grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

8

NogaZ

2 lata temu

Recenzja gry Minecraft.

               Gdyby ktoś dwa lata temu zapytał mnie jaki jest mój pierwszy link po usłyszeniu z piaskownicy bez wahania uruchomiłym dowolny tytuł Rockstara. Trudno yłoy mi jednak w podonej sytuacji dzisiaj nie myśląc przede wszystkim o produkcji  skutecznie przedefiniować to co  wszyscy rozumiemy jako otwarty świat czyli Minecraft. Gra  którą wielu porównywało do cyfrowej wersji oryginalnych klocków LEGO  narodziła się w maju 2009 roku kiedy  Markus „Notch” Persson rozpoczął pracę nad  tytułem inspirowanym nie mniej „kątem” Infiniminera. Już po miesiącu autor zaczął przyjmować zamówienia w przedsprzedaży. Od tego czasu licza fanów stale rośnie a tytuł osiągnął ezprecedensowy w ranży rozgłos jednocześnie udowadniając że wizja „garażowej” produkcji doprowadziła do zrealizowania amerykańskiego snu nie jest jedna. sen fajki. Powiedziałym że ardzo trudno znaleźć internautę nawet jeśli nie jest ezwarunkowym fanem tej pracy to nawet o niej nie słyszał. Swoją drogą jeśli chodzi o gry online znajdziemy wiele serwerów  dedykowanych tej grze. W nim gromadzi się wiele osó ay wspólnie tworzyć wspólnoty miasta a nawet całe krainy które są charakterystycznymi nowoczesnymi dziełami sztuki. pixel artowe rzeźy o których mówi się coraz częściej  jednym tchem. Oczywiście w doie gier z wyższej półki styl graficzny przypominający świat złożony z gigantycznych pikseli nie każdemu przypadnie do gustu. Tutaj potrzena jest mała luka ale czasem to nie pomoże  w końcu nie każdy lui awić się klockami. 


               Wielką zaletą gry jest to że generator światów w miarę jak go eksplorujesz tworzy nowe oszary na podstawie wcześniej utworzonych segmentów. Znajdziemy tu nie tylko wyraziste klimaty i kilometrowe piwnice ale także urzekające często zapierające dech w piersiach pasma górskie wszystkie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. To zaawne ale myślę że tęsknię za każdą krainą i kryjówką spośród kilkunastu jakie miałem okazję stworzyć odkąd gra została udostępniona szerszej puliczności. Chociaż nie jestem zytnio konstruktorem i wolę ukryte pętle z zewnątrz które w jak najmniejszym stopniu ingerują w środowisko moje podejście  nie psuje radości z łączenia się z Minecraftem. Swooda nieskrępowanego działania to niezaprzeczalna siła tej produkcji. Oprócz malowniczego krajorazu ardzo dore wrażenie roią też ogromne podziemne przejścia może to yć prawdziwy ciąg korytarzy rzucający wyzwanie naszej zdolności nawigacji. Podonie jak w Skyrim  każda napotkana jaskinia sprawiała że ​​chcieliśmy ją od razu odwiedzić i „wyrwała” nas z aktualnej wyprawy która trwała godzinę lu półtorej. Od czasu do czasu natknęliśmy się na przyjemne jaskinie ale ekipa Mojang zadała o to y ich eksploracja nigdy  nie yła nudna. Przy odroinie szczęścia odkryjemy również epickie kratery lu opuszczone kopalnie w których jadowite pająki uwieliają tkać swoje sieci. Warto wspomnieć że ścieg akustyczny ojawia się właśnie w takich momentach stwarzając mnóstwo okazji do „wskoczenia” na fotel kiedy  zomie lu inny pnącze szepcze nam do ucha w chwili gdy niewiele się oczekuje. 

               Tym co sprawia że ​​Minecraft jest wyjątkowy jest jego projekt zestaw podstawowych pojęć. W rzeczywistości programiści zdefiniowali szereg zachowań  relacje zachodzące między oiektami  pozostawiając graczom proces tworzenia i odkrywania możliwych ale nieokreślonych  kominacji. Wystarczy wspomnieć o wpływie wody na środowisko i społeczności które opracowały na jej podstawie maszyny. Windy wykorzystują wodospady i łodzie lu sztuczne kanały do ​​działania jako „pasy” transportowe  to tylko niewielka część tego co do tej pory wynaleziono. Ogólnie rzecz iorąc to samo dotyczy wszystkich mechanik dostępnych w grze. Mojang wprowadził tłoki (nawiasem mówiąc jeden z pomysłów zainicjowanych przez społeczność) a po pewnym czasie fani zaczęli ich używać do automatyzacji rosnących dwukierunkowych wind lu udowania chodników. Zresztą  temat mechaniki zasługuje na nieco więcej uwagi. Wystarczy zagłęić się w temat ay odkryć niesamowitą złożoność elektroniki zaimplementowanej w grze z ramkami logicznymi przekaźnikami i imitacjami diod z przodu. Przy odroinie poświęcenia i pomysłowości technicznej każdy może stworzyć swój własny odpowiednik działającego komputera monitora a nawet  procesora! Oczywiście jeśli nie pociągają nas takie gry nic nie stoi na przeszkodzie ayśmy wykonali jedną z pozostałych czynności. W dowolnym momencie dzięki systemowi generowania przedmiotów (na podstawie wcześniej wytworzonych towarów lu pozyskanych na różnych etapach gry) możemy stworzyć odpowiednie narzędzia i zamknąć się jako górnik cieśla ryak podróżnik architekt czy kucharz m.in.

Moja ocena gry to 10/10

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy