grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

16

Beginnerx

2 lata temu

Recenzja i omówienie Horizon Chase Turbo

Cześć! W tym artykule przedstawię swoją opinię o Horizon Chase Turbo oraz opiszę tą ciekawą produkcję w stylu retro. Zdecydowałem się o niej opowiedzieć dlatego, że jest ciekawa i oryginalna. Dzięki Epic Games Store mogłem odebrać ją za darmo podczas wakacji i spędzić w niej trochę czasu w przyjemny sposób. Aktualnie gra nie jest już darmowa, chyba, że mówimy o wersji Demo dostępnej na Steam. Na dzień, w którym to piszę oficjalna cena gry wynosi nieco ponad siedemdziesiąt złoty na Steamie. No dobra, wypadało by wspomnieć coś o rozgrywce i wrażeniach z nią związanych, dlatego bez przedłużania zapraszam do przeczytania :)

 

Oryginalny Horizon Chase był niesamowitą premierą na urządzeniach mobilnych w 2015 roku właśnie ze względu na to, co przywrócił do gier. Przez wiele lat wyścigi w stylu arcade nie istniały i choć mobilne OS-y mają mnóstwo gier wyścigowych, są to zazwyczaj gry free-to-play z nieintuicyjną strukturą, która zachęca do mikrotransakcji i nie skupia się na dobrej zabawie. Horizon Chase dawał ci solidną ilość wysokiej jakości zawartości za darmo, a płatne dodatki sprzedawał za niską cenę - było to więc o wiele lepsze dla graczy. Horizon Chase Turbo bierze wszystko, co działało w Horizon Chase i opiera się na nim. Jest to czysty wyścig przeciwko rywalom z celem, aby stać się pierwszym i wygrać wyścig. Dokonanie tego nagradza cię poczuciem dumy, a kiedy wygrasz wszystkie tory w danym zestawie, odblokujesz nowy pojazd. Każdy tor zawiera małe żetony, które wliczają się do końcowej sumy punktów. Zdobycie ich wszystkich wraz z najlepszym finiszem daje więcej punktów, które odblokowują specjalne samochody i ułatwiają odblokowywanie innych pojazdów. Istnieje jednak element ryzyka i nagrody, o którym należy pomyśleć, jeśli chodzi o żetony. Choć są one umieszczone na łatwych do zauważenia ścieżkach, napakowana natura wyścigów z nawet dwudziestoma zawodnikami na ekranie jednocześnie oznacza, że możesz nie być w stanie ich wszystkich złapać. Możesz zaryzykować zdobycie jak największej liczby żetonów w jednym okrążeniu, ale skończyć na tym, że zostaniesz trafiony przez kilku rywali i utkniesz z tyłu stawki.

 

Jeśli przydarzy Ci się taka katastrofa, albo trafisz na przydrożną przeszkodę, masz kilka szans na dogonienie rywali. Poza draftingiem za samochodami rywali, masz do dyspozycji trzy turbo doładowania. Niektóre tory dają dodatkowy bonus, ale niezależnie od tego, ile ich masz, musisz z nimi uważać. Kluczem do każdego boostu jest upewnienie się, że używasz go nie tylko w odpowiednim momencie, jeśli chodzi o natężenie ruchu, ale także pamiętając o pozycji na torze. Jeśli zbliżasz się do zakrętu, użycie turbo może sprawić, że miniesz kilku rywali - ale jest to bardzo ryzykowne. W ten sposób masz większe szanse na rozbicie się o przydrożny obiekt i zniwelowanie przewagi, jaką byś uzyskał. Podobnie emocjonująca jest próba przedarcia się przez stado sześciu samochodów - i tym bardziej smutne jest, gdy wyprzedzisz pięć z nich tylko po to, by na twojej drodze pojawił się szósty. Opowiadając tak o wszelkich najmniejszych szczegółach, grzechem byłoby nie wspomnieć o trybie multiplayer, który umożliwia granie nawet w cztery osoby na jednym urządzeniu! Dwie osoby mogą używać jednej klawiatury, a reszta powinna wyposażyć się w kontrolery. Fajnie się tak gra, kiedy twoi przeciwnicy siedzą koło ciebie, zamiast na drugim krańcu Polski, a może nawet Europy.

