logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

4

blondi69

1 rok temu

Recenzja/Poradnik minecraft

W całym spektrum gier, odnoszący ogromne sukcesy Minecraft zarówno definiuje, jak i dominuje własną kategorię. Nie ma fabuły, nie ma konkretnego gatunku, nie ma postaci, nie ma dramatycznych cutscenek i grafiki, którą można by grzecznie nazwać "retro". Zamiast tego, Minecraft pozwala ci kształtować klockowaty świat wokół ciebie za pomocą twoich cyfrowych rąk, i okazał się zaskakująco przekonujący dla legionu fanów. Ze względu na swoją zabawę, kreatywną grę i kreacje, które zainspirowała, jest to wybór redakcji i z pewnością jedna z najlepszych gier na PC.
Zanim zaczniesz

Czy posiadasz jakieś urządzenie elektroniczne? Prawdopodobnie można na nim uruchomić Minecrafta. Gra jest obecnie dostępna w cenie 100zł na PC, którą tutaj zrecenzuję. Minecraft wygląda świetnie na high-endowych komputerach do gier, ale reszta z nas na pewno docenia to, jak dobrze działa nawet na standardowym komputerze stacjonarnym. Możesz nawet grać na Raspberry Pi, jeśli jesteś w tego typu rzeczach. Każda wersja gry jest nieco inna, choć podstawy są uniwersalne.

Dla opętanych telefonami, jest Minecraft: Pocket Edition dla iPhone, Android, Windows Phone, i Amazon Fire. Zauważ, że Pocket Edition jest najbardziej dramatycznie różne z partii, i że gra, którą zaczniesz na jednym urządzeniu nie będzie dostępna na innym typie urządzenia.

Kiedy pobierasz grę, tak naprawdę otrzymujesz aplikację launchera, która pozwala na utrzymanie kilku oddzielnych instalacji Minecrafta na twoim komputerze. Możesz, na przykład, potrzebować starszej wersji do gry w konkretnym świecie, który stworzyłeś lub do uruchomienia konkretnego moda. Po prostu stwórz nowy profil, wybierz wersję Minecrafta, którą chcesz uruchomić i jesteś gotowy do pracy. Jeśli jesteś zainteresowany światem modów do Minecrafta, przeczytaj nasze zestawienie najlepszych modów do Minecrafta. Wszyscy inni po prostu wcisną Play i rozpoczną grę w najbardziej aktualnej wersji gry.

Gram w Minecrafta od 2010 roku i wciąż jestem zszokowany tym, jak bardzo gra zmieniła się i wciąż zmienia w czasie. Szwedzki deweloper Mojang uniknął niebotycznych cen dużych gier, sprzedając kopie Minecrafta na długo przed tym, jak został "ukończony". Nowe funkcje nadal pojawiają się w dość regularnym tempie.

Nieustannie zmieniająca się, nieskończona gra

Kiedy pierwszy raz grasz, wchodzisz do Minecrafta tak bezradny i zdezorientowany jak nowonarodzone dziecko. Jedyna różnica jest taka, że nie płaczesz (jeszcze), a twoja domyślna postać nie jest naga i pokryta mazią. Do dyspozycji masz tylko swoje ręce i inwentarz, a noc zbliża się ze wszystkimi swoimi okropnościami.

 

W tym świecie twoją jedyną przewagą nad wrogim krajobrazem jest umiejętność budowania, więc jeśli nie chcesz umrzeć, potrzebujesz schronienia. Jeśli chcesz się schronić, musisz zebrać materiały, wydobywając je z otaczającego cię krajobrazu. Ziemia, skały i drzewa rozpadają się na wyraźne kostki, które możesz ponownie złożyć w stylu klocków. Jeśli chcesz szybciej zbierać materiały, musisz wytwarzać narzędzia, co wymaga układania materiałów w specjalnych konfiguracjach w ekwipunku lub na specjalnym stole do craftingu. Jeśli nie chcesz chować się w ciemnej dziurze za każdym razem, gdy zajdzie słońce, to lepiej zbuduj ładniejszy dom. Jeśli nie chcesz umrzeć z głodu - i tak, głód jest mechaniką gry - lepiej naucz się jak znaleźć i przygotować jedzenie.

Ale Minecraft jest daleki od pustego, homogenicznego świata. Generowany proceduralnie krajobraz jest podzielony na biomy z ich własnymi ekosystemami i minerałami. Niekończący się zasób zwykłych i rzadkich materiałów do budowy jest zarówno ujściem dla kreatywności, jak i wbudowaną zachętą do eksploracji. Pójdź na sawannę, a znajdziesz drzewa akacjowe z dzikimi końmi i niewielką ilością deszczu. W mroźnej tajdze można znaleźć i oswoić wilki. Cały krajobraz jest poprzecinany mezami, górami, dolinami, lasami i oceanami.

Większość stworzeń, które spotkasz w dziczy Minecrafta jest przyjazną, milutką odmianą. Niektóre z nich, takie jak świnie i krowy, mogą zostać ubite w celu zapewnienia pożywienia, a większość można przekonać do rozmnażania. Ale zombie, szkielety, gigantyczne pająki i ikony eksplodujących Creeperów również grasują po krajobrazie. Te stwory oznaczają, że musisz mieć się na baczności, jeśli chcesz chronić siebie i swoje budynki.

Ostatnie aktualizacje Minecrafta skupiły się bardziej na wzbogaceniu zdolności i statystyk twojej reprezentacji w grze. Punkty umiejętności i mistyczne składniki mogą być zamienione na zaklęcia i eliksiry, które pozwalają ci latać, zadawać więcej obrażeń lub oddychać pod wodą. Z pewnością spodobają się one bardziej poszukiwaczom przygód, hardcorowym graczom, a mniej miłośnikom architektury.

Sposób na Minecrafta

Podstawową zasadą Minecrafta jest to, że na wszystko trzeba sobie zapracować. Nawet rozgryzienie specyficznych przepisów na crafting lub jak zmienić surowe mięso wieprzowe w ugotowany kotlet wieprzowy będzie wymagało kilku kroków i różnych zasobów. Możesz próbować rozgryźć to na własną rękę, ale Minecraft Wiki jest nieocenionym źródłem, które połączy cię ze wszystkim, co można zrobić w grze wraz z ogromną, aktywną społecznością graczy.

Minecraft oferuje nawet dwa tryby gry. Survival Mode jest bardziej nastawiony na unikanie wrogów, budowanie z tego, co można znaleźć, i odkrywanie zaskakująco pięknego krajobrazu. Tryb kreatywny uwalnia cię od grawitacji i zapewnia paletę każdego bloku i elementu w grze, dzięki czemu można łatwo skonstruować ogromne triumfy architektoniczne lub masywne funkcjonalne komputery. W ten sposób omija się jeden z największych problemów gry, czyli to, że wszystko wymaga czasu. Spędzisz godziny na zbieraniu materiałów, a potem kolejne godziny na budowaniu czegoś z tych materiałów. Jest to jednocześnie intensywnie kreatywne i intensywnie nudne.

Satysfakcja dostarczana przez Minecrafta naprawdę pochodzi z chęci osiągnięcia celów, które sobie wyznaczyłeś. Ale nawet wyznaczanie tych celów może być dla niektórych wyzwaniem. Nie każdy chce marzyć o projekcie budynku lub poświęcać czas na odwiedzanie forów internetowych, aby dowiedzieć się, jak odtworzyć XIX-wieczną niemiecką architekturę przy użyciu kostek Minecrafta.

Radość z gry wieloosobowej

Minecraft naprawdę ożywa, gdy ty i twoi przyjaciele zaczniecie grać razem. W rzeczywistości, gdy zaczniesz się logować regularnie, aby zobaczyć co zostało zbudowane i dzielić się swoimi zasobami, powrót do gry jednoosobowej będzie się czuł bardzo samotny.

Każdy świat dla pojedynczego gracza może zostać przekształcony w grę wieloosobową za pomocą jednego przycisku, pod warunkiem, że wszyscy gracze są w tej samej sieci. Jest to darmowy i wygodny sposób na dzielenie się swoimi dziełami z przyjaciółmi lub szybkie zorganizowanie gry w stylu LAN party.


Ponownie, będziesz musiał skorzystać z samouczków społeczności, aby opanować większość z tych rzeczy, ale chodzi mi o to, że jest to gra, w której można spędzić kilka miesięcy szczęśliwie doskonaląc przełącznik światła, a nadal nic nie wiesz o mikstury, lub zwierząt hodowlanych, lub walki, lub eksploracji alternatywnych wymiarów, lub czarowania, lub projektowania zintegrowanych sieci kolejowych.

Aby grać z bardziej odległymi graczami, będziesz musiał zarządzać własnym serwerem gry lub skorzystać z usługi hostingowej Mojang o nazwie Minecraft Realms. Z doświadczenia wiem, że zarządzanie serwerem Minecrafta jest frustrujące w najlepszym przypadku, a w najgorszym irytujące. Realms, z drugiej strony, jest cudownie proste. Wystarczy utworzyć konto Realms, wybrać typ mapy, którą chcesz - albo tradycyjną mapę Minecrafta lub mapę minigry - i zaprosić do 20 przyjaciół do gry przy użyciu ich nazw użytkownika Minecraft.

Inwestycja, która się opłaca

Minecraft nie jest grą, która powie ci, powiedzmy, abyś zbudował 60-pokojowy zamek z sekretnymi przejściami, biblioteką, komnatą alchemiczną, galerią portretów, podziemnym lasem, żyrandolem z lawy i portalem do Piekielnego wymiaru. Musisz chcieć zrobić te rzeczy wystarczająco dużo i docenić ich wykonanie jako własną nagrodę.
To dobrze, że jest solidny multiplayer, a następnie. Jeśli wynajmiesz serwer, możesz zaprosić wielu przyjaciół, by przyszli i pomogli ci budować, i to jest moment, w którym majestat Minecrafta staje się niezaprzeczalny. Większość serwerów, które odwiedziłem, była pełna masywnych, żmudnych projektów, odtwarzających całe miasta z Pokémonów i filmów Studio Ghibli. Ale najbardziej satysfakcjonujące doświadczenia, jakie miałem na serwerach Minecrafta, to te, gdzie miałem okazję współpracować z kilkoma zapalonymi budowniczymi nad tym samym projektem. Kiedy każdy budowniczy grawitował w kierunku swoich obszarów uzdolnień, zacząłem czuć się bardziej jak część zespołu niż kiedykolwiek w grze Team Fortress 2. Byłem facetem od okablowania. Posiadałem umiejętność, której nikt inny nie potrafił zgłębić. Zbudowałem mur, który mógł się automatycznie odbudować, na zawsze. Zbudowałem sekretne drzwi w fontannie, gdzie woda spływała ostrożnie, zanim cokół się rozsunął, odsłaniając długie zejście po schodach. Poprzez Googling liberally, podążając za większymi architektami Minecrafta niż ja, i będąc kreatywnym w tym jak zaimplementowałem to co znalazłem, mogłem osiągnąć cuda.

Ale to nie jest tylko stara, zabawna gra z dużą ilością godzin podzielonych przez pieniądze. To ekscytujący i ważny kierunek, w którym powinny podążać gry. Patrzcie, żadnych cycków! Żadnej broni! Rodzice mogą kupić to dla dzieci i zostawić je grając w to bezpiecznie! Kobiety nie natkną się na okropne stereotypy o sobie noszącej pancerne stringi! Nauczyciele mogą tego uczyć w szkołach! Deus Ex, z wynikiem 95, sprawił, że pomyślałem: "Co by było, gdyby więcej strzelanek było takich jak ta?". Minecraft zamyka mnie w godzinnym paraliżu, gdy pomysły przechodzą mi przez głowę. Jeśli Doom zapoczątkował przemysł FPS, to czym do cholery będzie owoc sześciennego łona Minecrafta? Czy przyszłość gier na PC kiedykolwiek wyglądała tak dobrze, zanim zobaczyliśmy ją ze szczytu tej wielkiej, klockowatej góry?

Wiele gier wieloosobowych, nawet tych ulubionych, nie oferuje nic więcej niż przyjazne stopy przemykające obok nas. W Minecrafcie, każdy z nas jest bogiem, który pracuje, by odcisnąć swoje piętno na świecie. Inni gracze nie tylko pomagają ci zabijać rzeczy i leczyć cię, oni rzeźbią góry dla tajnej bazy, którą z nimi tworzysz, wylewają wodospady z twojej pływającej fortecy, aby zapewnić ci bezpieczną drogę na dół, lub niosą wiadra lawy pod ziemię, aby pomóc ci stworzyć saunę.

Pokazałem grę mojej dziewięcioletniej kuzynce i jej sześcioletniej siostrze, i nastąpił okres oszołomionej ciszy, po którym nastąpił gwar sugestii, błagań i zapytań. Moi rodzice to rozumieją. Moi dziadkowie to rozumieją. Rozumieją to ludzie wypaleni WoW-em, rozumieją to ludzie zmęczeni strzelaniem do mężczyzn. Prawie wszyscy to rozumieją. I ty też powinieneś to zrozumieć.

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022