grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

13

Kuba1419

12 miesięcy temu

VALORANT - wprowadzenie

Czym jest VALORANT?

 

Jest to gra obecnie dostępna tylko na komputery stacjonarne / laptopy z systemem Microsoft Windows. Trwają pracę nad wersją mobilną. Została stworzona przez Riot Games (tak samo jak np League of Legends). VALORANT został wydany publicznie - po zakończeniu bety 2 czerwca 2020 roku a więc ma na obecną chwilę juz ponad 2,5 roku. 

 

Akcja gry została zaprezentowana w przyszłości. Gracz na początku gry wybiera Agenta (postać), którą chce grać. Na początku mamy odblokowane kilka postaci, aby odblokować następne musimy zdobywać XP i mając aktywowany kontrakt danego agenta (taki pass, na 5lvlu Agent, na 10lvl skin). Na nowym koncie na początku będzie to ułatwione 15 razy aż dla dwóch wybranych przez nas agentów. 

 


Agenci

Agenci dzielą się na 4 grupy:

Szturmowcy - zgodnie z nazwą powinni rushować, być pierwszymi na linii ognia. Ich zadaniem jest walka, zadawanie obrażeń oraz pokonywanie przeciwników.

 

Inicjatorzy - przygotowują dany teren do wejścia swojej drużyny. Dysponują różnymi umiejętnościami wymuszające na przeciwnikach zmianę miejsca lub np ich odkrywanie na mapie.

 

Kontrolerzy - jak sama nazwa brzmi, kontrolują teren. Głównymi zdolnościami tego typu Agenta jest ograniczanie wizji oraz możliwości oszukanie przeciwników przez np klona.

 

Strażnicy - ich umiejętności pozwalają powstrzymywać przeciwników przed natarciami poprzez np zdradzanie ich pozycji.

 


Zdolności

Każdy agent posiada 4 zdolności:

- dwie dostępne są do kupienia za kredyty (zdobywane po rundzie za wygraną / przegraną, rozbrojenie / podłożenie lub eliminacje.

- jedna jest otrzymywana na początku każdej rundy za darmo - odnawia się po zdobyciu dwóch zabójstw w danej rundzie.

- superatak (ult) - zdobywamy go za ładunki ulta, które zdobywamy za kille, śmierci, podłożenia, rozbrojenia, zebranie kuli ulta na mapie. Superatak potrzebuje 6-8 kul w zależności od Agenta.

 


Mechanika

VALORANT to sieciowa strzelanka FPS, mamy do dyspozycji kilka trybów gier. W standardowym gramy 5 vs 5. Na początku losowana jest mapa (niestety tego nie widzimy - po prostu dobiera nas do danej mapy). Nie do końca jest ona losowana, zależy od tego czy jest dostępna na danym trybie oraz od tego kiedy ostatni raz na niej graliśmy. Mamy 2 strony - atakujących oraz obrońców. Zadaniem atakujących jest wyeliminowanie przeciwnej drużyny lub podłożenie i zdetonowanie Spike'a. Zadaniem obrońców jest wyeliminowanie przeciwnej drużyny lub po podłożeniu Spike'a jego rozbrojenie. 

 


Krótki spis agentów:

Agent - Rola - Pochodzenie - Data dodania

Brimstone- Kontroler - Stany Zjednoczone - od początku

Cypher - Strażnik - Maroko - od początku

Jett - Szturmowiec - Korea Południowa - od początku

Omen - Kontroler - nieznane - od początku

Phoenix - Szturmowiec - Wielka Brytania - od początku

Sage - Strażnik - Chiny - od początku

Sova - Inicjator - Rosja - od początku

Viper - Kontroler - Stany Zjednoczone - od początku

Breach - Inicjator - Szwecja - 29 marca 2020

Raze - Szturmowiec - Brazylia - 7 kwietnia 2020

Reyna - Szturmowiec - Meksyk - 1 czerwca 2020

Killjoy - Strażnik - Niemcy - 4 sierpnia 2020

Skye - Inicjator - Australia - 2 listopada 2020

Yoru - Szturmowiec - Japonia - 12 stycznia 2021

Astra - Kontroler - Ghana - 3 marca 2021

Kay/O - Inicjator - nieznane - 23 czerwca 2021

Chamber - Strażnik - Francja - 16 listopad 2021

Neon - Szturmowiec - Filipiny - 12 stycznia 2022

Fade - Inicjator - Turcja - 27 kwietnia 2022

Harbor - Kontroler - Indie - 18 października 2022

 

Bronie

W grze VALORANT mamy do dyspozycji kilka kategorii z brońmi. Są to: broń boczna, pistolety maszynowe, karabiny, strzelby, karabiny snajperskie oraz broń ciężka. Aktualnie trzymana broń wpływa na szybkość poruszania, podobnie jak w cs:go najszybciej biega się z nożem w ręku. 

 

Najlepsze bronie wg mnie:

- Pistolet Ghost - pistolet z tłumnikiem, takie usp z cs:go, dobrze sprawdza się zarówno na blisko jak i na daleko jeśli jesteśmy w stanie trafić w głowę przeciwnika. Kosztuje 500 kredytów.

- Pistolet Sheriff - rewolwer, przypominający Desert Eagle z cs:go. Kosztuje 800 kredytów. Zabija na 2 strzały w ciało oraz jeden w głowę. Jest bardzo skuteczny, posiada 6 naboi w magazynku. Nie jest tak szybkostrzelny jak Ghost.

- Pistolet maszynowy Spectre - broń przypominająca MP5. Jest to pistolet maszynowy z tłumnikiem, spisuje się dobrze zarówno na bliskich jak i szerokich dystansach. Nie traci zbyt na celności podczas ruchu. Kosztuje 1600 kredytów.

- Karabin Phantom - przypomina M4A1. Zadaje duże obrażenia lecz z dalekiej odległości nie zabija na jeden strzał w głowę. Gdy gracz posiada najlepszą tarczę (łącznie 150hp) to zadaje około 145-148. Jest szybki i skuteczny. Kosztuje 2900 kredytów.

- Karabin Vandal - ma niższą szybkostrzelność lecz zadaje więcej na większe odległości oraz zabija na strzał w głowę. Przypomina AK-47. Ma spory odrzut, który wymaga pracy. Kosztuje tak samo 2900 kredytów.

- Karabin snajperski Operator - AWP z cs:go. Ma 5 naboi w magazynku, kosztuje 4750 kredytów. Zadaje potężne obrażenia lecz w nogi nie zabijamy na strzał. Broń dosyć wolno się przeładowuje i jest słaba na blisko. 

 


Jak oceniam VALORANTA?

Według mnie VALORANT jest dosyć fajną grą na nudę, nie ma jakiejś wielkiej toksyczności czy też cheaterów - Riot Games ogromnie zadbało o ochronę gry i spotkanie takiego to naprawdę graniczy z cudem. Gra jest pozytywnie nastawiona, możemy edytować swój celownik, nie jest ogromnie wymagająca, ma ładną grafikę, przejrzyste ustawienia, możemy ustawić 2 opcje pod jeden przycisk na raz, czasem się to sprawdza np kucanie + strzał ale zalezy od broni, są fajne bronie, każdy znajdzie coś dla siebie, różnorodność animacji, postaci, skinów, niestety postacie pojawiają sie coraz rzadziej. Są obecne błędy ale w 99% nie przeszkadzają w rozgrywce. Gra nie waży jakoś dużo, support jest bardzo przyjazny, raz na około pół roku możemy dostać 50 waluty za jakiś fanart wysłany do supportu - powstała nawet specjalna kategoria przeznaczona do tego. Nie ma problemów z płatnościami, ceny są troszkę wygórowane oraz przepustka bojowa nie zwraca nam waluty za którą ją kupiliśmy co wg mnie działa na lekki minus tej gry. Jest na ostatnim poziomie darmowy skin, oczywiście do broni bocznej czyli pistoletu i dubeltówki. Wg mnie gra jest warta uwagi lecz po dlugim czasie grania samemu może się zwyczajnie znudzić bo nie zawiera jakichś aktualizacji broni, postaci. Broni wcale, co najwyżej postaci raz na ileś miesięcy więc nie mamy jakiegoś super obiegu, mapy na jakieś pół roku. Aktualizacje w VALORANT więcej ważą niż cos wnoszą lecz tak czy inaczej polecam tą grę. 

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy