logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

16

Kajzerka17

11 miesięcy temu

Forza Horizon 5 - Recenzja

Witam! Dzisiaj ocenię grę Forza Horizon 5, zapraszam was do czytania :DDDDD

Jeśli jesteś Turystą gier wyścigowych, Burnout Paradise ma wiele do stracenia. Przenosząc klasyczną serię do otwartego świata, Criterion w zasadzie wyparł koncepcję tradycyjnych wyścigów - tu są twoje samochody, tu są twoje tory, naucz się prowadzić te pierwsze, by doskonalić te drugie - przynajmniej w oczach największych wydawców. Od tamtej pory praktycznie wszystkie wielkobudżetowe gry wyścigowe były tworzone w cieniu Paradise, a większość torów składała się z linii narysowanych na rozległych, eksplorowalnych mapach.

Jako osoba, która osobiście nie jest zbyt zadowolona z takiego obrotu spraw, muszę przyznać, że seria Forza Horizon firmy Microsoft jest całkiem spektakularnym produktem tego wszystkiego. Z każdą odsłoną serii, deweloper Playground Games dostarczał bezlitośnie zabawne wyścigi z otwartym światem w świetnie wyrenderowanej scenerii. Forza Horizon 5, najnowsza odsłona, przenosi się do Meksyku i okazuje się być najlepszą z dotychczasowych odsłon Forza Horizon - a także jedną z najlepszych gier tego roku.
Forza Horizon 5 Evaluate - One other Unmissable Street Journey -  DailyNationToday

Pomimo nazwy i setek dokładnie wymodelowanych, rzeczywistych samochodów, Forza Horizon ma niewiele wspólnego z serią Forza Motorsport firmy Turn 10 Studios, która jest bardziej poważnym symulatorem wyścigów. Choć Horizon nie jest grą zręcznościową w stylu Ridge Racer, to z pewnością jest bardziej przystępna. Fizyka jest nieco osadzona w rzeczywistości i można zauważyć duże różnice w sposobie prowadzenia różnych samochodów, ale model jazdy jest bardzo wyrozumiały i każdy może łatwo się w niego wczytać i grać.


Poprzednia gra z serii, Forza Horizon 4, była dla mnie osobiście atrakcyjna ze względu na brytyjską scenerię, która moim zdaniem przekonująco oddawała miejsce, w którym dorastałem. Jednak trudno było mi się w nią wciągnąć ze względu na sposób, w jaki traktowała projekt otwartego świata, rzucając na ciebie przytłaczającą liczbę samochodów i zadań. Za każdym razem, gdy otwierałem grę po tygodniu lub dwóch nieobecności, nie miałem pojęcia, co robić - przerysowany interfejs użytkownika powodował u mnie paraliż opcji. Czułem się bardziej jak Assassin's Creed na kołach niż jak zręcznościowa wyścigówka.

Forza Horizon 5 nie zmienia podstawowej struktury, a na meksykańskiej mapie wciąż jest mnóstwo rzeczy. Jednak lepiej radzi sobie z wprowadzeniem gracza w tę górę zawartości. Możesz wybrać konkretne rodzaje wydarzeń, które chcesz odblokować w miarę postępów, więc, na przykład, wolałem skupić się na wyścigach drogowych na zamkniętych torach na początku, zanim zagłębiłem się w rajdy cross-country. Czuję, że gdybym przestał grać w grę i wrócił do niej kilka tygodni później, miałbym o wiele lepsze wyczucie tego, co robiłem i gdzie najlepiej spędzić następne kilka godzin. To z kolei sprawia, że lepiej czuję się po prostu jeżdżąc po krajobrazie w poszukiwaniu ezoterycznego questu, na który mógłbym się natknąć. W przeciwieństwie do gry 4, w Forza Horizon 5 nigdy nie czułem, że marnuję czas, ponieważ zawsze mam większe poczucie tego, do czego mógłbym dążyć.

FORZA HORIZON 5 WYKONUJE LEPSZĄ ROBOTĘ, WPROWADZAJĄC CIĘ W GÓRĘ ZAWARTOŚCI
Założenie Forza Horizon - "festiwal", który zjeżdża do luźno odtworzonego miejsca w świecie rzeczywistym i przejmuje je za pomocą różnych wyścigów o wątpliwej legalności - pozostaje tak absurdalne jak zawsze, z całkowicie zbędnymi sekwencjami "fabularnymi" wplecionymi w całość. Osobiście nigdy nie byłem w Meksyku, ale mam przeczucie, że większość mieszkańców nie byłaby zbyt przychylnie nastawiona do gości powodujących bezmyślne zniszczenia, podczas gdy bombardowaliby ulice w Dodge'u Viperze, słuchając Dua Lipa.

