czyli do wybudowania wspomnianej elektrowni atomowej – zajmuje wiele czasu, bo przyszłe fabryki należy tworzyć od podstaw. Najprostszym sposobem wytwarzania energii jest spalanie węgla, ale wymaga to ciągłego dostarczania surowca i kręcenia się wokół maszyn. Możliwe jest też wykorzystanie lawy. Osoby szukające pasywnego źródła na pewno zainteresują się naturalnymi metodami – energię da się czerpać z elektrowni wodnej czy słonecznej, ale są to najmniej wydajne patenty. Z czasem warto wybudować elektrownię atomową, jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, bo ewentualna awaria spowoduje ogromne szkody (polecam zainteresować się dobrym chłodzeniem reaktorów). Zapytacie pewnie, do czego potrzebne są te wszystkie elektrownie? Czas przejść do drugiej strony modyfikacji, czyli do przetwarzania surowców. IndustrialCraft pozwala na podwojenie ilości wydobywanych minerałów. Wszelkie rudy można przerobić na pył, a potem uzyskać z niego większą ilość surowców. Nie bez powodu użyłem na początku słowa „kompleksowa” – modyfikacja ta oferuje nawet kilka rodzajów kabli (warto zadbać o izolację, żeby nie zostać porażonym prądem), więc budowa fabryki wymaga odpowiedniego planu. Poza tym mod wprowadza trochę nowego wyposażenia – wiertła przyśpieszające kopanie czy miecze laserowe i dynamit.

Immersive Engineering

       Choć w zestawieniu pojawiła się już modyfikacja techniczna o podobnym działaniu, niniejszy mod również wart jest zainteresowania. Obie przeróbki pozwalają zwiększyć ilość wydobywanego żelaza czy złota, ale Immersive Engineering wprowadza do gry duże, wieloblokowe maszyny. Elektrownia wiatrowa nie składa się z kilku niewielkich klocków, tylko ze sporych rozmiarów turbin wiatrowych. Z kolei przetwarzanie wykopanych surowców odbywa się w wielkiej „maszynce do mielenia”, a nie w pojedynczym bloku.

BuildCraft

          Realizacja wielkiego projektu w Minecrafcie wiąże się z przymusem ciągłego wydobywania surowców, a to w końcu może stać się nużące. Poza tym materiały trzeba dostarczyć na plac budowy, a przecież ekwipunek ma ograniczoną ilość miejsc. Z pomocą przychodzi modyfikacja BuildCraft, która pozwala na automatyzację wielu czynności. Całość opiera się na wykorzystaniu maszyn oraz odpowiednim położeniu rur transportujących surowce. Oczywiście nic nie jest za darmo i do zasilania trzeba używać silników działających np. na węgiel.
Możliwości jest sporo – automatyczne wydobywanie minerałów rozpoczynamy od małej maszyny kopiącej na terenie o szerokości jednego bloku, by potem przejść do coraz większych mechanizmów. Do tego typu kopalni przyda się sortowanie – diamentowe rury pozwalają na dostarczanie surowców do wybranej skrzyni. BuildCraft umożliwia nawet automatyczne budowanie – od prostych kwadratowych budynków do skomplikowanych projektów.

RailCraft

       Rozbudowana sieć kolei umożliwia sprawne poruszanie się po miejscówkach, a przy okazji zapewnia sporo dobrej zabawy. Choć podstawowe tory w Minecrafcie pozwalają stworzyć naprawdę długie i zaawansowane trasy, ograniczona mechanika może nieco irytować fanów pociągów – z pomocą w tym przypadku nadjeżdża mod Railcraft, załadowany nowymi torami i wagonami.
Podstawowym elementem modyfikacji jest sygnalizacja świetlna – kilka obiektów pozwala zarządzać dostępnością tras kolejowych. Przydatne są również tory zatrzymujące wagony czy ustalające jeden kierunek jazdy. Wielu graczy na pewno ucieszy możliwość łączenia kilku wagonów w jedną kolejkę. Dodajmy do tego samobieżną ciuchcię na węgiel, a otrzymamy pełnoprawny pociąg. Całość uzupełnia wagon przewożący ładunki wybuchowe oraz wielki pojazd drążący tunele w skale.

ComputerCraft 

     Programowanie to w dzisiejszych czasach temat na tyle popularny, że trafił nawet do Minecrafta. Modyfikacja ComputerCraft pozwala stworzyć komputer wraz z jego komponentami – monitorami, stacjami dysków, modemami czy drukarkami – oraz pisać programy w języku Lua Od początku dostępnych jest kilkadziesiąt komend do np. odtwarzania muzyki czy uruchamiania podstawowego Painta lub prostych gier, ale najlepsze efekty osiąga się poprzez samodzielne tworzenie aplikacji – oczywiście trzeba poświęcić trochę czasu na naukę języka. W modyfikacji można znaleźć specjalne roboty (nazwane żółwiami), które będą za nas wydobywać surowce. Tutaj również potrzebne jest programowanie – robotom należy wydawać odpowiednie polecenia. Stwarza to spore pole do popisu, bo oprócz podstawowego rozkazu kopania czy ścinania drzew da się tworzyć trasy, jakimi żółw ma się poruszać. Co więcej, możliwe jest zaprogramowanie robota w taki sposób, że będzie on zbierać drewno, a potem sadzić nowe drzewa – dodajcie do tego modyfikację BuildCraft, a otrzymacie w pełni zautomatyzowanego Minecrafta.


       Podsumowując to mody w Minecrafcie są przydatne i jest ich cała masa, napewno każdy coś znajdzię dla siebie. Mam nadzieje, że mój artukuł wam sie przyda i urozmaicie swoją rozgrywkę. Wyczekujcie na kolejny artykół z następnymi modyfikacjami. I na następny  artykół po tytułem " Jak zainstalować mody do Minecrafta"

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy