logo

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus
icon-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

16

Beginnerx

1 rok temu

Najlepsza fizyka w historii gier?!

Prawie wszystkie gry gonią za coraz to ładniejszą oprawą graficzną czy jak największym światem. Przez te aspekty większość gier zaniedbuje niektóre tematy, takie jak na przykład destrukcja otoczenia. Zamiast poświęcać mnóstwo pieniędzy i czasu na tworzenie realistycznie rozpadających się ścian, deweloperzy inwestują w lepsze tekstury, czy większą ilość DLC. Z tego powodu prawie żadne gry nie posiadają zbyt realistycznej fizyki.

Okazuje się jednak, że istnieje wyjątek. Mowa tutaj o Teardown - świetnej grze stworzonej przez zaledwie jednego człowieka. Możemy doświadczyć ultra realistycznej fizyki. Da się wejść w interakcję z niemal każdym pikselem na ekranie. Można tu topić, wysadzać, zburzać czy rozjeżdżać. Oprócz tego produkcja oferuje przepiękną voxelową grafikę.

Teardown to niesamowicie dobra gra typu heist. To coś więcej niż tylko pokaz imponującej technologii destrukcji i renderowania autorstwa Dennisa Gustaffsona, Teardown po mistrzowsku oprawia tę rzeź w serię łamigłówek - zmuszając cię do korzystania z ograniczonych narzędzi, aby wyrzeźbić optymalną drogę ucieczki przez każdy etap. Grudniowa aktualizacja zaszła jeszcze dalej, wykorzystując dwie nowe mapy, aby poszerzyć możliwości napadów w Teardown o zabójcze roboty i misje, które w nowy, śmiały sposób wykorzystują gęstą symulację fizyki.

Gram w Teardown, ponieważ dzięki rozbudowanemu wsparciu dla modów, gra stała się duchowym następcą Garry's Mod. Garry's Mod ma już oczywiście bardziej bezpośredni sequel w przygotowaniu. Zatytułowana S&box, własna kontynuacja fizycznego sandboxa firmy Facepunch jest wciąż we wczesnym stadium rozwoju. Jednak została ona pobita na głowę przez voxelowy plac zabaw Gustaffsona, w którym od czasu otwarcia Warsztatu Steam w marcu nastąpiła eksplozja przeróżnych modyfikacji.

Teardown nie ma takiego wsparcia dla wielu tytułów jak Garry's Mod, jasne. Ale ma za to absolutnie wspaniały model zniszczeń i możliwość importowania wszystkiego, co jest zrobione z voxeli. Oznacza to, że stosunkowo łatwo jest poskładać podstawową mapę, przenieść ją do Teardown i rozpocząć  rozwalanie jej na kawałki.

Mapperzy z Teardown stali się bardzo dobrzy w tworzeniu nowych przestrzeni do rozwalenia. Stworzyli rozległe rosyjskie miasta z w pełni szczegółowymi wnętrzami i miejskimi placami z drapaczami chmur, które można rekonfigurować pod względem gęstości, zalania i szczegółów przy każdym odświeżeniu. Pomyśl o zminiaturyzowanych miastach, które pozwalają symulować masową destrukcję, odtworzonych klasycznych map Counter-Strike'a i dziwnie przerażającym domu-piramidzie.

Podczas gdy niektóre z tych map mają wbudowane heisty, większość z nich to po prostu otwarte piaskownice, czekające na ciebie, abyś ruszył do miasta z wszystkimi narzędziami, jakie masz do dyspozycji. Dzięki Warsztatowi Steam, ta skrzynka z narzędziami stale się rozszerza poza podstawowe młoty, pistolety i materiały wybuchowe. Po co zadowalać się pistoletem z podstawowej wersji gry, skoro można niszczyć drapacze chmur za pomocą miniguna lub roztapiać stalowe belki za pomocą spalarni.

Porównanie do Garry's Mod krystalizuje się po tym, jak uświadamiamy sobie, że Warsztat Rozbiórki posiada prawdziwy GModowy Physgun, pozwalający rzucać całymi budynkami wokół głowy. Jest też obowiązkowy mod Portal Gun, który pozwala nawet widzieć przez portale (choć przy drastycznie obniżonej liczbie klatek na sekundę.

Niektórzy starają się poprawić to, co uważają za niedociągnięcia gry. Model zniszczeń w Teardown jest imponujący, ale nie symuluje dokładnie integralności strukturalnej. Istnieją moduły, które starają się temu zaradzić za pomocą skombinowanych rozwiązań, które sprawiają, że budowle kruszą się i zapadają pod własnym ciężarem. Istnieją też frameworki pojazdów pozwalające na tworzenie skomplikowanych czołgów i helikopterów.

Tuxedo Labs jest małym zespołem, ale z pełnym zaangażowaniem podchodzi do tematu, dostarczając przykładowe mapy i szablony, aby ludzie mogli zacząć.

Kiedy w tym miesiącu pojawiła się ogromna aktualizacja Teardown Część 2, przyniosła ona mnóstwo nowych narzędzi, nowych map i nowych misji. Ale wprowadziła też do Teardown sztuczną inteligencję w postaci robotów-zabójców oraz dynamiczne efekty pogodowe.

Podsumowując Teardown to świetna gra, która jest zdecydowanie warta zakupu. Otrzymała mnóstwo pozytywnych recenzji i wciąż się rozwija. Osobiście uważam, że jest to jedna z lepszych gier dostępnych w 2022 i jest zdecydowanie warta uwagi. Tak więc to by było na tyle. Miłego dnia wszystkim czytającym.

0 Komentarzy

© Copyright GrynaPlus.pl 2018-2022