Z drugiej strony, przedstawienie Meksyku w Horizon 5 może tylko zwiększyć zainteresowanie turystyką międzynarodową, gdy takie rzeczy staną się znowu możliwe. To piękna gra, która w spektakularny sposób ukazuje różnorodność krajobrazu tego kraju - od bujnych lasów po aktywne wulkany. Jej poprzedniczka w pełni wykorzystała walory krajobrazowe Wielkiej Brytanii, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że Meksyk jest bardziej atrakcyjnym miejscem dla takiej gry.

Forza Horizon 5 review: Fifth time? Still a charm | Top Gear

Nie sądzę, abym mógł przecenić stopień, w jakim Forza Horizon 5 wygląda całkowicie poza kontrolą na konsoli Xbox Series X. Jest to z pewnością jedna z najbardziej imponujących technicznie gier, jakie kiedykolwiek widziałem, z ogromnie poprawionym oświetleniem i oszałamiającymi szczegółami krajobrazów. Na konsolach z serii Xbox można ją uruchomić w 60 klatkach na sekundę lub w trybie 30 klatek na sekundę, który dodatkowo zwiększa możliwości graficzne; osobiście trudno mi grać w gry wyścigowe w 30 klatkach na sekundę, ale każdy tryb zapewnia przekonującą prezentację.

Forza Horizon 5 to także imponujący test międzypokoleniowej strategii sprzętowej Microsoftu. Grałem w nią przez kilka godzin na moim Xboksie One X i nie czuje się ona w żaden sposób skompromitowana w porównaniu z czymkolwiek innym na tej konsoli. To wciąż lepiej wyglądająca gra niż 3 i 4, a wygląda mniej więcej tak samo, jak tryb 60 klatek na sekundę w wersji na Xbox One X - po prostu działa z o połowę mniejszą liczbą klatek na sekundę. One X to generalnie maszyna stworzona do gier w 4K/30fps i to właśnie otrzymujemy w Forza Horizon 5. Czy gra z serii X wyglądałaby jeszcze lepiej, gdyby nie musiała działać na konsolach Xbox One? Być może, ale trudno narzekać na wydajność na którejkolwiek z platform.


Mimo to, Forza Horizon 5 weszła w nieco gorący okres. Podczas okresu recenzenckiego i premiery wczesnego dostępu zauważyłem sporo problemów na różnych sprzętach, od graficznych glitchy po znikających całkowicie przeciwników AI. Dostęp do serwerów był sporadyczny, a wersja PC była dla mnie prawie nie do przejścia z powodu ciągłych błędów związanych z rozłączaniem kontrolerów. Mam nadzieję, że te problemy zostaną usunięte, ale nie byłbym zadowolony z problemów z serwerami, szczególnie gdybym zapłacił 100$ za wersję premium gry, która zawiera wczesny dostęp.
Normalnie nie poświęciłbym tyle czasu na techniczne elementy gry podczas jej recenzowania, ale myślę, że w przypadku Forza Horizon 5 jest to bardziej istotne niż w przypadku większości innych. Wczoraj wieczorem odpaliłem na kilka godzin Forza Horizon 3, którą wcześniej uważałem za moją ulubioną grę z serii. Dwie rzeczy od razu rzuciły mi się w oczy: nie wygląda tak dobrze, jak ją zapamiętałem, a ponadto jest to niemal dokładnie ta sama gra, co Forza Horizon 5, aż po niemal identyczny interfejs użytkownika.

Poza drobnymi, ale mile widzianymi poprawkami w systemie odblokowywania, Forza Horizon 5 nie robi prawie żadnego postępu w stosunku do swoich poprzedniczek pod względem projektu gry. To naprawdę tak, jakby poprzednie gry zostały po prostu przetransportowane do Meksyku i otrzymały ekstremalny techniczny blask. I szczerze mówiąc, nie przeszkadza mi to. Oprawa jest w Forza Horizon wszystkim - to ona dyktuje i definiuje niekończący się strumień wyścigów, mistrzostw i misji, nie wspominając już o przyszłych rozszerzeniach, które zostały już potwierdzone.

Our Forza Horizon 5 review: the climb has reached the top

Forza Horizon 5 to po prostu kolejna Forza Horizon, tak, ale jest to piękna gra z niesamowitą oprawą, a to wystarczy, aby uczynić ją najlepszą w serii. Jeśli macie jakiekolwiek zainteresowanie szybką jazdą szybkimi samochodami, to gorąco polecam.


Żegnam was wszystkich, widzimy się w następnym artykule :D

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022