logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

11

MrDomi021

1 rok temu

Trroche opowieści i troche ciekawostek + ocena minecrafta 

Trroche opowieści i troche ciekawostek + ocena minecrafta 

Wydany na długo przed ukończeniem, Minecraft nie ma samouczka, stron z instrukcjami i kilku jasno określonych celów. Listopadowa aktualizacja przeniosła grę z rozszerzonej bety do pełnej wersji, wprowadzając koniec gry.

Podstawowe zasady są w dalszym ciągu niezrozumiałe, a dla graczy wychowanych na grze z listą rzeczy do zrobienia, upływ czasu jest w dużej mierze bezcelowy. A jednak, w ciągu kilku krótkich miesięcy, Minecraft uczynił ze swojego twórcy, Szweda Markusa "Notcha" Perssona, multimilionera i ujawnił, że jego baza graczy jest jedną z najbardziej kreatywnie zmotywowanych w grach wideo.     

Świat jest unikalny. Wszyscy gracze widzą bloki 1x1, z których składają się góry, doliny, jeziora i chmury, ale ich rozmieszczenie jest losowo przypisane tylko do ciebie. Dzień pierwszy, a twoim celem jest zwykła eksploracja, kreślenie terenu wokół ciebie, beztroski rodzaj kartografii, gdy wyczuwasz kontury swojej domeny, podziwiasz scenerię i budujesz mapę umysłu z naturalnymi punktami orientacyjnymi, aby ustawić swoje położenie.        
Tak naprawdę historia   w grze jest zasadniczo historią człowieka: przetrwania, polowania, społeczności i w końcu pychy.

Minecraft pozwala zamienić jaskinię w zamek lub miasto. 
Potem zapada noc i pojawiają się potwory; zombie o martwych oczach, szkielety i zakamuflowane pająki, których przedszkolna sztuczna inteligencja odnajdująca ścieżki ściga cię z uporem godnym nocnego terrorysty.

W mgnieniu oka zmieniasz się z turysty w dręczonego, a twój cel zmienia się w poszukiwanie przetrwania, gdy za pomocą przycisku akcji zaczynasz kopać jaskinię gołymi rękami w poszukiwaniu schronienia.

 

 

 

Możesz zamienić swoją jaskinię w zamek, a chęć przetrwania ustąpi miejsca pragnieniu wygody, gdy będziesz zbierał surowce potrzebne do wyłożenia podłogi w swoim domu, zbudowania pieca, na którym będziesz mógł gotować mięso.

Twój interaktywny zestaw umiejętności może być ograniczony do niszczenia bloków i odbudowywania ich, ale wkrótce nauczysz się budować narzędzia z otaczających cię materiałów. Po pierwszej nocy rytm i struktura pozostają niezmienne - praca podczas światła, schronienie w nocy - ale cel następnego dnia w dużej mierze zależy od ciebie.

 

 

 

 

Dla niektórych zbudowanie szałasu w endzie jest wystarczającą przygodą i niczym Hobbit opuszczają grę szczęśliwi, że udało im się stworzyć dom. Dla innych ambicje nie są tak łatwe do zaspokojenia i rozpoczynają projekt budowy repliki Tadż Mahal, statku kosmicznego Enterprise, a nawet używają piasku i wody do stworzenia bramek logicznych, które uruchamiają gigantyczny, podstawowy komputer narysowany w krajobrazie.

Twoja kreatywność może być ograniczona do zasobów, które cię otaczają, ale kop wystarczająco głęboko, a znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby odtworzyć na ekranie to, co siedzi w twojej wyobraźni.

Kiedy już wyczerpałeś swoje własne cele - dodałeś dobudówkę, przebudowałeś garaż, zbudowałeś własną Wieżę Babel - serwery wieloosobowe Minecrafta pozwalają ci na przejście do społeczności. Tutaj znajdziesz wspólne projekty, które przyprawiają o zawrót głowy swoją skalą lub pedanterią, tysiące szczupłych ramion dłutujących w metaforycznych piramidach, niewolników niczego poza własnymi aspiracjami.

 

W ostatnich miesiącach twórcy Minecrafta starali się wziąć to, co w istocie jest kojcem dzikiego potencjału i łagodnego niebezpieczeństwa, i uformować go w bardziej formalną strukturę gry wideo. Osiągnięcia kierują cię w stronę lekkich celów, poziomowanie RPG dostarcza abstrakcyjnego liczbowego odczytu twojego postępu, podczas gdy końcowy boss oferuje zakończenie dla tych graczy, którzy potrzebują "pokonać" grę, a nie tylko w nią zagrać.

Ale te odczucia są połowiczne, tokenistyczne projekty mające przynieść jakąś formę zamknięcia bezcelowej ewolucji Minecrafta.

W najgorszym wypadku, pełnoprawna, pełnowartościowa wersja 1.0.0 Minecrafta jest pełna sprzeczności. Zlepek klisz z gier niezręcznie przyklejonych do otwartej przestrzeni radosnego potencjału twórczego.

Ale te ostatnie, ortodoksyjne cechy gry mogą być całkowicie zignorowane i ich obecność nie umniejsza zwycięstwa Minecrafta.

 

 

 


W skrócie Minecraft to niezależna gra sieciowa napisana w przestarzałym języku i stworzona przy użyciu prymitywnych bloków i 16-bitowych kolorów, która osiąga bezprecedensowy sukces finansowy, zaprzecza mądrości większości krytyków gier wideo, konsultantów i mędrców wydawniczych. Nieuniknione jest więc, że dyskusja o tym "co" zostanie przyćmiona przez dyskusję o tym "jak" i "dlaczego".

Powiem tak gra 10/10 nigdy nie konczące sie pomysły, poprostu piękna gra

Stworzone przez MrDomi021

Dzięki za przeczytanie i miłego dnia ;D

 

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022