grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

12

Duda4

2 lata temu

Tomb Raider (2013) - recenzja

Wstęp:

Po nieudanych poprzednich grach z serii Tomb Raider została ona przejęta przez nowe studio. Nie było nawet wiadomo czy jeszcze kiedyś wyjdzie jakiś Tomb Raider. Na potrzeby fabuły uznano, że wydarzenia z poprzednich części serii nie miały miejsca. Gra wyszła 5 marca 2013 roku na PlayStation 3, Xbox 360 i PC, a później 28 stycznia 2014 roku na PlayStation 4 i Xbox One.

Recenzja:

Tomb Raider jest przygodową grą akcji TPP, której główną bohaterką jest Lara Croft. Statek Endurance rozbija się o japońską Yamatai. Gdy głównej bohaterce udaje się uciec ze statku porywa ją jakiś szaleniec, z którego jaskini musimy uciec w prologu. Zarówno fabuła gry jak i zakończenie są naprawdę ciekawe. Podczas gry przemierzamy wiele zarówno otwartych i zamkniętych lokacji, z których każda jest inna. Czasami przemierzamy góry, czasami miasto, czasami jaskinie i wiele więcej. Naszymi głównymi wrogami jest Bractwo Solarii zamieszkujące te wyspę. Mamy do wyboru 4 rodzaje broni, które odblokowujemy z czasem. Z czasem odblokowujemy również nową amunicje taką jak granaty, pociski zapalające lub strzały, którymi możemy robić mosty linowe. Podczas gry otwierając różne skrzynie możemy zbierać punkty za które później ulepszamy bronie. System ten jest o tyle słaby, że wszystkie bronie ulepszamy za te same punkty i nie można równolegle zbierać kilku rodzajów surowców, aby ulepszyć kilka broni za jednym razem tak jak w następnej części. Można ulepszać też umiejętności postaci co działa bardzo podobnie do ulepszania broni. Na niektóre skały możemy się wspinać za pomocą czekana.

W grze teoretycznie mamy do czynienia z otwartym światem jednak nie do końca tak jest. Wyspa jest duża jednak podzielona na obszary. W większości obszarów jest przynajmniej jeden obóz, w którym możemy ulepszyć broń, umiejętności i teleportować się do innego obozu korzystając z szybkiej podróży. Są też obozy dzienne, które różnią się brakiem możliwości teleportacji z nich i do nich. Widać, że ścieżki na wyspie są zrobione specjalnie pod misje i często do celu da się dotrzeć tylko jedną drogą. Zadania dodatkowe skupiają się jedynie na zbieranie różnych notatek i artefaktów co niestety nie daje żadnych korzyści. Niestety nie ma zbyt dużo tytułowych grobowców, a te co już są mają w większości bardzo łatwe zagadki, niezwiązane z wątkiem głównym. Poza fabułą w grze nie ma nic do roboty. W grze istnieją trzy poziomy trudności elementów waliki: łatwy, normalny i trudny. Moim zdaniem poziom normalny nie jest ani za łatwy ani za trudny grając pierwszy raz.

Grafika w grze jest naprawdę ładna jak na 2013 rok. Tekstury i cienie są ostre i szczegółowe. Można włączyć bardzo realistyczne włosy co nie jest zalecane dla słabszych kart graficznych. Ogólnie świat wygląda naprawdę dobrze. Optymalizacja gry jest bardzo dobra i działa bez problemu nawet na bardzo słabych konfiguracjach choć najniższe ustawienia wyglądają paskudnie. Gra zużywa naprawdę mało vramu i nawet na karcie 2gb można włączyć tekstury na ultra z lekkim zapasem vramu. Bohaterowie wyglądają dosyć dobrze. Minusem jest anti-aliasing, do wyboru mamy fxaa, które nie zabiera dużo fps, ale krawędzie dalej są trochę poszarpane i ssaa, które wygląda dobrze, ale nawet na najniższym ustawieniu potrafi obniżyć wydajność aż do 50%!

Elementy strzelania w grze są wykonane poprawnie. Możemy się skradać i zabijać przeciwników po cichu za pomocą łuku lub pistoletu, jeżeli posiadamy tłumik. Minusem jest to, że przeciwnicy nie są zbyt mądrzy np. Dwie osoby stojące obok siebie rozmawiają ze sobą, zabijamy jednego, a drugi dalej stoi jakby nic się nie stało. Gdy zostaniemy wykryci lub postanowimy działać na głośno to mierzymy się zwykle z dużą ilością przeciwników i pokonanie ich trwa zwykle dużej niż zrobienie tego po cichu. W grze jest system chowania się za osłonami. Jest on automatyczny, niestety nie zawsze działa idealnie, a nie da się ręcznie schować. Na początku gry przeciwnicy mają najczęściej pistolet, później karabiny, strzelby jak i dynamit, który rzucają nam pod nogi, aby wywabić nas z osłony. Są też przeciwnicy z tarczami, którzy początkowo wydają się dużym problemem jednak w późniejszych etapach gry łatwo ich zabić. Jest też kilka bossów, żeby ich pokonać trzeba najpierw odwrócić ich uwagę w jakiś sposób, następnie strzelić kilka razy shotgunem w tył głowy i dobić ich ręcznie.

Po zakończeniu wątku głównego możemy wrócić na wyspę, aby zebrać wszystkie dostępne znajdźki. Gra posiada polski dubbing, który nie ma żadnych rażących błędów. W Tomb Raider pojawił się też tryb wieloosobowy, którego nie będę oceniać w tej recenzji, ponieważ go nie testowałem.

Podsumowanie:

Plusy:

-fabuła

-grafika

-różnorodność lokacji

Minusy:

-teoretycznie otwarty, a jednak zamknięty świat

-niewiele zadań pobocznych

-niewielka ilość grobowców, które są zupełnie niezwiązane z wątkiem głównym

Ocena:7/10

Nawet jeżeli ktoś nie odebrał gry na epic games gdy była za darmo to polecam kupić. Na portalach z kluczami można kupić grę za około 20 zł.

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy