grynaplus

GRYNAPLUS

Ładowanie...

grynaplus

GrynaPlus

banner-badge

Blog

Znajdują się tu wszystkie artykuły napisane przez naszych użytkowników!

6

Lorek2115

2 lata temu

Recenzja gry gta 5

Gta zostalo pierwszy raz uruchomie przez gracza w 1997, nikt nie wiedzial ze bedzie to jedna z najslyniejszych gier na swiecie i ze tak zyska na popularnosci.Nazwa rokstar jest synonimem rozmachu, jakosci, odwagi i stylu i z gorzkim spojrzeniem na zyciu w grze gta 5.Gta 5 to ogramona i niezwykle absorbujaca gra i ciezko sie od niej oderwac jak juz sie wciagniemy w gre.Rockstar wprowadził kilka ważnych innowacji i modyfikacji, nieznacznie zmieniając obecny wizerunek GTA i podkreślając inne aspekty. Czy to dobra rzecz dla serialu? Sprawdź to sam w mojej recenzji, być może spodziewałeś się jego wymowy. Bo trudno się ukryć, GTA V to hit i kolejna świetna gangsterska przygoda. Nie bez pewnych błędów i kontrowersji, ale nadal zapada w pamięć, a nawet obowiązkowy, z perspektywy kompulsywnego gracza.W Rockstar's Grand Theft Auto V jedna postać to za mało – możemy więc sterować nawet trzema. To ważne, ponieważ każdy wynik jest nieco inny. Najbardziej wyrazisty, z żoną i dwójką dzieci w tle, jest Michael, młody „emeryt”, który spędza cichą „starość” organizując ataki i napady na banki. Facet najwyraźniej ma problemy z porozumiewaniem się z rodziną, więc może być szczęśliwy, gdy znajdzie Franklina, młodego Afroamerykanina z ambicjami wydostania się z getta. Później dołącza do nich Trevor, którego można określić jedynie jako... zaskakująco sympatyczny socjopata z piekła rodem. Postać ta nakłada na gracza terapię szokową i od czasu do czasu ją testuje. W każdym razie było to celowe posunięcie Rockstara, który chciał podkreślić różnicę między starymi zakrętami, czyli Michaelem i Trevorem, których cechowała nieprzewidywalność i krótkie skrupuły, a Franklinem, wciąż normalnym gościem.Ciekawy proces, ponieważ zmusza do zastanowienia się nad naturą bohatera gry (zwłaszcza w przypadku Trevora). Mordercy, psychopaci, dziwacy – dlaczego wciąż ich wspieramy, a nawet pomagamy?
Najbardziej klasycznym z tej trójki był Franklin, młody freelancer, który chciał założyć firmę. Pusta karta, napiszemy nasze złe uczynki. Michael jest w formie i nie potrzebuje oklasków. Pragnie pogodzić się z rodziną i znaleźć w swoim życiu pracę poza gangiem. A co z Trevorem? Trevor jest klasycznym w popkulturze przykładem szaleńca szukającego wskazówek do porozumienia z resztą świata. Jest porzuconym samotnikiem, ale potrzebuje przyjaciół. Inna sprawa, że ​​wielu z nich potraktował w sposób katastrofalny, wiele z nich zabija bez zastanowienia – to jego sposób na radzenie sobie ze stresującymi i niejasnymi społecznie sytuacjami.

Trevor to najbardziej kontrowersyjna postać w uniwersum GTA. Także dlatego, że – w przeciwieństwie do wielu znanych freaków – możemy nad nim zapanować. W grach Rockstar często spotykamy złych, gniewnych i nieprzewidywalnych ludzi – ale zawsze patrzymy na nich z punktu widzenia bohatera, i tak, czasami może być zaskakująca mizoginia, zwłaszcza gdy w przypadku Trevora zrobił coś, co było naprawdę przerażające w jednej ze scen. Nie podoba mi się to, ale rozumiem, że to część przesadzonej wersji naszej rzeczywistości. Tak, istnieją wyżej wymienione scenariusze ludzkich tortur, w które my sami jesteśmy zaangażowani. Intensyfikacja zasobów jest typowa dla Rockstar i moim zdaniem treść, która się za nią kryje, w większości przypadków ma sens. Czuję też, że firma jest trochę antycenzura, co jest coraz większym problemem dla twórców w USA (i nie tylko).Franklin jest outsiderem niezwiązanym z wyżej wymienionymi postaciami. Był ciemnoskórym, agresywnym dwudziestoparolatkiem z południowego Los Santos, którego można by nazwać „marszałkiem”. Jego firma dostarcza klientom luksusowe samochody, na które zwykle ich nie stać. Kiedy klient okazał się niewypłacalny, Franklin wszedł i podniósł wózek. Mimo objęcia stanowiska w firmie młody cwaniak wciąż szuka dodatkowej gotówki. Wtedy wkroczył Michael i zaczęła się zabawa. Okazało się, że emerytowany rabuś musiał wrócić do swojego zawodu i „przyjąć” Franklina na swojego ucznia. Niedługo potem do zespołu dołączył Trevor, ale niekoniecznie ku zadowoleniu pozostałych członków gangu. Fabuła obraca się wokół marzeń i ambicji trzech bohaterów, z których każdy nie cofnie się przed niczym, by spełnić swój amerykański sen.

Ogromną niespodzianką są dynamiczne questy które pojawiają się niespodziewanie. Na przykład Michael miał spotkać się z Franklinem kiedy nagle oderał telefon od swojej córki. Okazało się że policja przyłapała dziewczynę na kradzieży i  nagle przypomniała sobie o istnieniu ojca. 
 
 Pojawienie się trzech głównych ohaterów w grze zmieniło scenariusz. Historia opowiedziana w grze stała się dłuższa niż w poprzednich tomach serii. Niektóre misje wymagają udziału całej trójki (z możliwością swoodnego przeskakiwania pomiędzy postaciami  misji) a inne dostępne są tylko dla wyranego protagonisty. Jak zwykle w GTA na swojej drodze spotkamy wiele ciekawych i różnorodnych postaci. Niektórzy są twardzi jak agent FBI Dave ale są też bardzo przerażające i pokręcone postacie jak najlepszy przyjaciel Franklina lub jego sąsiad. Postacie te są w większości przesadzone do skrajności i stanowią ciekawy komentarz nie tylko do współczesnego świata ale także tego jak go widzimy. Oprócz głównych zadań istnieje wiele zadań pobocznych które są tak samo uzależniające jak zadania główne. Zabijanie kosmitów czy odholowywanie wózków ze zwariowaną znajomą to świetna odskocznia od zadań cięższego kalibru. Do tego  dochodzą  zwykli mieszkańcy Los Santos ze swoim życiem. Na plaży spotkamy nieco szalonego kaznodzieję który wygląda jak Jezus. Jadąc podmiejską drogą natkniemy się na autostopowiczów lub ludzi zmieniających kierownicę swojego samochodu. Innym razem możemy zostać poproszeni o pomoc w złapaniu złodzieja. Wszystko to zaskakuje fascynuje i sprawia że ​​świat gry przypomina nasz własny. To niesamowite uczucie wciągające bez reszty w świat GTA V. Coś co nadal rzadko udaje się osiągnąć twórcom gier komputerowych.W GTA V wracają różnorodne zainteresowania i rozrywki co może yć dla wielu miłą odmianą po dosyć okrojonym pod tym względem GTA IV. Najardziej interesujące z nich są sporty. I chociaż nie będziemy mogli zmienić naszej sylwetki jak to miało miejsce w GTA: San Andreas to lista zajęć jest naprawdę ciekawa: yoga triatlon nurkowanie przejażdżki na skuterach wodnych i rowerach ase jumping golf oraz wiele wiele innych zabaw. Nie zabrakło również znanych z poprzednich odsłon miejscówek takich jak kluby ze striptizem kawiarenek internetowych sklepów czy restauracji z fast foodem. Wszystkie te zajęcia są jednak ciekawsze niż w poprzednich grach i wymagają więcej interakcji ze strony gracza. Do tego dochodzą jeszcze zainteresowania poszczególnych postaci które są unikalne dla każdej z nich. Niektóre miejsca są więc dostępne tylko dla jednego z naszej trójki o pozostali nie są nimi w ogóle zainteresowani.

I chociaż rzmi doskonale to nadal nie koniec. Rockstar Games wzogaciło swoją najnowszą grę specjalnie stworzonym ekosystemem. Dzięki temu miasto lasy i wsie naprawdę żyją! możemy polować na zwierzęta (podonie jak na ludzi) rzeka to nie jakaś zwykła itmapa tylko rwące masy wody w którym wędkarze łowią ry. Los Santos to wielka tętniąca życiem metropolia i gdyy Warszawa yła taka to żyłoy się nam tutaj całkiem przyjemnie. Miasto jest owiem odpowiednikiem Los Angeles i cechuje się tym czego nam rakuje w dużych miastach Polski – dużą ilością szerokich dróg ogromnym lotniskiem wieloma iurowcami odpowiednią ilością mostów portem dla statków z zaopatrzeniem i wielu innych miejsc które nie sposó wymienić w jednym akapicie. Los Santos jest „uszyte na miarę”. Swoją drogą dzięki temu ucieczkę przed policją można wykonać na wiele różnych sposoów: motorówką na rowerku schować się w zaułku przemykać mniejszymi ulicami lu pruć na pełnym gazie głównymi arteriami miasta. Ucieczka nie jest trudna ale policja nie daje łatwo za wygraną. Gdy uda się im nas złapać to mamy możliwość odkupienia naszej odholowanej ryki na jednym z komisariatów. 
 
 To tylko jeden ze smaczków. Co powiecie na możliwość strzyżenia głowy czy roienie tatuaży? Może zaciekawi was modyfikowanie roni: zmiana jej koloru wielkości magazynków czy dodawanie tłumików. Mało? To może jeszcze tunignowanie samochodów kupowanie posiadłości (odlokowują się odpowiednie misje ay nasza nieruchomość zyskała na atrakcyjności np. klu sklep konkurencje trzea odpowiednio utemperować) szkoła lotnicza striptiz kino uprawianie sportu który polepsza naszą kondycję i siłę uderzenia. Koniec resztę odkryjecie już sami!Los Santos to piękny sen również w kwestii graficznej. Sylwetki postaci przypominają te z gry Max Payne 3 a to przy tak ogromnym świecie roi wrażenie. gdyż trzea yło poszerzyć horyzont o wiele elementów. Zniknęły również rozmazane tekstury z GTA IV a samochody łyszczą się i lśnią do momentu gdy w coś lu w kogoś nie uderzymy. Wtedy karoseria się gnie a w tym drugim przypadku na lakierze pojawia się krew i zostaje tam do momentu aż nie wyczyścimy jej w myjni. Ponadto zachowanie i spontaniczność głównych i drugoplanowych ohaterów są zaskakujące. Szczerze odzwierciedlają swoje uczucia. Trochę gorzej jest  z przechodniami którzy czasem wyglądają tandetnie ale dają o nich – z tymi mniej oczywistymi można soie dorze poradzić. Widać jednak że osoy pracujące nad grą ardzo zadały o dopracowanie szczegółów. Podczas szykiej jazdy odczytywane są tylko  drone elementy. Po strzale na ciele naszego ohatera yły rany i dziury po kulach. Kiedy iegasz lu grasz w tenisa koszulka się poci a gdy pada deszcz  postacie stają się mokre. To droiazgi ale to dopiero początek tego co zoaczysz w GTA V. Udało nam się uzyskać te niesamowitą grafikę na wynajętym komputerze  z serwisu oferującego naszym graczom. 
 
 Kontrole również zostały ulepszone i zmienione w porównaniu do poprzedniego. Gracze narzekali na prowadzenie pojazdów i te teraz zachowują się ardziej naturalnie wpadają w poślizg różnią się przyśpieszeniem sterownością mocą a nawet ich silniki rzmią inaczej. Nie gorzej steruje się samolotami helikopterami łodzią podwodną czy też grając w tenisa lu uprawiając jogę. Każdy element został odpowiednio uproszczony tak ay gracz przy lekkim wysiłku mógł iść dalej ale czuł zarazem satysfakcję że wykonał jakąś czynność.

Sztuczna inteligencja przeciwników jest również wysokich lotów. Wspominałem już że policja jest naprawdę ostra i tak jest. Jak się uczepi to ciężko od niej się odkleić. Liczne radiowozy przeszukują teren a my mamy możliwość przykładowo ukrycia się za murem co jest świetnym rozwiązaniem. W GTA V jeśli przeciwnik nas nie widzi to idziejedzie dalej mimoże jesteśmy w polu jego radaru. Dodatkowo przeciwnicy chowają się za arykadami (my również możemy). Nawet jeśli przechodzimy misje wspólnie to pozostała część naszej załogi nie naraża się głupio – wszyscy chronią się nawzajem. Nigdy nie przegrałem misji przez idiotyczne zachowanie moich wspólników. 
 
 GTA V starczy Wam na około 2530 godzin zaawy z wątkiem faularnym. Zadania główne są długie i mogą trwać nawet 30 
0 minut a na dodatek wiążą się często w całkowitą destrukcją danej części miasta i aż dziwi że po tych akcjach ktoś jeszcze chce pracować w policji Los Santos… Po tym okresie przychodzą misje pooczne i inne atrakcje które możemy wykonywać (np. odgrywać rolę taksówkarza). Fajnie że gra została w pełni zlokalizowana w wersji filmowej. Co więcej twórcy nie dopracowali oryginału nie zmiękczyli wulgarnymi słowami. Wszystkie "kurwa *" yły ustawione i nie zauważyliśmy żadnych takich łędów. Ponownie to nie jest gra dla dzieci i nastolatków na opakowaniu znajduje się duża pieczęć 18. Nie kupujcie więc jej pociechom i nie skarżcie się potem w TV że Wasz chłopiec czy dziewczynka nagrali się w „tę złą grę” i dlatego ”zroiły to co zroiły”. Takie czcze gadanie zostawcie dla wygłodniałych dziennikarzy którzy szukają sensacji. 
 
 Duży nacisk położono również na ścieżkę dźwiękową i tym razem prócz genialnie podłożonego głosu otrzymujemy również stacje radiowe w których można usłyszeć przeoje grupy Queen czy Dr. Dre Still D.R.E. Spektrum jest ogromne i każdy znajdzie coś dla sieie – to pewne. 
 
 GTA V to największa najardziej rozudowana klimatyczna i wspaniale wykonana gra tego typu. To tytuł który trzea mieć w swojej kolekcji i nawet jeśli po 30 godzinach Wam się znudzi to w październiku wspólnie ze znajomymi ędziecie mogli przemierzać ulice Los Santos grać w tenisa czy też chodzić na panienki. Tu zaczyna się GTA Online oczywiście o tym napiszemy. Jednak  sam try dla jednego gracza z pewnością wystarczy ayś wyzdrowiał i ył tego wart przez całe lato jesień i zimę!Na szczęście Rockstar nie ograniczył się do ulepszeń wizualnych i technicznych. Fani serii mogą liczyć na zupełnie nową zawartość co nieczęsto ma miejsce w przypadku przeróek. Nie ędę wymieniał mnóstwa nowych ustawień konkursowych o odkrywanie ich na własną rękę ędzie największą radością. Warto  wspomnieć o zadaniach. Oprócz nowych wydarzeń losowych mamy też specjalne zadania pooczne których nie yło w oryginale. Michael dla przykładu musi przeprowadzić śledztwo y rozwikłać zagadkę pewnego morderstwa. Z kolei Franklin wskakuje w łódź podwodną z pomocą której fotografuje zwierzęta. Rockstar nie yłoy też soą gdyy nie dorzuciło czegoś na maksa pokręconego. I tak jednym z nowym typów znajdziek są halucynogenne roślinki w liczie kilkudziesięciu. Ich zażycie zawsze wiąże się ze zmianą w jakiegoś zwierzaka (np. mięso z kurczaka). Następnie spróuj zaczerpnąć świeżego powietrza. Jajka są jak verety. 
  Ale to nie wszystko. Ten pakiet zawiera wszystkie darmowe urania roń i pojazdy które pojawiają się we wszystkich jedenastu darmowych dodatkach. Ponadto do naszej dyspozycji oddano dziewięć nowych pojazdów w tym Moster Trucka i słynny wodolot Dodo. Są też onusowe ronie jak choćy genialny rail gun. Osoy które kręciły nosem na soundtrack również poczują się dopieszczone. Rockstar dorzucił lekką ręką ponad 160 nowych kawałków takich zespołów i artystów jak Lady Gaga Moloko czy Simply Red. O świeżutkich i jak zawsze posranych audycjach radiowych nawet nie wspominam. Zmiany wpłynęły również na GTA: Online które pomimo dronych prolemów w porównaniu do kurczących się serwerów gdy zostało uruchomione na starszych konsolach to jedno. Zaawa jest  trochę nudna a miasto czasami wydaje się puste ale spróuj ojąć zespół Kumaty a gwarantuję że  zaawa online całkowicie Cię pochłonie. Ponadto licza graczy którzy mogą poruszać się po mieście podczas sesji została zwiększona do 30 (plus dwóch oserwatorów) a kreator postaci również został przeudowany wprowadzając mnóstwo nowych umiejętności. Oczywiście jeśli chcesz przenieść swoją postać z PS3 lu Xox 360 na nowe konsole nie ma to znaczenia ale pamiętaj że możesz to zroić tylko raz. 
 
 Rzadko mam ochotę powtórzyć ten sam tytuł po raz drugi zwłaszcza gdy jest  oparty na historii i jego ukończenie zajmuje kilkakilkanaście godzin. W przypadku odrestaurowanego GTA V nie miałem jednak tego prolemu. Odkryłem masę ciekawych gagów zakochałem się na nowo w zwiedzaniu tak samego miasta jak i dzikich stepów oraz czerpałem ogromną radość w nieliniowych misji które starałem się ukończyć inaczej niż za pierwszym razem. Grand Theft Auto V to ocean możliwości w którym można utopić się samemu ądź z paczką dorych kumpli. Ze świetnie wykreowanymi postaciami masą nawiązań do popkultury i ogromem poocznych aktywności. Graficznie nie jest to z pewnością szczyt możliwości konsol oecnej generacji a i cena za świetnie odgrzanego kotleta mogłay yć nieco niższa ale to w dalszym ciągu jedna z najlepszych produkcji ostatnich lat. Ay to yło przywrócone tak jak powinno yć. Chwyć i graj. I poczekaj aż Grand Theft Auto 6 dotrze tam pewnego dnia niedaleko.

Szkoda jednak że miasto nadal wydaje się opuszczone. Licza osó pojawiających się na ulicy jest większa niż w poprzednich wersjach ale ta różnica nie jest tak wyraźna jak oczekiwano. Zapewnia pole dla tryów których  nie mogę się doczekać. To dzięki scenie modów GTA 5 na PC ma nieocenioną wartość: mnóstwo dodatkowych atrakcji i ulepszeń dzięki którym życie gry potrwa jeszcze kilka lat. 
 
 Z drugiej strony polecenie działa doskonale zarówno z klawiaturą myszą jak i  klawiaturą. To drugie rozwiązanie zyskuje na znaczeniu w tryie pierwszoosoowym. Co tu dużo mówić: z tej perspektywy z tradycyjnymi pecetowymi kontrolerami gra się po prostu znakomicie niczym w rasową strzelankę. Dodatkowo spacerując po mieście uzyskujemy nową perspektywę poznajemy różnorodność metropolii oraz jej mieszkańców. 
 
 Jedynie sterowanie niektórymi pojazdami głownie karioletami ywa kłopotliwe ze względu na ograniczoną widoczność zza kierownicy. Ale i na to jest sposó wymuszając w ustawieniach ay podczas jazdy kamera ustawiała się na masce samochodu. Co ciekawe wszystkie samochody mają starannie wykonane wnętrze a lusterka  nie są tylko odroinę szare.

0 Komentarzy

Ostatnie wpisy