Takie wydarzenia to tylko niektóre z powodów, dla których każdy wyścig w Horizon Chase Turbo jest ekscytujący. Zaczyna się od tego, że chcesz odpowiednio wyczuć czas przyspieszenia, abyś mógł nabrać rozpędu, a potem staje się niekończącą się bitwą aż do końca wyścigu. Wrogie wyścigówki będą wpadać na ciebie, aby odnieść sukces, a każde zderzenie, które weźmiesz, ma szansę wysłać innych przed tobą. Należy zawsze unikać uderzeń w tył lub przód pojazdu, natomiast uderzenia w bok spowolnią cię, ale nie będą miały na ciebie tak dużego wpływu. Oznacza to, że choć chcesz się ścigać z prędkością, nie możesz poświęcić precyzji. W każdym wyścigu będziesz przejeżdżał przez kilka samochodów jednocześnie i za każdym razem, gdy uda Ci się idealnie wyprzedzić, będzie to ekscytujące. Taka precyzja byłaby koszmarem bez doskonałego sterowania i na szczęście gra Horizon Chase Turbo spełnia te oczekiwania. Korzystanie z kontrolera Xbox One w wersji na PC to idealne uczucie - podobnie jak w wersji na Androida z kontrolerem podobnym do Xboxa, dzięki temu, że spusty doskonale kontrolują prędkość. Sterowanie jest responsywne, a domyślny układ przycisków jest logiczny i łatwy w użyciu. Horizon Chase Turbo zachowuje ten sam minimalistycznie cieniowany wygląd z pierwszej gry i doskonale go rozbudowuje. Ten styl wizualny nie jest dla każdego, ale dzięki temu, że grafika na torze jest tak podobna do wzorów kafelków z ery 16-bitowej, pozwala przywołać przeszłość, a jednocześnie wygląda jak atrakcyjny współczesny produkt. Środowiska same w sobie posiadają bujne detale na torach, a każdy z torów wyróżnia się spośród innych dzięki temu oraz fantastycznemu wykorzystaniu kolorów dla różnych pór dnia. Nocne wyścigi są bardziej chaotyczne, ponieważ masz mniej światła i musisz polegać na światłach tylnych i przednich aby zobaczyć, dokąd zmierzasz. Podobnie na niektórych torach leży szybko przesuwający się śnieg lub są tumany kurzu, co utrudnia nawigację, jeśli nie przemyślisz wszystkiego do końca. Korzystanie z wyświetlanej na ekranie mapy jest koniecznością i pozwala połączyć coraz większe umiejętności z samą mapą, aby odnaleźć drogę na trudniejszych mapach. Cała muzyka została zaprojektowana tak, aby brzmiała jak coś, co można nucić w grze zręcznościowej, ale z dużo większą głębią kompozycji niż było to możliwe w epoce 16-bitowej. Dotyczy to również takich rzeczy jak opady śniegu i tumany kurzu, które brzmią realistycznie i dodają trochę grozy do akcji wyścigowej. Otaczające nas samochody również dodają emocji dzięki rykowi silników - ale nigdy nie jest to przytłaczające, gdy słyszymy tak wiele rzeczy naraz.

 

Łącząc ten sam rodzaj szybkiej zabawy, który tak dobrze sprawdził się lata temu, z perfekcyjnym modelem progresji, Horizon Chase Turbo jest dokładnie tym, czego potrzebowała branża gier wyścigowych inspirowanych arcade. To gra, która wybacza błędy i zapewnia dużą ilość wysokiej jakości zawartości. Dodanie do akcji trybów turniejowych i dzielonego lokalnego multiplayera daje mnóstwo możliwości powtórki. Każdy, kto szuka wyścigów w stylu arcade, powinien spróbować Horizon Chase Turbo - nie pożałujesz.

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy